FOTBAL  »  LIGA 2  »  STEAUA 40

Florin Talpan, mesaj la 40 de ani de la Sevilla: „Fără mine, această victorie din anul 1986 nu ar fi fost celebrată”

Florin Talpan
Florin Talpan

Articol de - Publicat joi, 07 mai 2026 19:19 / Actualizat joi, 07 mai 2026 19:28

Florin Talpan, juristul Clubului Sportiv al Armatei Steaua, a transmis un mesaj amplu pe pagina sa de Facebook cu ocazia împlinirii a 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni din 1986, la Sevilla, de către Steaua București.

Juristul „militarilor” a vorbit despre importanța momentului istoric, dar și despre contribuția sa în procesele legate de identitatea clubului, făcând referire directă la disputa juridică de lungă durată cu FCSB privind palmaresul, marca și continuitatea Stelei.

Florin Talpan, mesaj la 40 de ani de la Sevilla: „Am contribuit decisiv la câștigarea mărcii, numelui și palmaresului”

Florin Talpan a subliniat în mesajul său de pe Facebook că aniversarea de 40 de ani a succesului de la Sevilla este legată nu doar de performanța sportivilor din 1986, ci și de demersurile juridice din ultimii ani, pe care susține că și le asumă și care i se datorează în mare parte, potrivit propriei perspective.

Astăzi, 7 mai 2026, aniversăm 40 de ani de la victoria de la Sevilla, datorită rezultatelor excepționale ale sportivilor din 1986, dar și muncii mele începute în anul 2004, când am făcut singur opoziție la marca lui Becali și am înregistrat pe banii mei marca Steaua București.
Prin muncă asiduă, continuă și profesionistă, dusă ani la rând în instanțe, am contribuit decisiv la câștigarea mărcii, numelui și palmaresului Clubului Sportiv al Armatei Steaua București și la câștigarea zecilor de procese intentate de FCSB împotriva clubului și a statului român, în încercarea de a ne fura identitatea.
Fără să mă laud, spun doar adevărul: fără mine, această victorie din anul 1986 nu ar fi fost celebrată astăzi de Clubul Sportiv al Armatei STEAUA, iar acum s-ar fi celebrat „ziua FCSB”. Celor care se laudă astăzi cu rezultatele muncii mele, celor care mă hărțuiesc să renunț, celor care mă sancționează de fiecare dată când câștig un dosar pentru statul român și nu pentru mine, ar trebui să le fie rușine!
Ei știu foarte bine cine sunt, ce am realizat prin munca mea! Opinia publică și suporterii știu, la rândul lor, numele acestor persoane!
Ar trebui să le fie rușine deoarece urmăresc doar capital electoral, în timp ce sunt cu bagajele la ușă, dar încă trag nădejde să rămână și să se folosească de munca mea fără a îmi recunoaște meritele!
Iar cei care astăzi se laudă cu rezultatele muncii și luptei mele nu ar trebui să uite cine a dus această luptă singur, într-o perioadă în care nimeni nu a avut curajul să o facă. Istoria nu poate fi ștearsă, iar adevărul nu poate fi ascuns doar pentru ca ei nu au curajul să o recunoască!
Eu am ales să lupt pentru identitatea, onoarea și continuitatea Steaua București, indiferent de presiuni, amenințări sau interesele celor care au încercat să profite de această muncă.

- mesajul transmis de Florin Talpan

Disputa CSA - FCSB, de peste un deceniu

Conflictul juridic dintre CSA Steaua și FCSB a început în jurul anului 2014, când clubul Armatei a demarat acțiuni în instanță pentru recuperarea mărcii, numelui și palmaresului.

În anii următori, mai multe hotărâri judecătorești au stabilit că marca „Steaua” aparține CSA, iar FCSB nu este continuatoarea legală a clubului din 1986 în ceea ce privește identitatea juridică.

Conform ultimei decizii ÎCCJ, palmaresul este împărțit astfel:

  • 1947-1998: CSA Steaua București

  • 1998-2003: perioadă neatribuită oficial

  • 2003-prezent: FCSB

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei reguli americane stricte!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei reguli americane stricte!
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
„Permite depășirea sistematică a vitezei legale”. Prima țară din Europa care blochează sistemul Tesla FSD în Europa
Profit.ro
„Permite depășirea sistematică a vitezei legale”. Prima țară din Europa care blochează sistemul Tesla FSD în Europa
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (20)
therealreddog33
therealreddog33  •  13 Mai 2026, 12:39
Postat de forumeer.47 pe 12 Mai 2026, 20:06

