LIGA 1  ·  FCSB

Viitorul e Gigi! FCSB are o medie de vârstă a lotului mai mică decât cea a clubului de la Ovidiu

Viitorul e Gigi! FCSB are o medie de vârstă a lotului mai mică decât cea a clubului de la Ovidiu
Viitorul e Gigi! FCSB are o medie de vârstă a lotului mai mică decât cea a clubului de la Ovidiu

Articol de , , - Publicat vineri, 23 octombrie 2020 07:39 / Actualizat vineri, 23 octombrie 2020 11:48

Pentru prima dată de când clubul lui Gică Hagi (55 de ani) a promovat în Liga 1, vara lui 2012, FCSB are o medie de vârstă a lotului mai mică decât cea a clubului de la Ovidiu, unde filosofia e de creștere și formare a fotbaliștilor.

Gigi Becali l-a detronat pe Gică Hagi la un capitol la care Viitorul nu are niciun rival nu doar în România, ci și în majoritatea campionatelor de pe continent. Media de vârstă a lotului! În momentul de față, după ce s-a închis și perioada de mercato, iar formațiile și-au definitivat loturile cu care vor aborda campionatul cel puțin până în februarie 2021, FCSB are un lot de jucători mai tânăr decât cel de la Ovidiu.

23,5 anie media de vârstă a roș-albaștrilor, care au foarte mulți eligibili pentru regula U21, ce deja au bifat minute pe parcursul primelor 7 etape. De la Vlad la Man, Coman și Olaru, dar există și jucători precum Perianu, Pantea, Octavian Popescu.

În schimb, Viitorul are în acest moment cel mai "bătrân" lot dintre toate edițiile de Liga 1 la care a luat parte. Pe prima scenă a promovat în vara lui 2012, iar la finalul primului sezon în Liga 1, când s-a salvat de la retrogradare in extremis, Viitorul a avut un lot cu o medie de vârstă de numai 22 de ani.

În prezent a ajuns la 24 de ani, iar transferurile din finalul perioadei de mercato au urcat nivelul: Romario Benzar are 28 de ani, Stoian și spaniolul Gaztanaga câte 29 de ani, iar Ely Fernandes va împlini 30 peste mai puțin de două săptămâni.

Raportul Viitorul - FCSB din perspectiva vârstei

SEZON / Medie de vârstă lot*ViitorulFCSB
2012 - 20132224,7
2013 - 201421,825,2
2014 - 201522,925,6
2015 - 201622,826,5
2016 - 201722,425,6
2017 - 201822,526,8
2018 - 201923,127,5
2019 - 202022,523,1
2020 - 20212423,5

* lotul cu care echipele au terminat competiția
** lotul din acest moment

Nu doar ceea ce se petrece la nivelul echipei de seniori a schimbat raportul dintre cele două cluburi, dar în 2020, FCSB a reușit și un salt spectaculos, și o creștere pe măsură în privința topului și punctajelor realizate de FRF în privința clasificării Academiilor de fotbal din România. În 2019, decalajul era mare în favoarea Viitorului. Academia lui Hagi era lider și avea un avans de 20 de puncte peste FCSB, care se situa abia pe locul 5. În 2020, FCSB a urcat până pe locul 2 și mai are de recuperat un ecart de numai 5 puncte față de Viitorul.

AcademiePunctaj 2020Punctaj 2019
1. Viitorul93,4291,5
2. FCSB88,1871,7
3. Dinamo84,8674,5
4. Chiajna84,8165,4
5. Csikszereda83,963,2
6. Sport Team București83,3470,4
7. U Craiova81,5977,1
8. Voluntari81,1372,6

FRF a demarat din 2019 procesul de clasificare pe baza standardelor de calitate ale academiilor. Cele 7 domenii și ponderea lor la punctajul total:
- strategie și filosofie - 10,6% 
- echipe și jucători - 12,1% 
- staff tehnic - 19,4% 
- staff suport - 6,8% 
- antrenamente și meciuri - 9,7% 
- infrastructură și facilități - 20,8% 
- rezultate - 20,6%

