FOTBAL  »  LIGA 2  »  CSA STEAUA

VIDEO CSA Steaua, revenire spectaculoasă în amicalul de azi » Atanas Trică a fost on-fire: „dublă” în 10 minute

Lui Atanas Trică pare să-i priască împrumutul la roș-albaștri / Sursă foto: FacebooK@ Steaua București

Articol de GSP - Publicat miercuri, 13 iulie 2022 19:00 / Actualizat miercuri, 13 iulie 2022 19:07

CSA Steaua a obținut o victorie spectaculoasă în primul amical al roș-albaștrilor din cantonamentul de la Bansko (Bulgaria). „Militarii” au revenit de la 0-2 și s-au impus cu 3-2 în fața celor de la FC Makedonija G.P, formație din prima ligă a Macedoniei.

Roș-albaștrii au început cum nu se poate mai rău amicalul jucat împotriva deținătoarei Cupei din Macedonia de Nord. Goalkeeper-ul Horia Iancu a fost eliminat în minutul 6, norocul tehnicianului Daniel Oprița fiind că a putut introduce în locul acestuia un portar fără ca efectivul să aibă de suferit

Chiar și-n aceste condiții, roș-albaștrii au fost în continuare de nerecunoscut, iar nord-macedonenii au înscris de două ori, grație „dublei” lui Martin Jovanovic din minutele 9 și 21.

Chipirliu și Atanas Trică au „răsturnat” tabela

Schimbările făcute de Oprița la pauză au shimbat însă radical soarta partidei. Golgeterul din sezonul trecut, Bogdan Chipirliu, a redus din diferență în minutul 52, pentru ca Atanas Trică, fotbalistul împrumutat de la Universitatea Craiova, să înscrie o „doppietta” în decurs de doar 10 minute ('72, '82), cu două execuții din interiorul careului.

Atanas Trică, nepotul lui Ilie Balaci, are 17 ani, iar la începutul acestei veri a fost împrumutat de CSU la divizionara secundă CSA Steaua. Trică jr. a bifat trei apariții pentru CS Universitatea Craiova în recent încheiata ediție de campionat. A marcat și un gol, în victoria zdrobitoare obținută de olteni pe terenul lui Dinamo, scor 6-1.

Echipa folosită de Oprița: H. Iancu - Corbu, Calestru, Gugu, A. Ilie - Drăghici, Erhan - Mihăescu, Bodișteanu, Răducan - Chunchukov
Rezerve: 1. David Dincă, 11. Adi Popa, 80. Cristian Balgiu, 99. Atanas Trică, 77. Bogdan Chipirliu, 12. Cristian Blaga, 15. Alex Sima, 17. Darius Oroian, 16. Tinel Marin, 27. Ștefan Pacionel, 9. Emilian Pacionel, , 30. Dragoș Nicolae, 55 Walace da Silva
Antrenor: Daniel Oprița

VIDEO FC Makedonija G.P. - CSA Steaua (meci integral)

EXCLUSIV Noul atacant al Stelei și-a stabilit obiectivele: „Vreau să dau gol cu Dinamo”