Nu se autofinanteaza. Daca s-ar autofinanta, CS Dinamo n-ar mai fi primit 30 de milioane EUR de la minister, la fel ca Steaua, doar ca Steaua are mult mai multe sectii. Banii publici predomina si la echipa de handbal, maxim 30% din buget vine din surse private, a zis ca presedintele vostru. Toate echipele Stelei au sponsori, echipa de fotbal are 6 sponsori, asta nu inseamna ca se autofinanteaza, ci doar ca aduce un aport de capitol din mediul privat, dar finantarea majoritara e tot publica. Echipa de fotbal a Stelei are buget 2 mil EUR, echipa de handbal a lui CS Dinamo are 5 mil EUR, iar 70% din bani vin de la minister. La echipa de fotbal a Stelei, nu exista salarii mai mari de 5.000 EUR/luna, la echipa de handbal a lui Dinamo exista salarii si de peste 15.000 EUR/luna. Te astept sa pichetezi in fata la minister, ca te vad impotriva finantarii din bani publici, iar clubul tau incaseaza 30 de mil EUR pe an. Stadionul vostru il construiti din bani privati :))? Esti cam ipocrit, nu crezi?

Repet: una e sa joci pentru România în Champions League, alta e să joci degeaba in Liga 2. La fotbal sunt vreo 25-30 de jucatori in lot (la handbal maxim 15) plus staful, o aritmetică elementara spune: 40 x 5 = 200 mii pe luna, 2,4 milioane net pe an, bugetul trebuie sa acopere brut suma, eu zic să mai pui la bugetul ăla ceva, aveți mai mult de 2 milioane pe an la fotbal cu siguranță ( ca sunt și grupe de juniori + salariul domnului Ogararu, etc care tot de acolo sunt plătite) Nu aș avea nimic cu stadionul vostru, dacă s-ar umple. La Dinamo se va umple. Dar să dai 100 milioane să joci cu 100 de spectatori în tribune înseamnă să îți amortizezi costurile în următorii circa 1.000 ani. E o investiție bună, pentru Tălpan cred, pentru restul lumii nu.

forumeer.47
forumeer.47  •  12 Mai 2026, 20:06
Postat de therealreddog33 pe 10 Mai 2026, 19:31

Echipa de handbal Dinamo joacă în Liga Campionilor, face bani, are sponsori, se autofinanțează, are rezultate chiar și internațional pentru România. CSA joacă degeaba în liga 2, cam pe același buget, plus ca numai stadionul a costat 100 milioane de Euro, totul plătit de contribuabili, autofinanțare zero. Observi diferența?

Nu se autofinanteaza. Daca s-ar autofinanta, CS Dinamo n-ar mai fi primit 30 de milioane EUR de la minister, la fel ca Steaua, doar ca Steaua are mult mai multe sectii. Banii publici predomina si la echipa de handbal, maxim 30% din buget vine din surse private, a zis ca presedintele vostru. Toate echipele Stelei au sponsori, echipa de fotbal are 6 sponsori, asta nu inseamna ca se autofinanteaza, ci doar ca aduce un aport de capitol din mediul privat, dar finantarea majoritara e tot publica. Echipa de fotbal a Stelei are buget 2 mil EUR, echipa de handbal a lui CS Dinamo are 5 mil EUR, iar 70% din bani vin de la minister. La echipa de fotbal a Stelei, nu exista salarii mai mari de 5.000 EUR/luna, la echipa de handbal a lui Dinamo exista salarii si de peste 15.000 EUR/luna. Te astept sa pichetezi in fata la minister, ca te vad impotriva finantarii din bani publici, iar clubul tau incaseaza 30 de mil EUR pe an. Stadionul vostru il construiti din bani privati :))? Esti cam ipocrit, nu crezi?

therealreddog33
therealreddog33  •  10 Mai 2026, 19:31
Postat de forumeer.47 pe 09 Mai 2026, 17:17

Simplu, pt ca si eu trebuie sa platesc strainilor de la echipa de handbal a lui dinamo salarii de 15k EUR. Sa te intrebi intai de ei, au cele mai mari salarii dintre toate echipele sustinute de bani publici din Romania.

Echipa de handbal Dinamo joacă în Liga Campionilor, face bani, are sponsori, se autofinanțează, are rezultate chiar și internațional pentru România. CSA joacă degeaba în liga 2, cam pe același buget, plus ca numai stadionul a costat 100 milioane de Euro, totul plătit de contribuabili, autofinanțare zero. Observi diferența?

Vezi toate comentariile (20)
Comentează