5 jucătorieligibili pentru regula U21 au evoluat la FCSB în partida din ultima etapă, 2-0 cu Clinceni: Vlad, Moruțan, Man, Perianu și Octavian Popescu. Alți 3 au fost indisponibili: Olaru, suspendat, Oaidă și Coman, accidentați

3 jucătorieligibili U21 au fost pe teren la Viitorul în ultima etapă, 2-0 cu Voluntari: Ciobanu, Mățan și Casap. Alți 3 absenți din cauza infectării cu Covid-19: Boboc, Ghiță și Ganea

FCSB a renunțat la străini, Viitorul nu

În sezonul precedent, raportul a fost extrem de echilibrat în privința fotbaliștilor străini din lot: 10 pentru clubul lui Hagi, 9 pentru cel al lui Becali. În acest sezon însă, lucrurile balansează puternic în favoarea celor de la FCSB în privința folosirii jucătorilor autohtoni. Roș-albaștrii mai au acum un singur jucător de afară, pe grecul Soiledis, dar nici el un titular, în vreme ce Viitorul are nu mai puțin de 8: jumătate sunt spanioli, doi olandezi, iar ultimii doi din Capul Verde și Franța.

Citește mai multe știri din Liga 1:



Nicolae Duduianu, liderul istoric al clanului Duduianu, a murit. Cauza morții
Libertatea
Comentarii (49)
sirius8121955  •  23 Octombrie 2020, 18:52

Da e bine, e chiar foarte bine, noi avem, ( sau sintem viitorul ) in timp ce altii cistiga campionate, joaca in europa, obtin rezultate, vai de mama lor saracii, isi fac echipa europeana (de fapt AU) echipa europeana, iar noi ???!!! Bravo gigi noi sintem viitorul. Sigur n - avem cum sa cistigam campionate, de europa nici nu vorbim, da e super, ce onoare!!! Ca sintem viitorul....!!! Dar, tare mias dori sa fie clujul viitorul sau dinamu sau clincenii iar noi sa avem echipa si sa fim in locul Clujului, sa ne razboim prin europa ca doar visam in timpuri imemoriale sa fim razboinici si am ajuns pitici si acasa iar afara inexistenti! Da a zis gigi ca anu viitor ... (performantele vor fi asa cum nea obisnuit , adica va mai vinde un jucator sau doi si victorie!!!) aaa, nici vorba de campionat, europa scoatei-le din fundul memoriei! Cu gigi niciodata poate daca ne cumpara vreun seic!

digei  •  23 Octombrie 2020, 13:05

Doar ca pe cei tineri Viitorul si-i creste singura. Becali a luat multi chiar de la Viitorul dar si din alte parti.

sampaolo  •  23 Octombrie 2020, 09:52

Cum se traduce articolul: Gigi, uite ce ai in curte. Vei face multi bani. Vei vinde multi jucatori. Ii vei vinde si pe Coman si Man. Tu esti viitorul. INTOARCE-TE LA NOI! NE E FOAME!

Vezi toate comentariile (49 )
Comentează
Agenda
Oră Competiție / Post TV
16:45 Fotbal, LIga 2
U Cluj - Farul
Digi 1, Telekom 1, Look Sport
19:45 Handbal M
Veszprem - Kiel
Digi 3, Telekom 3
19:55 Fotbal, Liga Campionilor
Istanbul Bașakșehir - Leipzig
Digi 1, Telekom 1, Look Sport
19:55 Fotbal, Liga Campionilor
Krasnodar - Rennes
Digi 2, Telekom 2
22:00 Fotbal, Liga Campionilor
Manchester United - PSG
Digi 1, Telekom 1, Look Sport
22:00 Fotbal, Liga Campionilor
Juventus - Dinamo Kiev
Digi 2, Telekom 2, Look Sport 2
22:00 Fotbal, Liga Campionilor
Ferencvaros - Barcelona
Digi 3, Telekom 3, Look Sport 3
Program TV complet
Liga 1