FOTBAL  »  LIGA 2  »  ACADEMICA CLINCENI A PROMOVAT

ACADEMICA CLINCENI - FC ARGEȘ 2-1 // VIDEO+FOTO Ilfovenii au promovat matematic în Liga 1! Golul victoriei a venit în prelungirile meciului cu FC Argeș

Academica Clinceni a promovat în Liga 1 Foto: Cristi Preda +16   FOTO
Academica Clinceni a promovat în Liga 1 Foto: Cristi Preda

Articol de , , - Publicat vineri, 24 mai 2019 20:28

Academica Clinceni va juca oficial în Liga 1 sezonul viitor, după 2-1 cu FC Argeș (Patriche 81, Horșia 90+2 / Năstăsie 8) în penultima etapă a ligii secunde.

Ilfovenii au promovat incredibil: au întors în ultimele 10 minute Argeșul, cu golul decisiv în prelungiri!

Clinceniul a fost promovat, la începutul săptămânii, până în minutul 89 al meciului U Cluj-Snagov. Când Nicolae Pârvulescu a marcat cu capul pentru ardeleni și părea că doar amână deznodământul ce era clar acum câteva runde. Clinceni în "A".

Însă succesul clujean a pus multă presiune pe Academica. Și asta s-a văzut din debutul meciului. Când Năstăsie, fost jucător la FCSB, a marcat în chiar minutul 8!

Team talk de urgență

Poate și o palmă pentru conducerea roș-albastră, prezentă în tribuna oficială din Ilfov.

MM Stoica și Argăseală au privit, înmărmuriți, de lângă Sandu Boc și conducerea Clinceniului, blocajul jucătorilor.

Iar MM, însoțit de Țiți Dumitriu și primarul comunei, au fost la vestiare la pauza meciului.

Dar părea degeaba.

Final incredibil

Deși FC Argeș n-a mai contat absolut deloc, ilfovenii timorați nu au ratat multe ocazii. Cea mai mare a avut-o Robert Ion, unul dintre cei 9 fotbaliști împrumutați de la FCSB. Însă Popescu a scos spectaculos.

În rest, un joc urât pe un gazon perfect, anormal de bun după potopul care a spălat Bucureștiul vineri după-amiază.

Și au venit ultimele 10 minute. Patriche a dat gol după un carambol, Horșia a reluat, incredibil, în prelungiri. 2-1. Clinceni în prima ligă!

Academica Clinceni a promovat în Liga 1 Foto: Cristi Preda +17 FOTO

Țiți a făcut ordine

În a doua repriză, câțiva spectatori s-au așezat pe un banner dedicat unui copil bolnav. Aceștia au fost ridicați de Țiți Dumitriu, care i-a mustrat și a mutat bannerul în stânga gradenei, unde nu stătea nimeni.

Au avut penalty

Cea mai controversată fază a meciului s-a petrecut în minutul 60. Nicola a fost trântit în care de Barbu, însă arbitrul nu a acordat penalty, deși contactul a fost evident. Robert Dumitru a fost apostrofat de gazde și acuzat că este "omul Universității Cluj".

• Academica Clinceni merge liniștită la Ploiești, fără presiunea rezultatului în ultima etapă, cu Petrolul.

Steliștii au celebrat victoria în loje

În tribunele stadionului din Clinceni s-au aflat și membri ai conducerii lui FCSB.

Alături de primarul din Clinceni și de președintele echipei, în tribună au fost Mihai Stoica, managerul FCSB-ului, și Valeriu Argăseală, președintele vicecampioanei, plus Țiți Dumitriu, fost jucător și antrenor la Steaua.

VIDEO DE LA MECI

Academica Clinceni - FC Argeș 2-1 (Patriche 81, Horșia 90+2 / Năstăsie 8)

Vezi AICI statisticile meciului

Clinceni: O. Vâlceanu - Nicola, Găină, Patriche (cpt.), P. Pârvulescu - Șut, B. Barbu - Olariu (76 Pațurcă), R. Ion (81 Horșia), Gliga (65 Vl. Mihalcea) - Buziuc.
Rezerve: Ureche, Achim, Marrone, Mitrov
Antrenor: Ilie Poenaru

FC Argeș: O. Popescu - Hreniuc, Vișa, Turda - Buleică, R. Costin, A. Panait, I. Șerban II - I. Năstăsie (cpt.), Nilă, C. Barbu (76 Ed. Florescu)

Vezi AICI programul etapei #37

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!