FOTBAL  »  LIGA 2  »  DUNĂREA - FARUL 1-1

Prima etapă din 2021, primul scandal în Liga 2 » Profesorul Pustai atacă: „Ce să fac? Merge omul ăsta la biserică și lasă jumătate din barem?”

Cristi Pustai (53 de ani), antrenorul celor de la Dunărea Călărași, a criticat dur arbitrajul din remiza cu Farul, scor 1-1.

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 februarie 2021 15:22 / Actualizat sambata, 20 februarie 2021 15:50

Cristi Pustai iese rar în evidență prin declarațiile făcute, dar astăzi a răbufnit la adresa arbitrului Vlad Baban. Profesorul de matematică de pe banca Dunării acuză penalty-ul dictat în finalul primei reprize.

Cristi Pustai critică arbitrajul din Dunărea - Farul

„Merge omul ăsta şi lasă la biserică jumătate din barem dacă greşeşte? Ce să fac? Mai bine tac, pentru că vine meciul următor şi nişte colegi, nişte cavaleri, o să arbitreze tot aşa. Prefer şi am preferat de ani să tac din gură, să nu comentez arbitrajul. Nu poţi să strici un joc în minutul 44, când mai era un minut, e ceva despre care nu eşti sigur, e şi departe de joc”, a spus Pustai, la cald, după Dunărea - Farul.

Ce l-a nemulțumit pe Pustai

În minutul 42 al partidei de la Călărași, „centralul” Vlad Baban a dictat lovitură de la 11 metri la un duel între Kamil Wiktorski și Antonio Cruceru. Apărătorul Dunării s-a sprijinit ușor cu brațele pe fotbalistul celor de la Farul, apoi a respins mingea cu capul. Cristi Pustai a protestat vehement și a fost avertizat.