FOTBAL  »  LIGA 2  »  BARAJ PROMOVARE LIGA 2

Oțelul - Dacia Unirea 1-1 » Petre Grigoraș și Florentin Petre, egal în primul meci din barajul de promovare

FOTO Captură Digi Sport +9   FOTO
FOTO Captură Digi Sport

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 mai 2021 15:23 / Actualizat sambata, 22 mai 2021 16:22

Oțelul Galați și Dacia Unirea Brăila au terminat la egalitate, 1-1, în turul finalei barajului de promovare în Liga 2. Returul va avea loc pe 29 mai. La meci au asistat peste 1.000 de spectatori.

În prezența fanilor, gălățenii au început mai bine meciul și au controlat partida. Elevii lui Petre Grigoraș au deschis scorul în minutul 37, când atacantul Gabriel Răducan a reluat cu capul din careu. În finalul primului act, arbitrul le-a refuzat incorect oaspeților un penalty, după ce Patrick Petre a fost faultat în careu de Farcaș.

După pauză, Dacia Unirea Brăila a avut minute bune în care a pus presiune pe adversari și a reușit egalarea în minutul 49, când Neagu și-a trimis mingea în propria poartă, după o acțiune a lui Patrick Petre. Pe final, gălățenii au pus forțat golul victoriei, dar elevii lui Florentin Petre au rezistat, iar calificarea se va decide în retur, la Brăila.

+5 FOTO

Final » Oțelul – Dacia Unirea Brăila 1-1

Echipe de start:

Oțelul: Dinu – Farcaș, Cucu, Ghiocel, Sevastian – Neagu, Dobre, Stoian, Nica – Răducan, Cîrjan
Antrenor: Petre Grigoraș

Daca Unirea Brăila: Andrei – Cocârlă, Moroianu, Stănciulescu, Pavalache – Robu, Apostol, Lung, P.Petre – R. Stănescu, Batchabi

Returul are loc pe 29 mai
    Cele cinci câștigătoare ale acestei etape vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 din Liga 2

VIDEO Buget de cupele europene la FC U Craiova 1948 » Adrian Mititelu Jr.: „Am investit 8 milioane de euro în ultimii 4 ani”