FOTBAL  »  LIGA 2  »  MIOVENI - ASU POLI 4-0

CS Mioveni - ASU Poli 4-0 » Dan Alexa, umilit de Alexandru Pelici! Gazdele au făcut spectacol și în inferioritate numerică

CS Mioveni - ASU Poli » Play-off Liga 2

Articol de GSP - Publicat luni, 19 aprilie 2021 16:00 / Actualizat luni, 19 aprilie 2021 19:09

CS Mioveni a câștigat clar duelul cu ASU Poli Timișoara din etapa 4 a play-off-ului de promovare, scor 4-0, și s-a apropiat la un punct de Rapid și FC U Craiova.

Programul integral al play-off-ului din B

CS Mioveni continuă cursa spre promovarea în primul eșalon. Trupa lui Alexandru Pelici a ajuns la două victorii consecutive după „corecția” aplicată celor de la ASU Poli astăzi. Adrian Măr a deschis scorul în minutul 23 cu o execuție superbă, din afara careului. A șutat tare, cu „boltă”, profitând astfel de plasamentul greșit al lui Otto Hindrich, portarul bănățenilor.

Valentin Coșereanu a făcut 2-0 chiar înainte de pauză, în minutul 44, când a reluat cu latul de la 10 metri de poartă, după ce a fost scăpat din marcaj. CS Mioveni a rămas în inferioritate numerică în minutul 55, când Dorinel Oancea a văzut cartonașul roșu după ce l-a călcat pe Axente pe gleznă, dar golurile au venit tot în poarta oaspeților.

În minutul 67, Bogdan Rusu a făcut 3-0 după ce a profitat de o gafă uriașă a lui Sergiu Popovici, fundașul stânga al celor de la Poli. Popovici, jucător cu peste 100 de meciuri în Liga 1, a vrut să îi paseze portarului Hindrich, dar a lovit balonul slab, iar Bogdan Rusu a profitat și a ajuns la minge primul. Iar Dan Alexa nu și-a iertat elevul. La doar două minute după gol, l-a înlocuit pe Popovici cu Radunovic.

În minutul 90, gazdele au dus scorul la un neverosimil 4-0, la capătul unei faze de generic. Bogdan Rusu și-a depășit un adversar superb, din preluare, a înaintat până la „buza” careului de 16 metri, unde a călcat balonul pentru Alexandru Isfan, care a venit din spate și a șutat plasat, fără șanse pentru Hindrich.

Clasament: CS Mioveni, pe loc de baraj. ASU Poli, pe 6

• Primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1.

CS Mioveni - ASU Poli 4-0

CS Mioveni - ASU Poli » Echipele de start

CS Mioveni: Popescu - Oancea, Gheorghe, Iacob, Burnea - Toma, Veres, Cosereanu, Măr - Blănaru, Rusu
Antrenor: Alexandru Pelici

ASU Poli Timișoara: Hindrich - Radu, Coadă, Bocșan, Mera, Scutaru, Popovici - Cioinac - Codrea, Casado - Plazonja, Axente
Antrenor: Dan Alexa

Citește mai multe știri din Liga 2:

FC U Craiova - Rapid 1-0 » Muică, se vede promovarea! Oltenii s-au desprins în play-off și visează la Liga 1
PLAY-OFF
Situație grea în play-off: „N-am mai văzut niciodată așa ceva” » Jucătorii suferă: „Au copii, facturi de plătit”