FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #13

Liga 2, etapa 13 » Rapid se apropie la două puncte de locul 1! Clasament + Rezultate

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 noiembrie 2020 09:00 / Actualizat duminica, 22 noiembrie 2020 12:54

Rapid s-a impus la Bacău, cu Aerostar, în singurul meci al zilei din Liga 2.

• Vezi AICI programul și rezultatele din Liga 2!
  • Gloria Buzău stă în această etapă!
  • Meciul dintre U Cluj și Ripensia, programat inițial luni, 23 noiembrie, a fost amânat din cauza problemelor legate de COVID-19 cu care se confruntă bănățenii;

Giuleștenii au început partida excelent și aveau un avans de două goluri după numai 9 minute, grație golurilor marcate de Hlistei și Jorza. Gazdele au reintrat în meci înainte de pauză, profitând de eliminarea lui Nastos, care a văzut cartonașul roșu după ce și-a lovit un adversar cu brațul în zona gâtului. Manole a redus din diferență în minutul 41, pe fondul unui joc bun al lui Aerostar.

Rapid a eliminat din emoții în minutul 51, prin Drăghiceanu, al cărui șut a dus scorul la 3-1, însă ultima dată tabela a fost modificată de Aerostar, care a stabilit scorul final, 2-3, în minutul 69, prin Chirilă.

Cu aceste 3 puncte, Rapid urcă pe 4 și se apropie la doar două puncte de locul 1, ocupat de FC U Craiova.

Clasament Liga 2:

FINAL » Aerostar Bacău - Rapid București 2-3

Aerostar Bacău - Rapid, echipe de start:

Aerostar Bacău: Cebotari - Alecsandru, Ardei, Chirilă, Corban, Popescu, Gavrilă, I. Horia, Manole, Vraciu, Zaharia
Rezerve: Petrișor, C. Zaharia, Burlacu, Danale, Mihalcea, Oteliță, Bobaru, Belciu, Tofan
Antrenor: Daniel Munteanu

Rapid: Drăghia - Voicu, Crișan, Nastos, Finica - Jorza, R. Costin, Ilie - Sefer, Drăghiceanu, Hlistei
Rezerve: Ciuculescu, Mocioacă, Catrici, Goge, Leasă, D. Benzar, Ghineț, Fică, Pop
Antrenor: Mihai Iosif

FC U Craiova nu iese din criză nici la Slobozia, fotoliul de lider se clatină

Condamnarea patronului Adrian Mititelu pare să fi aruncat echipa olteană într-un vârtej al rezultatelor dezamăgitoare. Astăzi, oltenii au ajuns la cel de-al patrulea egal consecutiv în campionat, remizând în deplasarea de la Slobozia, scor 0-0.

Băieții lui Dan Vasilică au un singur gol marcat în ultimele patru partide și mai au un avans de doar două puncte față de Metaloglobus, care a câștigat azi și s-a apropiat la două puncte de lider. Ilfovenii încep să sufle din ce în ce mai periculos în ceafa oltenilor, cele două contracandidate urmând să se dueleze etapa viitoare.

La Slobozia, Craiova n-a reușit să iasă din criza instalată în ultimele săptămâni. Oltenii au lovit de două ori bara transverală, au avut și un gol anulat pe motiv de ofsaid, însă jocul a lăsat în multe momente de dorit.

Tot azi, Concordia Chiajna a produs una dintre surprizele etapei, reușind s-o învingă pe Dunărea Călărași cu 2-1, în timp ce Turris, preluată recent de Eugen Trică, s-a încurcat pe teren propriu cu Viitorul Târgu Jiu, 0-0.

FINAL » ASU Poli Timișoara - Petrolul Ploiești 1-0

FINAL » Unirea Slobozia - FC U Craiova 1948 0-0

Echipe de start:

Unirea Slobozia: Cr. Tudor – Rob. Ghiță, Gab. Lazăr, Ibrian, C. Toma, Vl. Suciu, Chebac, Bg. Danciu, Răduca, Al. Muscă, Trucă
Rezerve: Ciupercă – I. Dinu, Dumbrăvean, Gherasim, Mih. Lemnaru, Pocol, Mih. Adăscăliței, D. Unguru, Cr. Ene
Antrenor: Enache Costea

FC U Craiova: R. Popa – R. Negru, Paramatti, Diallo, Gugu, Huyghebaert, Dr. Albu, Baeten, Rob. Răducanu, Cl. Bălan, Compagno
Rezerve: Mogoșanu – Diakite, M. Avram, Criștiu, Blidar, Vl. Pop, Raicea, Val. Munteanu, Stoenac

FINAL » Turris Turnu Măgurele - Viitorul Târgu Jiu 0-0

FC U Craiova revine pe „Ion Oblemenco”! Olguța Vasilescu a aprobat cererea echipei lui Adrian Mititelu

RAPID - U CLUJ 1-0. Mihai Iosif, o nouă declarație în stilu-i caracteristic: „«Trăiește clipa!», cum spunea Horațiu”

VIDEO Lincar, malițios la adresa lui Edi Iordănescu? „Le reproșez părinților mei că nu au fost senatori, politicieni, directori de firme de stat, să mă împingă de la spate!”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”