FOTBAL  »  Superliga  »  ETAPA #14

VOLUNTARI - CHINDIA 0-2. FOTO Trupa lui Săndoi e pe loc de play-off!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 decembrie 2020 00:29 / Actualizat miercuri, 16 decembrie 2020 21:41

Chindia Târgoviște s-a impus pe terenul celor de la FC Voluntari, 2-0, după un meci spectaculos, cu multe faze de poartă.

Vezi AICI programul complet al etapei #14

Deși venea după trei meciuri în Liga 1 fără victorie, Chindia a prestat un joc excelent pe terenul ilfovenilor și s-a impus categoric, după un joc dominat clar, mai ales în partea secundă.

Prima parte a fost una echilibrată, cu ocazii la ambele porți. În minutul 9, Aioani a reținut șutul lui Mailat, iar opt minute a prins și mingea expediată de Achim. Pe final, Chindia a avut ocaziile importante, prin Daniel Popa (minutul 25) și Neguț (45).

Chindia, spectacol în repriza a doua

În mintul 50, Chindia a deschis scorul. De Lucas a piedut o minge în apropierea careului, care a ajuns la Florea. Acesta i-a centrat excelent lui Daniel Popa, care a marcat din mijlocul careului. După alte trei ocazii, semnate de Neguţ (57), Dumitrașcu (59) și Dulca (62), Chindia a marcat din nou.

În minutul 67, Daniel Popa s-a transformat în pasator, iar Daniel Florea a marcat cu un șut de la 11 metri. Până la final. Chindia a mai ratat două ocazii mari, prin Vadim Rață, în timp ce Voluntari nu a avut forța să egaleze.

După acest rezultat, Chindia a urcat pe locul 6, loc de play-off, cu 19 puncte. FC Voluntari rămâne pe locul 12, cu 14 puncte.

Clasament Liga 1:

FC Voluntari - Chindia 0-2

FC Voluntari - Chindia: echipele de start

Voluntari: Rîmniceanu – Cr. Costin, Balaur, C. Achim, Al.Vlad – Grădinaru, Varzim, De Lucas – I.Gheorghe, Mailat, Ad. Popa
Rezerve: Rodriguez, Armas, Kokic, Ilie, Borțoneanu, Anderson, Marcelo, Jetfe, Stoica
Antrenor: Mihai Teja

Chindia: Aioani – Martac, Pițian, Iacob Căpușă -– Neguț, Dulca, Rață, D.Dumitrașcu – D. Popa, D. Florea
Rezerve: Fomba, Dinu, Șerban, Yameogo, Berisha, M. Costea, Cherchez, Moldovan
Antrenor: Emil Săndoi

Stadion: "Anghel Iordănescu" (Voluntari)
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti) / A1: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca), A2: Tunyogi Ferencz (Zalău)

VIDEO. Derby-ul etapei #14, U Craiova - FCSB

Citește mai multe știri din Liga 1:

Atacantul din Liga 1 vânat de Gigi Becali și-a anunțat plecarea în iarnă: „Clubul ştie dorinţa mea”

Detalii de ultimă oră despre titularii Craiovei accidentați la duelul cu UTA. Ce şanse sunt să joace în derby-ul cu FCSB

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”