FOTBAL  »  LIGA 2  »  GLORIA BUZĂU - UNIREA DEJ

Gloria Buzău – Unirea Dej 0-0 » Remiză perfectă pentru Dinamo, după două ratări uriașe pe final. Clasamentul din play-off

Articol de - Publicat sambata, 08 aprilie 2023 14:27 / Actualizat sambata, 08 aprilie 2023 14:57

Gloria Buzău și Unirea Dej au terminat la egalitate, 0-0, în etapa a 3-a din play-off-ul Ligii 2. Astfel, Dinamo mai pune două puncte între ea și locul 5 ocupat de buzoieni și scapă, cel puțin momentan, de presiunea urmăritoarei.

• Revista „Craiova Maxima, povestea unei iubiri alb-albastre" poate fi CUMPĂRATĂ ONLINE ---> Comandă AICI!

Vezi AICI programul și rezultatele etapei 3 din play-off-ul Ligii 2

Aflate în luptă directă pentru a prinde un loc care asigură prezența în baraj pentru promovarea în Liga 1, Gloria Buzău și Unirea Dej s-au anihilat reciproc.

Trupa lui Adi Mihalcea a avut inițiativa în prima repriză, având prima ocazie prin Boiciuc, în minutul 16. Buzoienii au avut posesia și au controlat jocul, fără însă să-și creeze ocazii importante. Repriza a doua a început fără ocazii importante la cele două porți, dar finalul a fost unul spectaculos.

Mai întâi, Valentin Munteanu a ratat din 6 metri, în minutul 79, apoi șutul lui Pandele, din lovitură liberă, de reținut de portarul Unirii Dej.

În minutele de prelungire, Unirea Dej putea da lovitura de două ori. În minutul 90+3, portarul Relu Stoian a ieșit hazardat, la 30 de metri. Mingea a ajuns la Militaru, care a tras de la 60 de metri, puțin peste poartă.

Un minut mai târziu, oaspeții au avut cea mai mare ocazie. Blaj a rămas singur cu portarul Stoian, l-a driblat la marginea careului, dar, ajuns într-o poziție foarte bună, nu a șutat. A ezitat să tragă, iar Stoian a avut timp să revină și să pareze șutul.

După acest egal, Gloria Buzău ajunge la 34 de puncte și este pe locul 5, în timp ce Unirea Dej este pe 6, cu un punct în minus. Având în vedere că CSA Steaua (locul 2) nu are drept de promovare în Liga 1, cele două luptă pentru al doilea loc care duce la baraj, primul fiind acum ocupat de Dinamo (38 p).

Clasamentul din Liga 2

FINAL. Gloria Buzău – Unirea Dej 0-0

• min 90+5: Final de meci.
  • min. 90+4: O nouă ratare uriașă pentru Unirea Dej. Blaj a rămas singur cu portarul Stoian, l-a driblat la marginea careului, dar, ajuns într-o poziție foarte bună, nu a șutat. A ezitat să tragă, iar Răilean a avut timp să revină și să pareze șutul
  • min. 90+3: Unirea Dej a fost la un pas de golul campionatului. Portarul Relu Stoian a ieșit hazardat, la 30 de metri. Mingea a ajuns la Militaru, care a tras de la 60 de metri, puțin peste poartă
  • min. 85: Pandele trage puternic dintr-o lovitură liberă de la 18 metri. Portarul Răilean a reținut fără probleme
  • min. 79: O noua ratare a Gloriei Buzău. Șutul lui Valentin Munteanu, de la 6 metri, e blocat de portar. Mingea sare la Adrian Pop, dar acesta a fost blocat de defensiva oaspeților

Echipe de start

Unirea Dej: Răilean – Gâț, D. Pop, Chira, Roș – Călugăr, Cătinean, Militaru, Matiș -  Al. Pop, Ad, Pop,
Rezerve: Chindriș, Checicheș, Maftei, Buta, Burdeț, An. Pop, Bogdan, Fulga, Blaj
Antrenor: Dragoș Militaru

Gloria Buzău: Stoian - Oteliţă, Vîrtej, Wiktorski, Șuteu - Lopez, Gaitan - Lazăr, V. Alexandru, Angelov - Boiciuc
Rezerve: Rusu – Marku, Cârstocea, Godwin, Blejdea,  Munteanu, Greu, Pandele, Uţiu
Antrenor: Adrian Mihalcea

Stadion: „Gloria” (Buzău)
Arbitru: Ovidiu Robu // Asistenți: Traian Neacșu, Marian Carson

Anunț de ultimă oră al lui Marius Șumudică: „Am lacrimi în ochi, am dus o luptă extrem de grea în suflet, acolo unde războaiele sunt poate cel mai greu de gestionat”

La EURO GSP, Pițurcă a prevăzut finala Champions League și dă de pământ cu 3 „grei” ai vremurilor noastre: „Au fost PANARAME!”

„E foarte grav ce a spus Șucu!” » A „citit” ce se întâmplă la Rapid: „Vine președinte cu Șumudică antrenor!”