FOTBAL  »  LIGA 2  »  CSIKSZEREDA - VIITORUL TÂRGU JIU

FOTO Despărțire amară » Înfrângere clară pentru Eugen Trică, la ultimul meci înainte de revenirea la FCU Craiova

Eugen Trică / Sursă foto: Facebook Viitorul Târgu Jiu +5   FOTO
Eugen Trică / Sursă foto: Facebook Viitorul Târgu Jiu

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 noiembrie 2021 13:30 / Actualizat sambata, 06 noiembrie 2021 14:01

Eugen Trică (45 de ani) și-a încheiat cu o înfrângere clară mandatul de la Viitorul Târgu Jiu. Gorjenii au pierdut pe terenul lui Csikszereda, scor 1-3.

Trică a preluat echipa în septembrie, când se afla pe locul 16, și o lasă pe poziția a 14-a în Liga 2. Astăzi, la ultima apariție pe banca celor de la Viitorul Târgu Jiu, „Jose” a înregistrat un eșec amar, 1-3 la Miercurea Ciuc.

Ciucanii au deschis scorul după doar opt minute, prin Ivanovici. Oaspeții au egalat repede, grație lui Ciprian Rus (12), însă tot Csikszereda a intrat în avantaj la cabine, după golul lui Kovacs din minutul 35. Gazdele au mai înscris o dată în prelungiri, prin Hernando (90+3)

Csikszereda - Viitorul Târgu Jiu 3-1 / Sursă foto: Facebook FK Csíkszereda
+1 FOTO
  • Csikszereda - Viitorul Târgu Jiu 3-1 / Sursă foto: Facebook FK Csíkszereda

Tehnicianul va pleca imediat spre Craiova, acolo unde FCU se va duela în această seară cu Sepsi Sfântu Gheorghe. Trică nu va sta însă pe bancă, ci doar în tribune, echipa urmând să fie condusă de preparatorul Dan Vasilică.

Eugen Trică, noul antrenor de la FCU Craiova! Și-a încălcat promisiunea

În acest moment, FCU Craiova ocupă locul 12 în Liga 1, având doar 13 puncte obținute în 14 etape. Următorul meci al oltenilor este cu Sepsi, sâmbătă, ora 20:30.

Imediat după ce a promovat echipa în Liga 1, Trică era demis și promitea că nu va mai reveni la FCU Craiova: „Este clar și pentru mine, și pentru domnul Mititelu, că nu suntem compatibili. Cu siguranță nu voi mai antrena această echipă!”.

Eugen Trică a mai condus echipa din Bănie în 3 mandate diferite: 2010 (interimar), 2019-2020 și 2021.

Eugen Trică le-a mai antrenat de-a lungul carierei pe Juventus București, Al-Nahda, UTA, CFR Cluj, Metalul Reșita, Sportul Snagov, Turris și Viitorul Pandurii. Pe echipa din Târgu Jiu la care a renunțat acum a preluat-o în septembrie.

Trică a promovat echipa familiei Mititelu din Liga 3 în Liga 2, iar mai apoi din Liga 2 pe prima scenă. De fiecare dată, clubul a renunțat la serviciile sale.

Nepotul lui Balaci face spectacol la „satelitul” Craiovei: „E pe mâini bune!”
CS UNIVERSITATEA CRAIOVA

Am realizat că după ce a plecat de două ori de la echipă i s-a făcut o nedreptate. E cea mai bună variantă, n-am pierdut niciun meci cu el. E cel mai potrivit, a venit momentul să ne reparăm greșeala. A fost foarte receptiv. N-a mai fost nimeni pe listă, n-am discutat cu niciun alt antrenor.