FOTBAL  »  LIGA 2  »  RAPID

„Copos și Mincea se șpăguiau reciproc! I-aș fi împușcat” » Marcel Pușcaș, fragmente controversate din noua carte lansată cu ziarul!

Articol de GSP - Publicat luni, 26 octombrie 2020 07:29 / Actualizat luni, 26 octombrie 2020 08:40

Cartea lui Marcel Pușcaș, „Fotbal în cârje, care se va distribui mâine cu Gazeta Sporturilor, face o incursiune spectaculoasă prin propria carieră de jucător, antrenor, președinte, impresar, om de afaceri, investitor sau jurnalist.

  • Fost mijlocaș orădean, cu un traseu pe teren întrerupt abrupt la 25 de ani din cauza unei fracturi de tibie și peroneu, Marcel Pușcaș povestește episoade spectaculoase din viața sa;
  • Întinsă pe 300 de pagini bătute pe muchie, cartea „Fotbalul în cârje" va fi lansată oficial mâine, împreună cu ziarul Gazeta Sporturilor. Autorul dezvăluie numeroase momente din culisele fotbalului românesc, dar și din zona politicii ante și post-revoluționare;
  • Iată unul dintre episoadele controversate povestite în carte.

„Pe Copos și pe Mincea i-aș fi împușcat”

La 32 de ani, numit de președintele Mircea Pascu, Marcel Pușcaș devenise antrenorul Rapidului, cu care, într-o situație financiară precară, a izbutit totuși să ajungă în Cupa UEFA, după o absență de 18 ani a giuleștenilor de pe afișul continental. A urmat însă o dublă cu Inter Milano (septembrie 1993), 1-3 în Italia, 0-2 la București, „Bergkamp singur costa 20 de milioane de dolari, de 100 de ori mai mult decât bugetul nostru". 

Sunt zorii apariției lui Copos lângă Rapid: „Avea o cofetărie și vindea aparatură electronică. Aducea fursecurile pentru protocol la meciurile echipei și atât. Imediat după returul cu Inter, la vestiarele fostului stadion «23 August» mă așteptau radioși Copos și șeful galeriei, Mincea. «Păcat, puteam să ne calificăm!». What? Dacă aveam un pistol, i-aș fi împușcat fără regret pe amândoi. Doi oameni care habar n-aveau de fotbal îmi reproșau necalificarea cu Inter? Doi interesați de gloria personală și de faima pe care ți-o poate da fotbalul, doi oameni «șpăguindu-se» reciproc voiau să facă legea pe competența și banii altora".

Atât de mult l-a convins Copos pe Mincea de credibilitatea sa încât a ajuns până la dotarea acestuia cu toate noutățile Samsung. A fi șef de galerie în România însemna să ai un loc de muncă plătit ca să nu terorizezi clubul - Marcel Pușcaș

  • Constantin Mincea a fost cel mai longeviv şef de galerie din istoria unei echipe de fotbal din România.
  • Până în 2002, Rapid Bucureşti a avut un şef de galerie care a rezistat în fruntea tifosilor 32 de ani. Constantin Mincea. Geamgiul. 

FOTO Fanii Rapidului, protest inedit după eliminarea din Cupa României: „Donez varză!”

EXCLUSIV Mititelu, anunț după victoria cu Petrolul: „99% vom juca pe «Oblemenco»!” » Ce spune despre viitorul antrenor

Citește și:
Ce pedeapsă riscă Cristiano Bergodi în urma scandalului cu jucătorii de la CFR Cluj
Superliga
Ce pedeapsă riscă Cristiano Bergodi în urma scandalului cu jucătorii de la CFR Cluj
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Superliga
Sociologul Gelu Duminică îl taxează pe Daniel Pancu: „Prostia...”
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Superliga
Scene HALUCINANTE după derby-ul câștigat de CFR Cluj » Bergodi își iese din minți, sare să-i bată pe Cordea și Muhar » Antrenorul DĂ CU PUMNII în adversari
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Superliga
Gigi Becali a acceptat oferta! Fundașul pleacă de la FCSB și semnează în Israel
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Profit.ro
Surpriză pe piața auto din Germania: o marcă est-europeană a depășit în premieră Mercedes și BMW
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Nemaivăzut la TV! Pancu a început să țipe și l-a distrus pe Bergodi: „Eu eram arestat! Să-mi vină străin în țară să-mi bată jucătorul pe teren?!”

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (9)
200748401087864
Gabriel Degeratu  •  27 Octombrie 2020, 06:54

Norocul lui Puscas este ca fostii colegi nu au caracterul sa relateze toate aspectele omului si jucatorului Puscas...Marcele,gandeste-te ce carte ar iesi cu amintirile oamenilor cu care te-ai intersectat,ai mare noroc ca OAMENII nu se ocupa sa scrie despre tine.De scandal ai fost,de scandal ai ramas,esti cel mai celebru fotbalist dintre scriitori si cel mai celebru scriitor dintre fotbalisti !

cris4co
cris4co  •  26 Octombrie 2020, 19:05

I-mi pare rau...pe vremea aia cu Nea Mincea Sef de galerie EU copil fiind intram pe stadion fara bilet...LUAT PE SUS...de cei maturi si nu doar ca ma simteam in siguranta...eram chiar rasfatat cu seminte,ciubuc si alte dulcegarii...probabil marca COPOS....Ne SPAGUIAM RECIPROC...a doua zi nu mai aveam glas...Ce fericit m-ai facut Mincea!!!

visiniujohn
visiniujohn  •  26 Octombrie 2020, 15:17

Nici macar 1% nu ai avut valoarea lui Mincea,marcele ..De la batrani la tinerii rapidisti toti stiu cine a fost Mincea.Cat despre numele tau..habar nu au..

Vezi toate comentariile (9)
Comentează