FOTBAL  »  LIGA 2  »  CSC ȘELIMBĂR - DINAMO 1-2

VIDEO + FOTO CSC Șelimbăr - Dinamo 1-2 » „Câinii” câștigă la limită și încă speră la play-off. Cum arată clasamentul din Liga 2

Articol de , - Publicat sambata, 04 martie 2023 14:18 / Actualizat duminica, 05 martie 2023 09:37

Aflată în cursa pentru un loc în play-off, Dinamo a obținut o victorie la limită pe terenul celor de la CSC Șelimbăr, 2-1, în etapa 18-a din Liga 2.

• Dinamo este pe locul 6, ultimul care duce în play-off, cu 30 de puncte.
  • Va juca în ultima etapă cu marea rivală, Poli Timișora (locul 19), și are nevoie obligatorie de victorie., care ar duce-o în play-off
  • Dinamo se bate la play-off cu Unirea Dej (31 de puncte), Unirea Slobozia (30), Concordia (29), FC Brașov (27) și Gloria Buzău (27)
8 detalii de la Șelimbăr - Dinamo 1-2: euforia din vestiar, „turul de onoare” al lui Iulian Roșu și Clau-gol în atenția galeriei
șelimbăr - dinamo 1-2

Atmosferă senzațională la Sibiu, în CSC Șelimbăr - Dinamo 1-2

Dinamo încă menține speranțe pentru un loc în play-off, grație unei victorii complicate pe terenul celor de la CSC Șelimbăr, echipă antrenată de Claudiu Niculescu.

După un început liniștit de meci, Dinamo a avut prima ocazie în minutul 10, când Borcea a reluat din prima, de la 16 metri, dar Mitrovic a respins în corner.

+22 FOTO

Ghezali și Iulian Roșu au rezolvat meciul pentru Dinamo

„Câinii” au dat lovitura în minutul 30. Ghezali a deschis scorul cu o lovitură de cap excelent plasată, de la 11 metri. Trupa lui Ovidiu Burcă a intrat în avantaj la pauză, iar în repriza a doua a reușit să-și majoreze avantajul. Tot printr-o lovitură de cap. În minutul 69, Amzăr a centrat din partea stângă, iar Iulian Roșu a reluat excelent cu capul, la colțul lung.

Dinamo a trăit periculos pe final de meci. După ce Țîră a ratat singur cu portarul, Jordan a redus din diferență în minutul 90+1. Gazdele au forțat egalarea, dar Dinamo a reușit să se mențină în față și a obținut cele 3 puncte.

Cu o etapă înainte de final, Dinamo are 30 de puncte, fiind pe locul 6, ultimul care duce în play-off. Dinamo va juca împotriva celor de la Poli Timișoara în ultima etapă și depinde doar de ea pentru a se califica în play-off.

• min. 37: Jordan reia cu capul de la 11 metri, dar mingea se duce mult peste poarta lui Dinamo
  • min. 30: GOL Dinamo! După o acțiune prelungită de atac. Ghezali deschide scorul. După o centrare foarte bună a lui Ahmed Bani, Ghezali a reluat excelent cu capul, de la 8 metri
  • min 10: Prima ocazie pentru Dinamo. După o acțiune frumoasă a „câinilor”, Borcea a reluat din prima, de la 16 metri, dar Mitrovic a respins în corner
  • min.1: A început meciul

Ce a transmis reporterul GSP prezent la stadion pentru CSC Șelimbăr - Dinamo

• Aproximativ 4,000 de fani ai lui Dinamo sunt prezenți la meci, aceștia dominând fondul sonor. În total, aproximativ 6.000 de fani se află pe stadion
  • Dinamo trebuie să-l învingă pe Mitrovic, portarul crescut în „Ștefan cel Mare”, pe care l-a pierdut pentru că nu i-a achitat o restanță de 7.200 lei.
  • Poate surprinde la prima vedere absența lui Dani Iglesias, decarul bucureștenilor. El a suferit o problemă medicală înainte de joc, iar Burcă a decis că nu se va risca folosirea lui decât la nevoie pentru a nu se agrava situația lui în perspectiva play-off-ului.
  • S-au vândut peste 1.500 de bilete în sectorul destinat oaspeților, dar se anunță peste 2.500 de suporteri dinamoviști la Sibiu. La meci au început să sosească fani ai roș-albilor din toată Transilvania, dar și din Muntenia.
  • La stadion sunt măsuri de securitate fără precedent. Mașinile cu suporteri care vin în parcarea de la stadion sunt verificate în portbagaj și la motor, pentru ca fanii să nu introducă în stadion materiale pirotehnice