FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - CFR II CLUJ 5-0

Viera şi Traore au făcut spectacol în amicalul cu echipa a doua

Articol de GSP - Publicat luni, 30 martie 2009 00:00

Viera şi Traore au făcut spectacol în amicalul cu echipa a doua, iar Uhrin se gîndeşte să-i folosească sîmbătă împotriva Vasluiul

Campioana CFR s-a distrat ieri într-n amical cu echipa secundă, care a jucat rolul perfect de "sparring partner" pentru a detensiona relaţiile reci dintre Uhrin şi jucători.

Cehul pregăteşte o serie modficări în formula de start pentru meciul cu Vasluiul. După prestaţia slabă din Bănie, brazilianul Sousa, înlocuit de altfel la pauză, i-ar putea ceda locul lui Viera. Ivorianul, care a marcat ultimul gol al campioanei, a jucat tot meciul pe postul de fundaş central, făcînd cuplu cîte o repriză cu Alacantara, respectiv Sousa. Astfel, pe poziţia de fundaş lateral dreapta ar putea reveni Tony, care suferă de o contractură musculară la coapsa stîngă, însă va fi refăcut pînă la meciul cu moldovenii.

Aplaudat din tribună de către suporteri, atacantul ivorian Traore (18 ani) l-a impresionat din nou pe Uhrin în repriza secundă. "Adebayor" din Gruia l-a servit perfect pe Dubarbier la golul al treilea, iar, în final, şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor (4-0). La CFR II a debut ultima achiziţie a "vişiniilor", mijlocaşul ivorian Digbeu (19 ani).

Relaxare pe bancă
Profitînd de caracterul amical al partidei, dar şi de faptul că este accidentat, Gabi Mureşan a fost responsabilul cu buna dispoziţie pe banca de rezerve. Acesta i-a pus pe cap lada cu băuturi preparatorului Giuseppe Vino, sub privirile îngăduitoare ale lui Uhrin jr. De asemnea, Stăncioiu "a confiscat" cartonaşele tuşierului Iulian Szekely, după care l-a şi averizat :)). În plus, băieţelul lui Alcantara a luat loc pe bancă, alături de tatăl său.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”