FOTBAL  »  LIGA 2  »  DINAMO - UNIREA DEJ 0-0

video+foto 7 detalii de la Dinamo - Unirea Dej 0-0 » Probleme serioase pentru un titular, discuție Patriche - suporteri + anunțul legat de Steaua, făcut la finalul meciului

7 detalii de la Dinamo - Unirea Dej 0-0 » Discuție Patriche - suporteri, aplauze ironice ale Dejului + ce a apărut pe tabelă imediat după fluierul final

Articol de - Publicat sambata, 06 mai 2023 18:02 / Actualizat sambata, 06 mai 2023 23:50

Dinamo rămâne pe loc de baraj de promovare, după 0-0 cu Unirea Dej, într-un meci slab, în care „câinilor” nu le-a ieșit nimic.

1. Ovidiu Burcă l-a trimis pe David Irimia (16 ani) titular în banda dreaptă, ca jucător U19, acesta începând meciul curajos. A luat un galben în minutul 21 însă, care i-a tăiat elanul. La pauză a fost înlocuit de Bordușanu (18 ani), revenit oficial etapa trecută, după 7 luni de la accidentare.

David Irimia și Antonio Bordușanu

2. Costin Amzăr s-a accidentat în minutul 69 și a avut nevoie de îngrijiri medicale prelungite. El a fost lovit cu cotul în piept de Daniel Pop. În locul său a intrat Alin Șerban, iar „câinii” sunt îngrijorați în privința titularului din banda stângă, care abia stătea în picioare când a fost scos de pe teren, nu reușea să-și recupereze ritmul normal de respirație.

Are o contuzie foarte puternică în plex, sper că o să-și revină, a fost zdruncinat foarte tare
Ovidiu Burcă

3. Două momente speciale au avut loc în debutul partidei, când cunoscutul suporter dinamovist Daniel Rusoaia, poreclit „Mutu”, a dat lovitura de începere.

După aceea a fost ținut un minut de reculegere în memoria lui Patrick Ekeng, de la moartea căruia s-au comemorat azi 7 ani. Jucătorii lui Dinamo au intrat pe teren cu tricouri cu regretatul jucător camerunez.

Pe bancă, Denis Oncescu a rămas îmbrăcat cu tricoul tot restul partidei.

4. Meciul a fost unul tensionat, cu dese conflicte pe tema deciziilor de arbitraj și a tragerilor de timp ale oaspeților. La final s-a creat un meleu, jucătorii celor două formații împingându-se și spunându-și cuvinte grele.

Portarul Railean, care a fost înjurat toată repriza secundă de galeria dinamovistă pentru că întârzia deliberat degajările, i-a aplaudat ironic pe suporterii dinamoviști, care le strigau ardelenilor „Țăranilor, țăranilor”.

Un alt jucător al Dejului luat în colimatorul de dinamoviști a fost Maftei, apostrofat intens pentru faulturile cerute în bandă, în prima repriză.

5. Numele lui Ovidiu Burcă a fost strigat la final de suporterii din PCH, iar antrenorul le-a răspuns acestora la salut.

Fanii au vorbit cu Răzvan Patriche, căpitanul lui Dinamo, care a mers la gard să discute cu ei, după care suporterii i-au încurajat pe jucători în vederea partidelor rămase și a eventualului baraj.

6. Deși stadionul nu a mai fost plin, ca la meciurile anterioare pe „Arc”, fanii au creat o atmosferă deosebită, cântând tot meciul. Iată cele mai tari imagini cu suporterii dinamoviști:

7. Clubul Dinamo a pus în vânzare biletele pentru meciul cu CSA Steaua, de pe 15 mai, imediat după fluierul de final. Anunțul a fost făcut la stație iar pe tabelă a apărut o imagine de promovare a partidei de pe Arena Națională. Biletele pot fi achiziționate online și au prețuri între 25 și 120 de lei.

8. Dinamoviștii n-au avut doar preocupări fotbalistice pe arena „Arcul de Triumf”. O suporteră a „câinilor” a fost surprinsă, când încă nu începuse partida, urmărind încoronarea Regelui Charles al Marii Britanii pe telefon :D

Scandal în toată regula la meciul lui Dinamo: „secundul” lui Burcă, gest huliganic + fanii dinamoviști au aruncat cu mai multe obiecte în oaspeți
DINAMO - UNIREA DEJ 0-0
Dinamo - Unirea Dej 0-0 » Formația lui Ovidiu Burcă, încă un pas greșit în play-off! Cum arată clasamentul + Scandal la final