FOTBAL  »  LIGA 2  »  RUNDA #18

Liga 2, etapa #18 » U Cluj pierde din cauza unui penalty inventat! Eroare gravă de arbitraj în B

Etapa 18 Liga 2 liveGSP

Articol de GSP - Publicat luni, 08 martie 2021 17:45 / Actualizat luni, 08 martie 2021 21:56

Luni s-a jucat penultimul meci al etapei #18 din Liga 2. ACS Comuna Recea a învins-o pe teren propriu pe U Cluj, scor 1-0.

• Concordia Chiajna stă etapa aceasta
  • Petrolul nu va juca, avea meci cu Turris Turnu Măgurele, care s-a retras din campionat

Singurul gol al partidei a fost reușit de Marius Coman, în minutul 54, dintr-un penalty inventat de „centralul” Mihai Amorăriței.

Un duel umăr la umăr purtat între Fica și Taub l-a făcut pe arbitrul din Câmpina să dicteze lovitură de pedeapsă. Hotărâre greșită conform reluărilor TV care nu au relevat vreo „infracțiune” în careul clujenilor.

Captură TV @Digi Sport

În urma acestui eșec, U rămâne în afara play-off-ului - locul 8. Comuna Recea se clasează pe 13.

Comuna Recea - U Cluj 1-0

RECEA: Railean - Mendoza, Burdet, Oita, Ispas - Bura, Micaș, Akhmatov, Fica - Marieș - Coman
Rezerve: Bota - Lung, Szecui, Potcoavă, Gal, Brata, Chinde, Balha, Batin
Antrenor: Florin Fabian

U CLUJ: Muțiu - Dican, Răuță, Telcean, Ilieș - Acka, Filip - Taub, Golan, Ribeiro - Ogbu
Rezerve: Gorcea, Rus, Meșter, Negrean, Gavra, Pîrvulescu, Ștefănescu, Sburlea, Pop
Antrenor: Costel Enache

Clasament Liga 2

A doua parte a sezonului din Liga 2 este una încinsă, plină de dramatism, cu multe echipe cu pretenții implicate în lupta pentru promovare. Doar două dintre cele 6 participante din play-off vor fi sigure de locul în Liga 1, în timp ce locurile 3 și 4 vor avea de disputat baraje de promovare-retrogradare.

Se joacă marți

LIVE de la 19:00 » U Craiova 1948 - CS Mioveni

Live+Statistici

Rapid - Csikszereda 1-3

• Au marcat: Bălan 65 pen. / Bauza 54, Csuros 56, Jabari 87

După o primă repriză echilibrată, fără goluri, oaspeții au început mai tare actul secund și au marcat de două ori în două minute, prin Bauza (54) și Csuros (56). Giuleștenii au forțat și au redus din diferență în minutul 65, prin Adrian Bălan, care a marcat din penalty după un henț făcut în careu de oaspeți.

Pe final, Rapid a căutat egalarea, dar jucătorii au lui Nicolae Grigore au fost neinspirați în fața porții. Mai mult, în minutul 86 marocanul Soufiane Jabari a făcut 3-1, cu un șut spectaculos, la vinclu, de la marginea careului.

Click AICI pentru statistici!

Rapid: Moldovan – Voicu, Dandea, Zunic, Finica – R. Lazăr, Jorza, Ilie - Sefer, Hlistei. Ad. Bălan
Rezerve: Mărgărit, Nastos, Goge, Costin, Pănoiu, Ursu, Al. Ioniță, Drăghiceanu, Toma
Antrenor: Nicolae Grigore

Csikszereda: Rybansky – Palmeș, Kelemen, Apro, Bor – Csuros, Casiadi – Bara, Bauza, Meszaros- Schieb
Rezerve: Gyenge, Pinter, Csonka, Suciu, Savin, Botorok, Jebari, Bujdoso, Gergely
Antrenor: Dumitru Suciu

Tot sâmbătă, Gloria Buzău a câștigat pe teren propriu, 2-0 cu Unirea Slobozia, în timp ce meciurile Aerostar Bacău - Pandurii și CSM Slatina - Farul s-au terminat la egalitate, 1-1.

CSM Slatina - Farul 1-1

• Au marcat: Radu 46 / Damașcan 71

Aerostar Bacău - Pandurii 1-1

• Au marcat: Popescu 47 / Dodoi 18

Gloria Buzău - Unirea Slobozia 2-0

• Au marcat: Tucaliuc 8 pen., Dinu 64 ag.

Dunărea Călărași - Ripensia 2-2

• Au marcat: Pușcaș 45, 86 / Sokovic 74, 84

La ultima fază a primei reprize, Cristian Pușcaș a deschis scorul pentru Dunărea Călărași. În a doua parte, Nemanja Sokovic l-a lobat pe portarul Răzvan Began și a egalat superb din interiorul careului. 10 minute mai târziu, același Sokovic a înscris un nou gol, iar Ripensia a trecut în avantaj, timp de două minute.

Cristian Pușcaș a realizat și el „dubla” și a stabilit scorul final al partidei de la Călărași. Trupa pregătită de Cristian Pustai a ratat o șansă uriașă de a se apropia de prima poziție și rămâne pe locul 3, la egalitate de puncte cu Csikszereda Miercurea Ciuc și Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Click AICI pentru statistici

Viitorul Tg. Jiu - CSM Reșița 2-1

• Au marcat: Cioiu 38, Țegle 88 / Bresneni 90 pen.

În minutul 90, Reșița a redus din diferența de pe tabelă, după un penalty executat de Laurențiu Bresneni, dar oaspeții nu au mai avut puterea să înscrie golul egalizator. Formația lui Flavius Stoican a ajuns la borna 28 în campionat și ocupă poziția a 5-a, la trei puncte de liderul FC U Craiova, care are și un meci mai puțin disputat.

ASU Poli - Metaloglobus 1-0

• A marcat: Plazonja 18

ASU Poli Timișoara a învins Metaloglobus București în ultimul meci al zilei din Liga a 2-a. Unicul gol al meciului a fost marcat de Stjepan Plazonja, care a profitat de o gafă uriașă în apărarea bucureștenilor și a deschis scorul pe bătrânul stadion „Dan Păltinișanu”. ASU Poli egalează liderul Ligii a 2-a, FC U Craiova, dar trupa antrenată de Ovidiu Stângă are două meciuri mai puțin disputate.

Povești neștiute ale lui Robert Ilyeș de la Rapid: „Ne-au aliniat pe bancă și ne-au luat amenințat”