FOTBAL  »  LIGA 2  »  ȘELIMBĂR - DINAMO 1-2

VIDEO+FOTO 8 detalii de la Șelimbăr - Dinamo 1-2: euforia din vestiar, „turul de onoare” al lui Iulian Roșu și Clau-gol în atenția galeriei

8 detalii de la Șelimbăr - Dinamo 1-2: euforia din vestiar, „turul de onoare” al lui Iulian Roșu și Clau-gol în atenția galeriei
8 detalii de la Șelimbăr - Dinamo 1-2: euforia din vestiar, „turul de onoare” al lui Iulian Roșu și Clau-gol în atenția galeriei

Articol de - Publicat sambata, 04 martie 2023 21:20 / Actualizat sambata, 04 martie 2023 21:29

Dinamo s-a impus cu CSC Șelimbăr, 2-1 la Sibiu, și are nevoie de o victorie în ultima etapă pentru a merge în play-off. 

Iată câteva detalii interesante de pe „Municipal”:

Calcule pentru play-off: Dinamo e la mâna ei! Cum pot „câinii” să termine sezonul regulat în primele 6
DINAMO
Calcule pentru play-off: Dinamo e la mâna ei! Cum pot „câinii” să termine sezonul regulat în primele 6

1. Claudiu Niculescu, fost mare jucător al roș-albilor, a intrat în atenția galeriei după golul de 2-0 al lui Dinamo. 

Fanii i-au strigat numele și i-au cântat cântecul din perioada în care era fotbalist în Ștefan cel Mare. Ex-atacantul nu a reacționat, fiind foarte afectat de rezultatul de pe tabelă. 

La final, s-a salutat cu Ovidiu Burcă și a plecat direct la vestiare, iar o reîntâlnire cu galeria lui Dinamo nu a mai avut astfel loc.

2. Galeria dinamovistă a fost ca acasă la Sibiu, cu peluza plină și susținători în tot restul stadionului, creând o atmosferă electrizantă. Inclusiv unii dintre angajații care asigurau ordinea la intrările în stadion aveau fulare cu „câinii”. 

În PCH au apărut bannere ale fanilor din București, Sibiu, Arad, Oradea, Slatina, Târgoviște sau Buftea. Șelimbăr a avut un număr mai mic de fani, cei mai gălăgioși fiind copiii de la o grupă de juniori, aflați la tribuna a doua.

3. Iulian Roșu a fost schimbat în minutul 83 cu Andrei Florescu și a preferat să iasă din teren pe la tribuna a doua, prilej pentru a face un „tur de onoare” al arenei, în aplauzele întregii audiențe:

4. Campania „Om la om” a continuat și la acest meci. Suporterii roș-albilor au plătit pentru a-și trece numele pe spatele tricourilor de joc și au strâns astfel 5.950 de euro. 

O parte din banii din campaniile de la cele 3 meciuri din sezonul regulat, din 2023, vor merge către firma Macron, pentru a debloca contractul de echipament sportiv al clubului și a permite realizarea de vânzări în regim normal.

Etapa viitoare, DDB UK a cumpărat toată echipa de start de la meciul cu Politehnica Timișoara, 11 jucători, plus antrenorul.

5. După meci, jucătorii dinamoviști au fost așteptați de zeci de fani la autocar, au făcut poze cu aceștia și au primit încurajări pentru ultimul meci din sezonul regulat. 

Numele lui Claudiu Niculescu a fost strigat în repetate rânduri, dar antrenorul gazdelor nu și-a făcut apariția. 

Administratorul special Vlad Iacob, personaj important în tranzacția Șerdean - Voicu & Nicolescu, a fost chemat și el de fani la poze și i s-a scandat numele când a ieșit de la tribuna oficială.

8 detalii de la Șelimbăr - Dinamo 1-2: euforia din vestiar, „turul de onoare” al lui Iulian Roșu și Clau-gol în atenția galeriei

6. Bucuria dinamoviștilor a fost mai rezervată la primul gol, dar explozivă la cel de-al doilea și la final. Burcă și jucătorii au stat minute în șir alături de fani, au cântat cu aceștia, au fluturat steagurile galeriei și și-au pus la gât eșarfele alb-roșii ale suporterilor.

Ionuț Borcea, Costin Amzăr și Neluț Roșu au vrut o amintire specială de la acest meci și au rugat un fotoreporter să le facă o poză chiar pe teren, cu galeria în spate:

7. Neluț Roșu a postat pe InstaStory un video cu bucuria „câinilor” din vestiar, în care au jucătorii au cântat unul dintre refrenele favorite ale galeriei:

8. Gazonul noului stadion nu s-a prezentat în condiții foarte bune. Au ieșit brazde din el și era deteriorat în fața porților.

8 detalii de la Șelimbăr - Dinamo 1-2: euforia din vestiar, „turul de onoare” al lui Iulian Roșu și Clau-gol în atenția galeriei
Zăvăleanu a mers la vestiare după victoria lui Dinamo + cum a fost prima săptămână cu noii șefi
CSC ȘELIMBĂR - DINAMO 1-2
Zăvăleanu a mers la vestiare după victoria lui Dinamo + cum a fost prima săptămână cu noii șefi
Imagini FABULOASE filmate de reporterul GSP: jucătorii de la Dinamo sărbătoresc cu fanii victoria care le dă aripi!
DINAMO
Imagini FABULOASE filmate de reporterul GSP: jucătorii de la Dinamo sărbătoresc cu fanii victoria care le dă aripi!

Ioan Andone s-a mutat în Spania » Comparația făcută de fostul antrenor: „Am 4 dormitoare. Știți cât plătesc pe curent?”

Ce susține MM Stoica că face săptămânal pentru suporterul pe care l-a pocnit: „Cumva am reparat-o”


Comentarii (20)
creeperno807
creeperno807  •  05 Martie 2023, 22:44

Suporteri adevarati!

flob
flob  •  05 Martie 2023, 21:43
Postat de catalin.palcu pe 05 Martie 2023, 20:26

Asa pot zice si eu ca Rapidul era pe 11 fara arbitri. Ati scandalizat toata Liga 1. Ai urmarit tu toate meciurile lui Dinamo din Liga a 2a, ai contabililizat tu erorile pro si contra? Care-s punctele alea castigate fraudulos de Dinamo? Din contra, am pierdut nemeritat o gramada de puncte . In afara de Buzau si poate Galati intr-o oarecare masura, nu ne-a dominat absolut nimeni. Si aia la inceput de campionat cand nu era lotul format si cu pregatirea fizica pusa la punct.

Pai eu îmi zic părerea după ce am văzut meciurile, spre deosebire de voi care va hrăniți din ***.

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

catalin.palcu
catalin.palcu  •  05 Martie 2023, 20:26
Postat de flob pe 05 Martie 2023, 18:10

Fără arbitri dinamo era pe 10

Asa pot zice si eu ca Rapidul era pe 11 fara arbitri. Ati scandalizat toata Liga 1. Ai urmarit tu toate meciurile lui Dinamo din Liga a 2a, ai contabililizat tu erorile pro si contra? Care-s punctele alea castigate fraudulos de Dinamo? Din contra, am pierdut nemeritat o gramada de puncte . In afara de Buzau si poate Galati intr-o oarecare masura, nu ne-a dominat absolut nimeni. Si aia la inceput de campionat cand nu era lotul format si cu pregatirea fizica pusa la punct.

Vezi toate comentariile (20)
Comentează