FOTBAL  »  LIGA 2  »  OFICIAL

Fostul campion al României merge în Liga 2! Al treilea transfer pentru una dintre marile favorite la promovare

Sursă foto: Imago
Sursă foto: Imago

Articol de - Publicat marti, 11 iunie 2024 21:42 / Actualizat marti, 11 iunie 2024 22:03

FC Argeș a anunțat, marți seară, transferul lui Kevin Doukoure (25 ani), ultima oară în Superligă, la Universitatea Cluj. Fotbalistul a fost prezentat oficial și va intra sub comanda noului antrenor Nicolae Dică.

Transferul #3 din această vară pentru FC Argeș. După ce au bătut palma cu Vlad Morar și Costin Ghiocel, alb-violeții și-au asigurat serviciile fostului campion al României, Kevin Doukoure. Campion cu Farul, acesta a evoluat ultima oară la Universitatea Cluj.

Primul transfer la Dinamo: Darius Ghindovean, din Liga 3 din Germania
MERCATO
Primul transfer la Dinamo: Darius Ghindovean, din Liga 3 din Germania

FC Argeș înregimentează un jucător din Superligă, bifând al treilea transfer al verii

După un prim sezon ratat în eșalonul secund, alb-violeții se întăresc serios în vederea revenirii în elita fotbalului românesc, cu Nicolae Dică la cârma echipei și Dani Coman în conducere.

„Bienvenu au FC Argeș, Kevin Doukouré! Bine ai venit, Kevin! FC Argeș bifează o nouă mutare și îl aduce pe Kevin Doukouré, fostul jucător al celor de la U Cluj și campion al României cu Farul. Înțelegerea acestui cu echipa noastră se va întinde pe două sezoane. Kevin este născut pe 30 martie 1999 și are 1.78 m înălțime”, au anunțat foștii campioni ai României (1972 și 1979).

Mijlocașul central din Coasta de Fildeș a fost crescut de AFAD Djékanou, o academie din țara natală, după care a făcut pasul spre fotbalul european în 2020 la vârsta de 20 de ani, când a semnat cu Tabor Sezana, formație care evolua în prima ligă din Slovenia. În cei doi ani și jumătate petrecuți în Slovenia, Doukuré a bifat 74 de partide, marcând două goluri și oferind două assist-uri.

Transferat la începutul sezonului 2022/2023 de Farul Constanța, Kevin Doukoure a avut parte de un sezon de excepție alături de dobrogeni. A fost utilizat în 22 de partide din sezonul regular și în cinci meciuri din play-off-ul la finalul căruia Farul a reușit să câștige titlul de campioană în Superliga.

De asemenea, a evoluat și în trei partide din Cupa României. Pe parcursul sezonului în care a luat titlul cu marinarii, mijlocașul a marcat un gol în victoria 3-1 cu FCSB și a contribuit cu pase decisive la alte două goluri.

În sezonul trecut a evoluat în Superligă pentru Universitatea Cluj. A jucat 33 de meciuri și a dat o pasă de gol în tricoul alb-negru. În prezent este cotat de transfermarkt.ro la 500.000 euro. Mult succes în tricoul alb-violet!
- Comunicat FC Argeș

Citește și:
Mircea Lucescu, dus de urgență la spital după ce a leșinat la antrenament! „Suntem șocați”
Nationala
Mircea Lucescu, dus de urgență la spital după ce a leșinat la antrenament! „Suntem șocați”
Kimi Antonelli scrie istorie în Formula 1! A câștigat și în Japonia și e cel mai tânăr lider mondial
Formula 1
Kimi Antonelli scrie istorie în Formula 1! A câștigat și în Japonia și e cel mai tânăr lider mondial
Efect de domino la FCSB: „Ne gândim să meargă împrumut”
Superliga
Efect de domino la FCSB: „Ne gândim să meargă împrumut”
Galatasaray insistă pentru titularul din Turcia - România: 10 milioane de euro
Campionate
Galatasaray insistă pentru titularul din Turcia - România: 10 milioane de euro
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Profit.ro
Chef Florin Dumitrescu deschide primele două restaurante proprii
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Adrian Porumboiu, dezlănțuit după Turcia – România: „Vrem să batem cu ăsta? Nu ți-e rușine, porcovane?”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează