FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

VIDEO Zeljko Kopic urma să plece din conferință, dar și-a amintit: „Nu m-ați întrebat despre Hakim Abdallah!”

Articol de , - Publicat duminica, 20 iulie 2025 12:56 / Actualizat duminica, 20 iulie 2025 13:45

Zeljko Kopic, 47 de ani, antrenorul lui Dinamo, a prefațat meciul de campionat cu FC Botoșani, în etapa secundă a Superligii.

Dinamo a început campionatul cu o remiză la Miercurea Ciuc, 2-2 în compania nou-promovatei FK Csikszereda. Pentru „câinii roșii” urmează un meci acasă, adversară fiindu-le FC Botoșani. Duelul se va juca luni seara, la ora 21:30.

Zeljko Kopic, înainte de vizita Botoșaniului: „Trebuie să începem meciurile mult mai bine”

„Va fi primul meci acasă, în fața suporterilor noștri. Suntem fericiți și vrem să începem bine seria meciurilor de acasă, să avem o energie bună și o conexiune bună cu suporterii noștri.

Am avut o săptămână bună de pregătire. Jucătorii noi se adaptează din ce în ce mai bine. Am analizat și jocul cu Csikszereda, am văzut că nu am început bine în primele 10-15 minute, dar apoi am avut momente foarte bune, am controlat jocul și am avut multe ocazii. În acest joc vom încerca să ne împingem la limită.

FC Botoșani este un adversar dificil, domnul Grozavu a jucat la Dinamo și este un antrenor care practică un fotbal agresiv, cu multe dueluri, cu intensitate și pe tranziție. Pregătim meciul, ne gândim doar la jocul nostru și la cum să obținem cele 3 puncte.

Toți jucătorii se antrenează, până mâine vom decide cine va începe și cine va fi pe bancă”, a afirmat antrenorul croat în prima fază.

Întrebat ce nu a funcționat în startul de meci de la Miercurea Ciuc, Kopic a explicat:

„În perioada de cantonament am avut o atmosferă foarte bună, la fel și înainte de joc, dar apoi am simțit în unele momente echipa puțin instabilă. Știu, a fost primul joc, poate fi puțin complicat. A fost o lipsă de concentrare, de comunicare, ceva ce nu putem repeta pe viitor. Trebuie să începem meciurile mult mai bine”.

Despre Maxime Sivis, autor al unui autogol în prima etapă, a spus că „a încheiat bine sezonul trecut, a făcut câteva meciuri foarte bune. A fost bun și în presezon. Cu Csikszereda a avut puțin ghinion, a avut o reacție puțin lentă. Ar trebui să se fi descurcat mai bine, dar este doar un început de sezon. Suntem pozitivi, mă aștept ca toți jucătorii să fie la nivelul scontat mâine”.

„Îl vreți pe Alexandru Băluță?”

Kopic a fost întrebat dacă Alexandru Băluță, aflat pe picior de plecare de la FCSB, este un jucător de interes pentru el. Croatul nu a infirmat, explicând că mai așteaptă 3 sau 4 transferuri.

„Avem țintele noastre, purtăm discuții, suntem în contact cu unii jucători, dar până va exista ceva oficial nu avem motiv să rostim nume. Dacă mai aducem 3-4 jucători de calitatea pe care o căutăm, soluțiile pe care le dorim, ar fi excelent, echipa ar fi cu adevărat competitivă și am avea opțiuni pe toate pozițiile.

Perioada de transferuri nu s-a încheiat pentru noi, suntem încă activi pe piață. Este un jucător de calitate, avem unele opțiuni pentru fiecare poziție pe care dorim să o întărim. Sper ca în următoarele zile să avem mai multe informații”.

Zeljko Kopic: „Nimeni nu m-a întrebat despre Hakim!”

Înainte să se ridice de pe scaun și să încheie conferința, Kopic și-a amintit de Abdallah, de curând plecat la UTA: „Dar nimeni nu m-a întrebat despre Hakim!”.

„Mă așteptam să o faceți. Despre el, trebuie să spun că a fost un jucător foarte important pentru noi. Îmi amintesc mai ales meciul cu UTA de acasă de acum două sezoane, când luptam pentru menținerea în prima ligă. A fost foarte, foarte important. Îi doresc tot binele în carieră și în continuare, la UTA”, a adăugat antrenorul lui Dinamo.

Citește și:
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
Altele
Fostul fotbalist legitimat la FCSB se iubește cu Elena, solista trupei Mandinga » Primele imagini împreună
A reziliat astăzi și sunt șanse să semneze cu CFR Cluj » Are 9 meciuri europene în acest sezon
Superliga
A reziliat astăzi și sunt șanse să semneze cu CFR Cluj » Are 9 meciuri europene în acest sezon
Gigi Becali, anunț-bombă despre transferuri la FCSB: „Negociem cu un român din afară”
Superliga
Gigi Becali, anunț-bombă despre transferuri la FCSB: „Negociem cu un român din afară”
A fugit din cantonamentul din Turcia și ajunge în Superliga României
Superliga
A fugit din cantonamentul din Turcia și ajunge în Superliga României
FOTO Bucureștiul va fi
Profit.ro
FOTO Bucureștiul va fi "tăiat" de o barieră verde. Proiectul care va schimba fața capitalei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Orașul are și alte nevoi...” » Primarul din Botoșani a reacționat după dezvăluirile de pe GSP: „Mi-au cerut un milion de lei”

Sabalenka are echipament nou pentru Australian Open » Fosta ei rivală a făcut topul costumelor din tenisul feminin: Sorana Cîrstea e pe podium!


Comentarii (1)
Dr.Hoock
Dr.Hoock  •  20 Iulie 2025, 15:31

Abdallah e bine caa plecat la UTA!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează