FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #7

Continuă dezastrul pentru Dinamo » „Câinii” pierd la Buzău și se afundă și mai rău în clasament. Toate rezultatele de azi

Sursă foto: Facebook@ FC Buzău

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 septembrie 2022 12:55 / Actualizat duminica, 18 septembrie 2022 13:42

Etapa #7 din Liga 2 a programat duminică 4 partide. Dinamo a pierdut în deplasarea de la Buzău, scor 1-2, în timp ce Oțelul a câștigat acasă cu FC Brașov, 2-1. Meciul Steaua - Unirea Constanța, care trebuia să aibă loc sâmbătă, a fost amânat de FRF.

Programul complet din Liga 2

La Buzău, Dinamo a început excelent partida cu Gloria. „Câinii” au deschis scorul încă din minutul 2. Bani a centrat perfect din corner, iar Giafer a punctat cu capul. Trupa lui Cristian Pustai s-a trezit la viață și a început să atace vijelios poarta lui Dujmovic. Ciobanu a avut două ocazii imense, dar de fiecare dată portarul lui Dinamo a blocat excelent.

Buzoienii au reușit până la urmă să egaleze. Lopez (24), lansat de Ciobanu, a șutat în colțul scurt și l-a învins pe Dujmovic. „Câinii” au reacționat și au avut două ocazii imense până la pauză. Lazăr și Neluț Roșu au ratat singuri cu portarul. Repriza secundă a decurs într-un ritm la fel de alert.

O nouă înfrângere pentru Dinamo în Liga 2

Bordușanu a tras pe lângă poartă în minutul 46, în timp ce voleul lui Blejdea a fost blocat excelent de Patriche. Neicuțescu a avut și el ocazia de a marca împotriva fostei sale echipe, dar șutul său „la lung” a fost respins în corner de Dujmovic. Elevii lui Pustai au reușit să dea lovitura în minutul 79.

Vârtej a centrat perfect, iar Gaitan a trimis imparabil cu capul. Victorie pentru Buzău, care urcă pe locul 7 cu 13 puncte, în timp ce Dinamo rămâne în subsolul clasamentului, cu 6 puncte după 7 etape, ajungând la 5 înfrângeri în campionat.

FC Buzău - Dinamo 2-1

• min 79: GOL Buzău! Vârtej centrează de pe loc, iar argentinianul Gaitan pune capul și înscrie pentru 2-1
  • min 71: O nouă ocazie mare pentru Buzău: Neicuțescu sprintează în flancul stâng și trange la colțul lung, dar Dujmovic reușește să respingă în corner
  • min 58: Ocazie uriașă pentru Buzău. Blejdea șutează din voleu din interiorul careului, dar Patriche intervine decisiv
  • min 46: Dinamo începe în atac repriza secundă și ratează o ocazie bună de a reveni în avantaj. Bordușanu trage de la marginea careului, puțin pe lângă poarta lui Stoian
  • min 39: Ocazie mare Dinamo: Neluț Roșu scapă singur cu Relu Stoian, dar mijlocașul lui Dinamo nu poate să-l învingă pe portarul Buzăului.
  • min 35: Vali Lazăr scapă singur cu portarul în flancul stâng și șutează cu piciorul stâng la poartă, dar Relu Stoian plonjează și respinge.
  • min 24: GOL Buzău! Ciobanu îl găsește perfect în careu pe Lopez, care trage puternic la colțul scurt și îl surprinde pe Dujmovic.
  • min 16: O nouă ocazie imensă ratate de gazde. Boiciu centrează perfect cu exteriorul, dar Ciobanu ratează din nou. O nouă paradă excepțională a lui Dujmovic
  • min 7: Ocazie mare pentru Buzău: Ciobanu se trezește cu mingea la picior în urma unui corner și șutează la poartă, dar Dujmovic respinge excelent
  • min 2: GOL Dinamo! Bani execută excelent un corner, iar Deniz Giafer se înalță perfect și marchează cu capul.

