FOTBAL  »  LIGA 2  »  DINAMO - DUMBRĂVIȚA 4-1

video+foto Tiki-Taka Dinamo. „Câinii” s-au distrat cu Dumbrăvița și au urcat în clasament

Dinamo - CSC Dumbrăvița 4-1 +39   FOTO
Dinamo - CSC Dumbrăvița 4-1

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 noiembrie 2022 12:59 / Actualizat duminica, 13 noiembrie 2022 15:53

Dinamo a câștigat cu Dumbrăvița, scor 4-1, în etapa #14 din Liga 2.

Toate rezultatele etapei 14 din Liga 2

Dinamo a controlat meciul de la început. Elevii lui Burcă au preferat un joc combinativ, iar prima ocazie a venit în minutul 4, când Iglesias a șutat din marginea cereului puțin pe lângă poartă.

6 detalii de la Dinamo - Dumbrăvița: s-a schimbat playlistul din vestiar, rezervele au făcut hora bucuriei + ce le-au cerut fanii jucătorilor la final
dinamo - dumbrăvița 4-1

În ciuda posesiei superioare, „câinii” nu au mai foșt periculoși în atac. Singura fază notabilă s-a petrecut înainte de pauză. Buhăescu a simulat în careu și a căzut peste portarul Dumbrăviței, fără si fie avertizat. Imediat după fluierul de final al reprizei, s-a dus la arbitrul Amorăriței să protesteze și a văzut galben.

Startul reprizei secunde a fost mult mai animat. Iulian Roșu a deschis scorul imediat după pauză, cu o lovitură de cap plasată perfect la colțul lung. Dinamo și-a dublat avantajul prin Buhăescu, cel care a transformat un penalty fără emoții. CSC Dumbrăvița a reintrat însă în joc în minutul 67, când Martinov l-a învins pe portarul Oncescu. Dinamo a revenit în atac și a reușit să marcheze din nou, după o fază colectivă de excepție.

+35 FOTO

Pop i-a pasat cu călcâiul lui Neluț Roșu, mijlocașul a preluat pe poziție viitoare și a centrat în careu, de unde Borcea a finalizat în vinclu. El a reușit „dubla” în mintul 89, după un contraatac rapid. A ajuns singur cu portarul și a finalizat la colțul lung.

Clasamentul din Liga 2

Dinamo s-a apropiat la 4 puncte de Unirea Dej, echipa de pe locul 6, ultimul de play-off. Dumbrăvița a rămas pe poziția 18 în Liga 2.

VIDEO Cum au sărbătorit jucătorii și suporterii lui Dinamo victoria cu Dumbrăvița

FINAL. Dinamo - Dumbrăvița 4-1

FINAL DE MECI
Min 89: GOL Dinamo. Borcea reușește „dubla”, fupă un contraatac rapid.
Min 79: GOL Dinamo. Borcea trimite în poarta goală după o fază colectivă superbă. Alexandru Pop a pasat cu călcâiul pentru Neluț Roșu, mijlocașul a centrat în careu, de unde Borcea a trimis în vinclu.
Min 67: GOL Dumbrăvița. Martinov reduce din diferență, din postură de 1 la 1 cu portarul
Min 58: GOL Dinamo. Buhăescu transformă perfect un penalty, șut pe șos în plasa laterală
Min 47: GOL Dinamo. Iulian Roșu a deschis scorul cu o lovitură plasată de cap, după o centrare din partea dreaptă
Min 45: A început repriza a doua

Min 44: Buhăescu a încercat să obțină un penalty, dar a rbitrul a dat simulare, fără să acorde cartonașul galben. După fluierul final al reprize, atacantul lui Dinamo s-a dus glonț spre „centralul” Amorăriței, încercând să ceară explicații. A primit galben pentru proteste
Min 33: Tot Iglesias este cel mai periculos dinamovist. Mijlocașul amenință poarta cu un nou șut de la distanță
Min 20: Dinamo domină partida, dar fără ocazii notabile la poarta Dumbrăviței
Min 11: Buhăescu trimite cu capul peste, după o centrare din partea dreaptă
Min 4: Dinamo are prima ocazie. Iglesias trage din marginea careului, puțin pe lângă poartă
A început meciul de la Giurgiu

Dinamo - Dumbrăvița, echipele de start

Dinamo: 12. Oncescu - 2. G. Moura, 4. Bena, 24. Giafer, 31. Amzăr - 10. Iglesias, 88. Gorka, 6. I. Roșu - 99. Ghezali, 21. Buhăescu, 22. Bani
Rezerve: Dujmovic, Dudea, Borcea, Patriche N. Roșu, Șerban, A. Pop, Delciu, Florescu
Antrenor: Ovidiu Burcă

CSC Dumbrăvița: 99. Trifon - 18. T. Bodri, 5. Gîsă, 6. Zurbagiu, 13. Moțiu, 19. Toma - 25. Martinov, 16. Tănase, 26. Grancea, 7 L. Bodri - 23. Paulevici
Rezerve: Ciui, Mariei, Simon, Grigoriu, Bura-Koț, Olaru, Curea, Ghinescu, D. Popa
Antrenor: Cosmin Stan

Stadion: Marin Anastasovici (Giurgiu)
Arbitru: Amorăriței Mihai (Câmpina - Prahova) A1: Şchiopeţ Claudiu (Braşov), A2: Tudor Razvan Claudiu (Craiova - Dolj)

Faza din Liga 1 care l-a făcut pe Răducioiu să exclame: „Doar Real Madrid mai poate face așa ceva!”

Fotbalistul pus pe lista neagră de Becali e așteptat în Liga 1: „Ni-l dorim!” » De ce depinde transferul