FOTBAL  »  LIGA 2  »  LIGA 2

Liga 2, runda #4. Hermannstadt și U Cluj, egal în derby-ul etapei » Petrolul, marea câștigătoare + Clasamentul ACUM

Articol de GSP - Publicat marti, 12 aprilie 2022 20:54 / Actualizat marti, 12 aprilie 2022 20:58

Hermannstadt și Universitatea Cluj au remizat, scor 0-0, în ultimul meci al rundei cu numărul 4 din play-off-ul ligii secunde.

Hermannstadt - U Cluj 0-0

Hermannstadt și Universitatea Cluj, principalele urmăritoare ale Petrolului, au oferit un 0-0 spectaculos, cu multe ocazii de gol. Marile șanse le-au aparținut gazdelor. În minutul 44, Daniel Paraschiv, vârful adus de la CFR Cluj, a driblat portarul, dar și-a micșorat unghiul și a trimis paralel cu poarta rămasă goală. Sibienii au avut și o bară, în minutul 72, la lovitura de cap a lui Călin Popescu.

Hermannstadt, în ciuda problemelor financiare, rămâne pe poziția secundă, cu 49 de puncte. U Cluj e pe loc de baraj, cu 48 de puncte.

Echipele de start din Hermannstadt - U Cluj

Hermanndstadt: 12. Iliev - 98. Pantea, 4. I. Stoica, 23. Bejan, 18. Opruţ - 14. Mino, 8. Alhassan, 10. Năstăsie - 93. C. Popescu, 7. P. Petrescu, 30. D.Paraschiv
Antrenor: Marius Măldărășanu

U Cluj: 33. Gorcea - 24. R. Romeo, 18. Fl. Ilie, 44. Ispas, 22. Pîrvulescu - 8. Balgiu, 52. Pires, 83. Ribeiro, 31. Ciobanu, 11. Tescan - 32. Boiciuc
Antrenor: Eric Lincar

Unirea Slobozia și CSA Steaua, remiză fără goluri

CSA Steaua a făcut, din nou, două reprize distincte. Elevii lui Daniel Oprița au fost neinspirați în primele 45 de minute. Au forțat în final, dar fără succes. În minutul 81, oaspeții au irosit cea mai mare ocazie a partidei. Beța și Wallace au ajuns cu întârziere la o minge care s-a plimbat la un metru de linia porții adverse.

La acțiunea anterioară, CSA a cerut și un penalty. Huiban a căzut în careu, după o intrare prin alunecare a unui adversar. „Centralul” Cătălin Popa i-a acordat cartonașul galben pentru simulare.

Steaua rămâne pe locul 4 în play-off, cu 42 de puncte. Slobozia este ultima, cu 35, singura echipă fără victorie în acest mini-campionat.

FINAL » Unirea Slobozia - CSA Steaua 0-0

Echipe de start:

Unirea Slobozia: Poiană – Ibrian, Dinu, Perju, Toma – Coadă, Cruceru – Bolohan, Afalna, Mustacă – Gulceac
Rezerve: Ciupercă, Dorobanțu, Mihai, Trașcu, Silaghi, Lazăr, Ivan, Lemnaru, Gherghiceanu
Antrenor: Adrian Mihalcea

CSA Steaua: Bălbărău – Oroian, Walace Beța, Zaharia – Drăghici, Șt.Pacionel, Ad. Popa – Enceanu – Buhăescu, Huiban
Rezerve: Iancu, Neacşu, Ad. Ilie,  Răsdan, Mihăescu, E. Pacionel, Bactăr, I. Răducan, Dragu
Antrenor: Daniel Oprița

FINAL » Concordia Chiajna - Petrolul 0-1

Unicul gol al meciului a fost înscris de atacantul Sory Ibrahim Diarra, în minutul 67. Pe fază, malianul a reluat în plasă șutul defectuos al lui Constantinescu, care se îndrepta spre centrul porții.

În minutul 52, malianul a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Petrolul ajunge la un total de 54, 6 peste Hermannstadt și 7 peste U Cluj. Cele două echipe au meci direct în această etapă, marți, pe 12 aprilie.

Petrolul: Avram – Pârvulescu, Meijeres, Huja, Țicu – Chindriș, Setu -  Bratu, Cioiu, Măzărache – Diarra
Rezerve: Moroz, Pashov, Jarovic, Constantinescu, Lică, Velisar, Tolea, Tucaliuc, Cebotaru
Antrenor: Nicolae Constantin

Chiajna: Aldescu – Borța, Palmeș, Marc, Cherecheș – Codrea, Roșu, Matiș – Barbu, Llullaku, Sokovic
Rezerve: Silveanu,  Casap, Deac, Plazonja, Batin, Alexe, Mirică, Popescu, Ion
Antrenor: Ianis Zicu

Meciurile din play-out:

• Poli Timișoara și Ripensia au stat în această etapă.

Cele 6 partide din play-out-ul Ligii 2 au oferit un spectacol pe cinste. În total, s-au marcat 19 goluri. Scorul zilei a fost înregistrat în FC Buzău – Astra, gazdele câștigând cu 5-0, după 1-0 la pauză. Tot de cinci ori s-a marcat și în CSC Șelimbăr – Csikszereda, terminat 3-2.

FINAL » CSC Șelimbăr - Csikszereda 3-2

FINAL » Dacia Unirea Brăila - Dunărea Călărași 1-0

FINAL » Metaloglobus - Poli Iași 1-1

FINAL » FC Buzău - Astra 5-0

FINAL » Unirea Constanța - FC Brașov 0-3

FINAL » Unirea Dej - Viitorul Tg. Jiu 1-2