FOTBAL  »  LIGA 2  »  BARAJ PROMOVARE

CSM Alexandria câștigă după pauză meciul cu ACS Viitorul Dăești » 5 finale excepționale pentru promovarea în Liga 2

Manșa tur a finalei barajului de promovare în Liga 2 a oferit ieri goluri spectaculoase, o răsturnare fantastică și stadioane pline. Azi, de la 12:00, s-a disputat restanța ACS Viitorul Dăești – CSM Alexandria 0-2. +7   FOTO

Articol de , - Publicat duminica, 04 iunie 2023 09:02 / Actualizat duminica, 04 iunie 2023 14:01

Manșa retur a barajelor e programată pe 7 iunie, de la ora 17:30.

FINAL. ACS Viitorul Dăești – CSM Alexandria 0-2

• Au marcat: Marius Neicu 49, M. Stancu 81 - pen.
  • Din cauza precipitațiilor căzute ieri într-o cantitate mare la Fedeleşoiu, terenul din Vâlcea a fost impracticabil. „Centralul” Ionuț Coza a decis să amâne meciul pentru azi, ora 12:00.
  • La „reluare”, Marius Neicu a deschis scorul în debutul reprizei secunde. „Nouarul” Alexandriei a înscris cu un exterior plasat la colțul lung. Tabela a fost închisă de Mihai Stancu, spre final, din penalty.

ECHIPELE DE START

Viitorul Dăești: Lungu – Nwabueze, Diaconescu, Ct. Pîrvulescu, Prunaru – Oct. Vasile, Fl. Pîrvu (cpt.), Cioinac, Njindja – Tchassem, M. Costea
Rezerve: Păușescu – Fl. Ilie, Popolan, M. Ghiță, Cr. Munteanu, Garcia Cardoso, Nicula, L. Iordache, Yahaya
Antrenor: Gheorghe Ciofică

CSM Alexandria: Cristică – Ed. Sîrbu, Lupoaică, Vl. Georgescu, Al. Nicola – Mih. Stancu, I. Voicu, Neicu (Dobrică 63′) – Iakabfi, Cioablă, C. Neagu (cpt.)
Rezerve: Dohotariu – Necșulescu, C. Tudose, Sultana, Guță, Bănuță, Rz. Ciobanu, Diaconu
Antrenor: Ștefan Odoroabă

FINAL. Popești Leordeni – CS Tunari 2-1

• Au marcat: R. Trandafirescu 29, Fl. Nicolae 45 / Cl. Herea 39
  • min. 29: Rafael Trandafirescu a șutat năucitor cu stângul, mingea a lovit transversala și a trecut dincolo de linia porții.
  • min. 39: Claudiu Herea a egalat cu o execuție excepțională, șut din voleu, de la peste 25 de metri, direct în vinclu

Gazdele din Popești Leordeni au avut o galerie gălăgioasă, formată din copii. Fotbaliștii s-au ridicat la nivelul puștilor din tribune și au oferit trei goluri senzaționale, toate cu execuții de generic, din afara suprafaței de pedeapsă.

FINAL. ACS Foresta Suceava – Ceahlăul Piatra Neamț 0-0

Gazonul excelent, peste 3.000 de fani în tribune, toate condițiile pentru un veritabil derby al Moldovei. Doar că formațiile pregătite de Dorin Goian și Cristi Pustai au dat-o la pace. Calificarea se va decide la retur.

Foresta Suceava: Niga - Grosu, Cimbru, Cană, Nițu – Samson, Ilie - Codău, Căinari, M. Filip – Martin
Rezerve: Cuciureanu – Botezatu, Mihalciuc, Netbai, Nechita, D. Muntean, Hagiu, Al. Ionescu, R. David
Antrenor: Dorin Goian

Ceahlăul : Krell – Lăcustă, Forizs, Vișinar, Moroșanu - Petra, Akwasi – A. Anton, Neicuțescu, P. Petre - R. Ciobanu
Rezerve: A. Barna – Copoț-Barb, Acasandrei, Apetrei, C. Ștefănescu, Cătău, Nemțanu, Pîntea, Mubarak
Antrenor: Cristian Pustai

FINAL. CSM Deva – CSM Reșița 2-3

• Au marcat: Iana 34, Bloj 50 / A. Negru 64, Drăghiceanu 68, 90+6

Vreme perfectă de fotbal la Deva, iar stadionul a fost plin. CSM Reșița a beneficiat de sprijinul unei galerii formate din aproximativ 100 de persoane.

Gazdele au condus cu 2-0, dar experiența elevilor lui Călin Cheregi a contat decisiv în ultima jumătate de oră.

CSM Deva: Bădescu – Vișan, A. Iordache, D. Creciunesc, Doboș – Iana, Bedea, Fl. Stelea, Bloj - I. Popescu, Dănăilă
Antrenor: Ștefan Nanu

CSM Reșița: Zimmermann – C. Ardei, Rimovecz, Fota, Chera - Al. Negru, I. Popescu, Bărboianu - Velcotă, Drăghiceanu, Dane
Antrenor: Călin Cheregi

FINAL. Ungheni - Corvinul Hunedoara 0-2

• Au marcat: Lupu 28, Garutti 61

Lume multă și la Ungheni. Cu jumătate de oră înainte de startul partidei, toate locurile erau deja ocupate. Corvinul a avut parte de o susținere impresionantă în deplasare.

Golul de 1-0, marcat de Lupu, a declanșat sărbătoarea. În sectorul oaspeților au fost aprinse torțe, iar Ovidiu Hațegan a fost nevoit să oprească meciul timp de câteva minute, din cauza fumului.

Unirea Ungheni: A. Bucur – Suslak, Ndiesse, Piper, P. Coza - Vasiu, Al. Oltean, Balint, R. Trif - Fl. Istrate, Astafei
Antrenor: Ioan Adrian Pop

Corvinul Hunedoara: Lefter – D. Pop, Garutti, Elton da Silva, Neacșa - Curtean, Bradu, M. Chindriș - N. Pîrvulescu, M. Coman, M. Lupu
Antrenor: Florin Maxim

Detalii interesante înaintea meciurilor de baraj

Partida dintre Unirea Ungheni și Corvinul Hunedoara a fost condusă la centru de arbitrul Ovidiu Hațegan (42 de ani). Va fi primul meci condus de la firul ierbii de „centralul” din Arad după o pauză de 443 de zile, de la un Olympique Lyon – FC Porto, 1-1, în Europa League (17 martie 2022).

Mihai Costea este vedeta celor de la Viitorul Dăești și a înscris și în semifinala barajului, contra lui CS Blejoi.

Regretul lui Mihai Costea: „Păcat că FCSB nu e lăsată în Ghencea”
CSA STEAUA - VIITORUL DĂEȘTI 5-0
„Remontada” imposibilă » Doi fotbaliști implicați în meciul nebun pierdut de Dinamo cu Foresta, de la 4-0, nu-i dau nicio șansă lui FC Argeș