A început meciul!

Gloria Buzău: Stoian - Pîrvulescu, Vîrtej, Lopez, Uțiu - Honciu, Trebotic, Blejdea - Neicuțescu, Ciobanu, Boiciuc
Rezerve: Boison, Gaitan, Munteanu, Alexandru, Matiș, Manea, Wiktorski, Oteliță, Lazăr
Antrenor: Cristi Pustai

Dinamo: Dujmovic - De Moura, Giafer, Patriche, Amzăr - Neluț Roșu, Iglesias - Ghezali, Bordușanu, Lazăr - Bani
Rezerve: Oncescu, Bena, Iulian Roșu, Buhăescu, Șerban, Buleică, Larrucea, Pop, Delciu
Antrenor: Ovidiu Burcă

Stadion: Gloria (Buzău)
Arbitru: Robu Ovidiu (Chitila) / A1: Vlase Daniel (Galaţi), A2: Voicu Cristian (Focşani)

Oțelul Galați - FC Brașov 2-1

Stadion: Oţelul (Galaţi)
Arbitru: Busi Cătălin (Râmnicu Vâlcea) / A1: Mihaila Alexandru (Râmnicu Vâlcea), A2: Dumitrache Stefan (Palanca)

Ripensia - Csikszereda 0-0

Stadion: Electrica (Timişoara)
Arbitru: Ţiţii Andrei Lucian (Şura Mică) / A1: Corb Ioan Alexandru (Satu Mare), A2: Nistoran Răzvan Constantin (Reşiţa)

Unirea Slobozia - Poli Iași 0-0

Stadion: 1 Mai (Slobozia)
Arbitru: Moldoveanu Cristian (Sfântu Gheorghe) / A1: Bobe Ionuţ Marius (Bucureşti), A2: Vişan Florian Alexandru (Galaţi)

S-au jucat:

FINAL » Minaur Baia Mare - Dumbrăvița 3-4

Oaspeții aveau 3-0 după 20 de minute și 4-1 la pauză, dar Minaur a redus din diferență în a doua parte. Băimărenii nu au avut puterea să înscrie și golul 4.

Stadion: Viorel Mateianu, ex. Dealul Florilor (Baia Mare)
Arbitru: Nagy Vladimir Andrei (Măhăceni) / A1: Bojan Cosmin (Târgu Mureş), A2: Tocai Emeric (Sibiu)

FINAL » Concordia Chiajna - Șelimbăr 0-1

Stadion: Concordia 2 (Chiajna)
Arbitru: Neculcea Bogdan (Bucureşti) / A1: Carson Marian (Constanţa), A2: Apostu Alexandra Theodora (Bacău)

FINAL » Metaloglobus - CSM Slatina 0-1

Stadion: Metaloglobus (Bucureşti)
Arbitru: Chitu Marius (Târgovişte) / A1: Ionescu Mihai Marian (Bradu), A2: Țepușă Mihaela (Buzău)

FINAL » Unirea Dej - SSU Poli Timișoara 2-2

Stadion: Municipal (Dej)
Arbitru: Codrea Cristian (Baia Mare) / A1: Şchiopeţ Claudiu (Braşov), A2: Lar Daniel Stefan (Baia Mare)

FINAL » Viitorul Tg. Jiu - Progresul Spartac 1-0

Stadion: Municipal (Târgu Jiu)
Arbitru: Trandafir Cristina Mariana (Popeşti-Leordeni) / A1: Ghiciulescu Raul Constantin (Lugoj), A2: Humita Ioan Daniel (Armeniş)

Belgianul din Liga 1, mesaj acid înainte de FCSB - Anderlecht: „Toată lumea în România știe că adevărata Steaua e în Liga a 2-a”
FCSB - ANDERLECHT
S-a tras la sorți play-off-ul din Cupa României » Ce echipe vor înfrunta Dinamo, FCU Craiova, CSA Steaua și Rapid