FOTBAL  »  LIGA 2  »  REZULTATE

LIGA 2 // Rezultate și clasament » VIDEO Petrolul, victorie dramatică în minutul 90 + Buzău a câștigat cu Csikszereda

Metaloglobus - Petrolul // FOTO: Andreea Visu +1   FOTO
Metaloglobus - Petrolul // FOTO: Andreea Visu

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 august 2019 15:21

LIGA 2 // Azi s-au jucat două meciuri din prima etapă din Liga 2. SCM Buzău a câștigat meciul AFK Csikszereda, 1-0, în timp ce Petrolul s-a impus în fața lui Metaloglobus, 2-1.

În primul meci al zilei, jucat de la 11:00, SCM Buzău a câștigat 1-0 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, echipă care reușea s-o elimine anul trecut pe Dinamo din Cupa României. Singurul gol a fost marcat de atacantul Cosmin Tucaliuc, 19 ani, în minutul 64. Petrolul a câștigat greu în deplasarea de la Metaloglobus, cu gol în minutul 90.

Metaloglobus - Petrolul 1-2

• Au marcat: O. Herea 41-pen. / D. Meza Colli 53, M. Bratu 90

Vezi AICI VIDEO de la meci!

După o primă repriză dominată de Metaloglobus, în care Ovidiu Herea a marcat din penalty în minutul 41, Petrolul a revenit după pauză.

Petrolul a început tare repriza a doua, iar elevii lui Flavius Stoican au egalat prin David Meza Colli, în minutul 53. Ploieștenii au forțat și au obținut dramatic victoria. În minutul 90, pe o ploaie torențială, atacantul Mario Bratu, 17 ani, a marcat cu un șut de la 20 de metri, care a lovit bara transversală și a intrat în poartă.

Metaloglobus: Gavrilaş - Sava, Plămadă, Lung, Al. Coman - Mino, Lungu - Duminică, O. Herea, Chiriac - C. Herea
Rezerve: Geantă, Ciubotariu, Cazan, Banu, Ionică, Ghenovici, Vîlceanu
Antrenor: Marius Măldărăşanu

Petrolul: Avram - Bărboianu, Sîrghi, Wallace, Ţicu - Meza Colli, Cioinac - L. Marinescu, Ştefănescu, A. Munteanu - I. Stoica

• Metaloglobus - Petrolul 1-2
    (O. Herea 41-pen. / Meza Colli 53, M. Bratu 90)

Vezi și:

RAPID - FARUL 0-0 » A fost derby! Rapid și Farul s-au anihilat într-o partidă ca pe vremuri

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”