FOTBAL  »  LIGA 2  »  REZULTATE

LIGA 2 / Victorie clară pentru Petrolul, eșec pentru Farul: marcatori, clasament. Rapid închide etapa marți

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 august 2019 09:00

LIGA 2 // Etapa a treia din liga secundă a continuat azi cu două partide interesante. În primul meci, Chiajna a câștigat cu Farul, 2-1, iar ziua a fost încheiată la Călărași, acolo unde Petrolul a învins Dunărea cu scorul de 3-1.

Constănțenii au cedat surprinzător pe terenul Chiajnei, deși au avut om în plus pe teren 60 de minute, după eliminarea lui Dobroslavlevici la 1-1. „E dureros să pierzi în astfel de condiții”, a spus antrenorul Farului, Ianis Zicu, la final.

La Călărași, Petrolul n-a avut emoții în fața fostei echipe din Liga 1, reușind să șteargă impresia proastă lăsată etapa trecută, cu UTA (0-3). Gazdele au punctat abia în minutul 89.

Rapid va închide runda marți, în meciul contra celor de la Turris Turnu Măgurele, din deplasare. Partida se va juca de la ora 18:45 și va fi transmisă pe TV Digi Sport, TV Telekom Sport, Look Sport, dar și pe GSP.ro.

Echipe de start:

Chiajna: Greab - Dumitraș, Albu, Dobrosavlevici, Fota - L. Ion, Hamzaoui - I.Păun, Grădinaru, Ciucureanu-  Bari
Rezerve: Costache, Stănica, Olteanu, Bărbulescu, Neagu, Ivanovici, Obedeanu
Antrenor: L. Diniță

Farul: Muțiu - Nicola, Lica, Ursu, Carabela - Toma, Doumbia, Greu - Iulian Stoica, Ionuț Stoica, Kanda
Rezerve: Andrei, Cruceru, Cană, Halep, Zamfir, Bodea, Antoche
Antrenor: Ianis Zicu

Într-un meci jucat de la ora 13:00, Concordia Chiajna a câștigat pe teren propriu, 2-1 cu Farul! Elevii lui Ianis ZIcu au avut 1-0, dar Chiajna a revenit și a egalat. Ilfovenii au rămas în 10 din minutul 27 și au marcat golul victoriei în minutul 75.

În celălalt meci al zilei, Petrolul a învins-o categoric pe Dunărea Călărași, scor 3-1. Călărășenii au marcat golul de onoare, prin reușita lui Gliga (min. 89).

Vezi AICI programul etapei #3

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”