FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - CS U CRAIOVA 0-0

VIITORUL - CS U CRAIOVA 0-0 // VIDEO Derby de play-off, joc de play-out » Hagi nu îi permite lui Mangia să o egaleze pe FCSB! Clasament actualizat în Liga 1

Articol de - Publicat duminica, 03 februarie 2019 21:55

Viitorul și CS U Craiova au terminat la egalitate, scor 0-0, în derby-ul etapei cu numărul 22 din Liga 1. Oltenii au irosit un penalty acordat destul de ușor în prima repriză. Nicio echipă din primele 7 în Liga 1 nu a reușit să câștige în această rundă!

Plecarea lui Mitriţă îl obligă pe Mangia să reconfigureze şi echipa, dar şi sistemul. Se întoarce la 3 fundaşi centrali, modul pe care l-a folosit în mare parte a campionatului precedent. Hagi schimbă şi el jucători faţă de tur, dar aşezarea rămâne la fel, 4-3-3, chiar dacă Vână apare atacant dreapta şi Paul Iacob joacă inter.

Şapte faulturi în primele 10 minute

Fotbal se joacă puţin. La fiecare 15-20 de secunde, "centralul" fluieră. În minutul 10, raportul faulturilor e 3-4! Sâmbătă, în întreaga primă repriză la Barcelona - Valencia, scorul faulturilor a fost 2-3! Ei joacă aproape încontinuu, la noi mai mult se stă! Până la pauză, 21 de faulturi. O medie de o întrerupere la fiecare două minute. Pe Nou Camp un fault la fiecare 9 minute!

Cojocaru şterge eroarea lui Bârsan

Viitorul nu se poate apropia de poartă. Vână nu e obişnuit cu noua postură, iar Houri e din alt film. Nici Craiova nu produce mare lucru, Meza Colli e zero, iar Koljici n-are mingi utile. În meci intervine însă în mod brutal arbitrul Bârsan, singurul care vede un fault al lui Kuipers asupra lui Koljici. Penalty aproape gratuit, iar Cojocaru face dreptate: apără şutul atacantului lui Mangia!

Ianis, cea mai mare ocazie

După pauză, fotbalul e la fel de anemic. Viitorul suferă, Craiova stă mai mult în terenul advers, însă produce doar jumătăţi de ocazii. Cu vânzarea lui Mitriţă, oltenii au pierdut toată fantezia din tur. Finalul a fost fierbinte la poarta lui Pigliacelli, cu Ianis Hagi ratând cea mai mare ocazie cu 10 minute înainte de finiş.

Două echipe care au arătat mult fotbal în anii trecuţi au rămas repetente la acest capitol. Singura scuză care poate sta în picioare e faptul că e prima etapă, după o pauză de 40 de zile. Dar chiar şi aşa, Viitorul şi Craiova sunt la distanţă mare de pretenţiile unui club care doreşte să se implice în lupta pentru titlu.

1şut pe poartă au tras cele două echipe în întreaga primă repriză, penalty-ul executat de Koljici şi apărat de Cojocaru