FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - VIITORUL 0-1

VIDEO Viitorul se impune la limită la Severin, cu un gol de cascadorii râsului » Pandurii, la a doua înfrângere consecutivă în acest sezon

Articol de GSP - Publicat vineri, 23 septembrie 2016 17:03

Viitorul s-a impus la Severin, scor 1-0, în partida disputată contra formației Pandurii Târgu Jiu, în etapa a zecea a Ligii 1. Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a urcat pe locul al treilea în clasament.

FINAL » Pandurii - Viitorul 0-1
Nedelcu '73
liveTEXT/VIDEO

Prima mare ocazie a meciului i-a aparținut lui Răzvan Marin, după doar patru minute de joc. Mijlocașul Viitorului a executat o lovitură liberă de la peste 25 de metri, respinsă de Lazar.

În minutul 25, Boli a trecut de Antal și i-a centrat în careu lui Gabi Iancu, dar șutul acestuia a trecut peste poartă. Herea a lovit bara porții apărate de Râmniceanu, în minutul 32, cu un șut expediat de la aproximativ 25 de metri.

În minutul 38, Sânmărtean a executat excelent un corner, dar mingea a trecut de trei jucători de la Pandurii, care se aflau în careu.

Nedelcu a marcat golul victoriei pentru trupa lui Gheorghe Hagi, în minutul 73, după o gafă de proporții a portarului "pandurilor". Lazar a scăpat mingea printre mâini la șutul expediat de Nedelcu de la peste 30 de metri.

Pandurii a pus presiune pe final, însă echipa lui Grigoraș a încheiat meciul fără a expedia vreun șut pe spațiul porții, iar echipa antrenată de Petre Grigoraș este la a doua înfrângere consecutivă în acest sezon, după eșecul cu Iași din etapa trecută.

Echipele de start:

Pandurii: Lazar - Pleașcă, Buijs, Vasiljevici, C. Grecu - Obodo, Sânmărtean - Hlistei, Antal, Herea - Țucudean
Rezerve: Stanca, V. Alexandru, Trifu, V. Munteanu, Pițian, Ungurușan, Răuță
Antrenor: Petre Grigoraș

Viitorul: Râmniceanu - Benzar, Țîru, Brandan, Boli - R. Marin, Carp, D. Lopez - Iancu (Purece '57), Chițu, Nimely
Rezerve: Buzbuchi, S. Rădoi, F. Coman, Nedelcu, Hodorogea, Purece, A. Stoica
Antrenor: Gheorghe Hagi