FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA 5

live FC Buzău, victorie la limită cu Dumbrăvița în ultimul meci al etapei. Toate rezultatele + clasamentul

Etapa #5 din Liga 2 » Rezultate + clasamentul actualizat
Etapa #5 din Liga 2 » Rezultate + clasamentul actualizat Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 05 septembrie 2022 15:56 / Actualizat luni, 05 septembrie 2022 18:21

În ultimul meci al rundei #5, FB Buzău s-a impus acasă cu scorul de 2-1 în fața celor de la Dumbrăvița. Tot în această etapă Dinamo s-a impus la limită în deplasare cu Chiajna, scor 1-0, iar CSA Steaua a învins-o vineri pe Poli Iași, scor 2-1.

Concordia - Dinamo 0-1

Prima repriză a început bine pentru Dinamo, care a fost aproape de gol prin Pop, dar atacantul a ratat din apropierea porții. Cele două echipe s-au blocat perfect pentru restul primei părți și nu au mai existat faze de poartă. Repriza secundă a fost însă mult mai spectaculoasă. Patriche a zguduit bara cu o lovitură de cap ('53). 3 minute mai târziu, Ndiaye a tras de la distanță, dar portarul „câinilor” a respins în lateral.

Dinamo a avut o nouă ocazie, prin Bordușanu, dar șutul lui a fost respins de la colțul lung de Chesneau, fostul portar al bucureștenilor. În cele din urmă, Iglesias a deschis scorul pentru Dinamo ('71). Spaniolul a șutat imparabil la colțul lung, din interiorul careului. Chiajna a fost aproape de egalare două minute mai târziu, dar jucătorii lui Zicu nu au profiat de gafa defensivei dinamoviste.

FINAL de meci
Min. 73: Gafă mare în apărarea lui Dinamo, dar Chiajna ratează egalarea
Min. 71: GOL Dinamo. Iglesias marcheză din interiorul careului, la colțul lung.
Min. 68: Bordușanu șutează la colțul lung, dar Chesneau apără incredibil
Min. 56: Dujmovic scoate un șut de la distanță a lui Ndiaye
Min. 53: Patriche trimite cu capul în bară
A început repriza a doua

Concordia Chiajna - Dinamo (foto: Raed Krishan/GSP)
+11 FOTO

Pauză la Chiajna
Min. 45: Dujmovic prinde o minge trimisă înșelător pe poartă
Min. 25: Jocul este echilibrat, fără alte ocazii important de la ratarea lui Pop
Min. 9: Pop ratează o ocazie imensă pentru Dinamo, din apropierea porții.

Concordia: Chesneau - Simion, Stănică, Palmeş, Busu - Cierpka, Ghimfus - Paturcă, Mustacă, Llulaku - Ndiaye
Rezerve: Duţu - Alexandrescu, Maric, Mihalcea, Constantinescu, Negoi, Catrina, Voinea, Rusescu
Antrenor: Ianis Zicu

Dinamo: Dujmovic - de Moura, Patriche, Bena, Amzăr - Dudea, Roşu, Iglesias - Ghezzali, Borduşanu, Pop
Rezerve: Oncescu - Ţone, Iulian Roşu, Lazăr, Buhăescu, Bani, Giafer Şerban, Buleică
Antrenor: Ovidiu Burcă

Stadion: Concordia 2 (Chiajna)
Arbitru: Marcu Claudiu (Constanţa) / A1: Filip Alexandru (Constanţa), A2: Cantemir Constantin Mihai (Făgăraş)

Nou proiect socios major la Dinamo, separat de DDB! Cine vrea să preia clubul de la Șerdean și cum vor fi împărțite acțiunile
Dinamo

Oțelul Galați - Poli Timișoara 1-0

Golul lui Răzvan Gorovei din minutul 3 al meciului de la Galați a fost suficient pentru ca fosta campioană a României să-și treacă în cont cele 3 puncte.

Cu 3 victorii și două egaluri în începutul de sezon, echipa antrenată de Dorinel Munteanu urcă pe locul 2, cu 11 puncte. Lider după 5 etape este Unirea Dej, care a învins-o în această etapă pe Unirea Constanța, 2-1, cu ambele goluri înscrise după minutul 90!

Viitorul Pandurii - CSC Șelimbăr 1-0

Baia Mare - CSM Slatina 2-1

Progresul Spartac - FC Brașov 2-1

Ripensia - Metaloglobus 2-1

Unirea Dej - Unirea Constanța 2-1

Unirea Slobozia - Csikszereda 0-1

Eugen Neagoe continuă războiul cu VAR: „Am avut gol valabil, dar pe noi nu ne ajută sistemul ăsta”

Becali bifează toate paradoxurile » Situație de neînțeles la FCSB: prin ce trece jucătorul transferat în această vară