Comentarii (20)
therealreddog33
therealreddog33  •  13 Mai 2026, 12:39
Postat de forumeer.47 pe 12 Mai 2026, 20:06

Nu se autofinanteaza. Daca s-ar autofinanta, CS Dinamo n-ar mai fi primit 30 de milioane EUR de la minister, la fel ca Steaua, doar ca Steaua are mult mai multe sectii. Banii publici predomina si la echipa de handbal, maxim 30% din buget vine din surse private, a zis ca presedintele vostru. Toate echipele Stelei au sponsori, echipa de fotbal are 6 sponsori, asta nu inseamna ca se autofinanteaza, ci doar ca aduce un aport de capitol din mediul privat, dar finantarea majoritara e tot publica. Echipa de fotbal a Stelei are buget 2 mil EUR, echipa de handbal a lui CS Dinamo are 5 mil EUR, iar 70% din bani vin de la minister. La echipa de fotbal a Stelei, nu exista salarii mai mari de 5.000 EUR/luna, la echipa de handbal a lui Dinamo exista salarii si de peste 15.000 EUR/luna. Te astept sa pichetezi in fata la minister, ca te vad impotriva finantarii din bani publici, iar clubul tau incaseaza 30 de mil EUR pe an. Stadionul vostru il construiti din bani privati :))? Esti cam ipocrit, nu crezi?

Repet: una e sa joci pentru România în Champions League, alta e să joci degeaba in Liga 2. La fotbal sunt vreo 25-30 de jucatori in lot (la handbal maxim 15) plus staful, o aritmetică elementara spune: 40 x 5 = 200 mii pe luna, 2,4 milioane net pe an, bugetul trebuie sa acopere brut suma, eu zic să mai pui la bugetul ăla ceva, aveți mai mult de 2 milioane pe an la fotbal cu siguranță ( ca sunt și grupe de juniori + salariul domnului Ogararu, etc care tot de acolo sunt plătite) Nu aș avea nimic cu stadionul vostru, dacă s-ar umple. La Dinamo se va umple. Dar să dai 100 milioane să joci cu 100 de spectatori în tribune înseamnă să îți amortizezi costurile în următorii circa 1.000 ani. E o investiție bună, pentru Tălpan cred, pentru restul lumii nu.

forumeer.47
forumeer.47  •  12 Mai 2026, 20:06
Postat de therealreddog33 pe 10 Mai 2026, 19:31

Echipa de handbal Dinamo joacă în Liga Campionilor, face bani, are sponsori, se autofinanțează, are rezultate chiar și internațional pentru România. CSA joacă degeaba în liga 2, cam pe același buget, plus ca numai stadionul a costat 100 milioane de Euro, totul plătit de contribuabili, autofinanțare zero. Observi diferența?

Nu se autofinanteaza. Daca s-ar autofinanta, CS Dinamo n-ar mai fi primit 30 de milioane EUR de la minister, la fel ca Steaua, doar ca Steaua are mult mai multe sectii. Banii publici predomina si la echipa de handbal, maxim 30% din buget vine din surse private, a zis ca presedintele vostru. Toate echipele Stelei au sponsori, echipa de fotbal are 6 sponsori, asta nu inseamna ca se autofinanteaza, ci doar ca aduce un aport de capitol din mediul privat, dar finantarea majoritara e tot publica. Echipa de fotbal a Stelei are buget 2 mil EUR, echipa de handbal a lui CS Dinamo are 5 mil EUR, iar 70% din bani vin de la minister. La echipa de fotbal a Stelei, nu exista salarii mai mari de 5.000 EUR/luna, la echipa de handbal a lui Dinamo exista salarii si de peste 15.000 EUR/luna. Te astept sa pichetezi in fata la minister, ca te vad impotriva finantarii din bani publici, iar clubul tau incaseaza 30 de mil EUR pe an. Stadionul vostru il construiti din bani privati :))? Esti cam ipocrit, nu crezi?

therealreddog33
therealreddog33  •  10 Mai 2026, 19:31
Postat de forumeer.47 pe 09 Mai 2026, 17:17

Simplu, pt ca si eu trebuie sa platesc strainilor de la echipa de handbal a lui dinamo salarii de 15k EUR. Sa te intrebi intai de ei, au cele mai mari salarii dintre toate echipele sustinute de bani publici din Romania.

