FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA 26

Favoritele la promovare și-au câștigat meciurile din Liga a 2-a

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 martie 2018 15:54

AFC Hermannstadt s-a impus în deplasarea de la ASU Poli Timișoara, scor 1-0, și păstrează distanța față de principala urmăritoare, Chindia Târgoviște.

Sibienii au avut un meci extrem de dificil la Timișoara. Într-o atmosferă apăsătoare creată de fanii bănățeni, Hermannstadt a tremurat serios pentru cele 3 puncte, deși a deschis rapid scorul, în minutul 11, prin Blănaru.

ASU Poli a pus o presiune constantă, ratând și un penalty și o ocazie mare, din interiorul careului de 6 metri, la ultima acțiune a jocului.

Chindia ține aproape

Ripensia Timișoara și Chindia Târgoviște au oferit un meci încântător. Partida a  început ca din tun, cu 4 goluri marcate în prima parte. Terenul greu a făcut ca repriza secundă să fie una de luptă. Martac a stabilit scorul final, 3-2 pentru oaspeți, în minutul 77, și o păstrează pe Târgoviște în lupta pentru promovarea în Liga 1.

CS Snagov - Unirea Brăila    amânat
ASA Tg. Mureș - FC Argeș    3-0 ("masa verde")
Olimpia Satu Mare - Dunărea Călărași 0-3 ("masa verde")

Duminică

UTA Arad - CS Afumați 2-1
 Poli Timișoara - AFC Hermannstadt 0-1

Lupta pentru promovarea în liga 1

1. Dunărea Călărași 25 18 5 2 50 - 17 59p (+20)
2. Hermannstadt 25 16 8 1 38 - 11 56p (+20)
3. Chindia Târgoviște 25 15 7 3 52 - 17 52p (+16)
4. CS Afumați 25 13 5 7 33 - 19 44p (+8)
5. FC Argeș 25 12 7 6 38 - 22 43p (+7)
6. Academica Clinceni 25 12 7 6 39 - 31 43p (+7)

*primele două formații promovează direct, iar a 3-a va disputa un baraj cu ocupanta poziției a 12-a din Liga 1