FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - HERMANNSTADT

Clipe confuze la Ovidiu » Sibienii s-au rugat în genunchi în fața „centralului” Radu Petrescu

Viitorul - Hermannsatdt // foto: captură @ Digi Sport +2   FOTO
Viitorul - Hermannsatdt // foto: captură @ Digi Sport

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 ianuarie 2021 20:40 / Actualizat duminica, 10 ianuarie 2021 20:53

O fază extrem de confuză s-a petrecut în repriza a doua a meciului dintre Viitorul și Hermannstadt 2-1, la scorul de 1-1.

Mai exact, în minutul 70, oaspeții au cerut penalty după ce mingea l-a atins pe mână pe stoperul Virgil Ghiță, în momentul în care acesta a vrut să respingă balonul.

Inițial, „centralul” Radu Petrescu, poziționat excelent, a dictat corner, pe semnalizarea tușierului, dar imediat după, pe fondul protestelor în genunchi ale jucătorilor sibieni, a arătat spre punctul cu var. Nu a durat mult pentru a-și schimba decizia din nou. După ce s-a consultat cu arbitrul asistent de pe partea dreaptă, Radu Petrescu a revenit și a acordat corner, spre disperarea celor de la Hermannstadt.

Jo Santos, în prim-planul fazei, s-a aruncat în genunchi în fața arbitrului! Reluările TV au arătat că mingea l-a atins pe mână pe Ghiță, după ce fundașul central al Viitorului a lovit-o cu piciorul.