Echipa de handbal Dinamo joacă în Liga Campionilor, face bani, are sponsori, se autofinanțează, are rezultate chiar și internațional pentru România. CSA joacă degeaba în liga 2, cam pe același buget, plus ca numai stadionul a costat 100 milioane de Euro, totul plătit de contribuabili, autofinanțare zero. Observi diferența?

forumeer.47
forumeer.47  •  09 Mai 2026, 17:17
Postat de therealreddog33 pe 07 Mai 2026, 21:12

Ai dreptate, nea Tālpane, viața fără tine ar fi pustiu…întrebarea mea retorică e: de ce trebuie să îți plătesc eu salariul? Cā la fel cum râd de tine, râd și de nea cici, da pe ăla măcar nu trebuie sa îl plătesc eu.

Simplu, pt ca si eu trebuie sa platesc strainilor de la echipa de handbal a lui dinamo salarii de 15k EUR. Sa te intrebi intai de ei, au cele mai mari salarii dintre toate echipele sustinute de bani publici din Romania.

vidam.juhasz
vidam.juhasz  •  08 Mai 2026, 17:43
Postat de istet10. pe 08 Mai 2026, 16:56

Pana una alta, Jji a fost ales , talpan nicidecum. Ar fi sustinut un examen pt functie. Ca fost militar iti spun ca fara "acordul" sefilor de atunci, nu ocupa postul.

Ales, neales ... dinamovistul a zis că-i plătește salariul NUMAI lui Talpan, nu și lui nea Gigi, ... ceea ce e fals. În primul rând pt. că nu lucrează în România și în al doilea rând chiar dacă ar lucra aici, i-ar plăti pe amândoi, nu doar pe jurist. Asta doar așa, ca fapt divers, referitor la ce afirma reddog mai jos... nu că vreunul dintre ăia doi și-ar merita salariul, ... acolo e altă poveste.

istet10.
istet10.  •  08 Mai 2026, 16:56
Postat de vidam.juhasz pe 08 Mai 2026, 09:12

Greșit! nea Gigi e parlamentar, deci îi plătești și lui salariul, unul chiar mai mare decât al lui Talpan. Bine ... asta presupunând că ți-ai desfășura activitatea în România, însă cu toții știm c-o arzi prin Jermanika de câteva decenii, așa că nu se pune problema să-i plătești tu pe vreunul dintre ei.:))

Pana una alta, Jji a fost ales , talpan nicidecum. Ar fi sustinut un examen pt functie. Ca fost militar iti spun ca fara "acordul" sefilor de atunci, nu ocupa postul.

istet10.
istet10.  •  08 Mai 2026, 16:54
Postat de vidam.juhasz pe 08 Mai 2026, 09:14

Corect o laie. I-ar plăti și lui nea Gigi salariul de deputat, dar ăla e în Germania încă dinainte să se înființeze FcFcsb, ... așa că mai ușor cu plata pe scări, că se varsă mărunțișul! :)))

Vorbim de Steaua si FCSB, nu de politicieni.

vidam.juhasz
vidam.juhasz  •  08 Mai 2026, 09:14
Postat de istet10. pe 07 Mai 2026, 23:11

Corect!

Corect o laie. I-ar plăti și lui nea Gigi salariul de deputat, dar ăla e în Germania încă dinainte să se înființeze FcFcsb, ... așa că mai ușor cu plata pe scări, că se varsă mărunțișul! :)))

vidam.juhasz
vidam.juhasz  •  08 Mai 2026, 09:12
Postat de therealreddog33 pe 07 Mai 2026, 21:12

Ai dreptate, nea Tālpane, viața fără tine ar fi pustiu…întrebarea mea retorică e: de ce trebuie să îți plătesc eu salariul? Cā la fel cum râd de tine, râd și de nea cici, da pe ăla măcar nu trebuie sa îl plătesc eu.

Greșit! nea Gigi e parlamentar, deci îi plătești și lui salariul, unul chiar mai mare decât al lui Talpan. Bine ... asta presupunând că ți-ai desfășura activitatea în România, însă cu toții știm c-o arzi prin Jermanika de câteva decenii, așa că nu se pune problema să-i plătești tu pe vreunul dintre ei.:))

CN72
CN72  •  08 Mai 2026, 00:48

Saracul...

  • 1
  • 2
Comentează