FOTBAL  »  LIGA 2  »  FC ARGEȘ - RIPENSIA TIMIȘOARA

LIGA 2 // VIDEO FC Argeș - Ripensia Timișoara 1-2 » Nicolae Dică debutează cu stângul pe banca argeșenilor + Două cartonașe roșii după fluierul de final

Articol de GSP - Publicat marti, 06 august 2019 22:04

FC Argeș a pierdut primul meci din noul sezon al Ligii 2, scor 1-2 în fața celor de la Ripensia Timișoara.

Bănățenii au deschis scorul în prelungirile primei reprize, printr-o superexecuție a lui Fotescu, care a stabilit și rezultatul primei reprize, 1-0 pentru Ripensia (Vezi AICI VIDEO cu golul).

În partea secundă a jocului, Popescu a restabilit egalitatea, după o fază creată de către Blejdea, dar Ripensia a preluat din nou conducerea după alte șase minute. Zaluschi a înscris și el spectaculos pentru bănățeni și a adus cele trei puncte trupei lui Alex Pelici.

După fluierul de final al partidei, arbitrul a acordat două cartonașe roșii. Portarul Ripensiei, Dobre, a fost suprins alergând către Dănescu, jucătorul argeșenilor, pentru a-i spune ceva la ureche. Acesta din urmă s-a arătat deranjat de ceea ce a auzit și s-a repezit către portarul în vârstă de 18 ani. Ambii aveau deja câte un cartonaș galben, astfel că arbitrul a fost nevoit să îi elimine.

Dobre a alergat imediat către antrenorul Alex Pelici, pentru a-i transmite: „Am vrut doar să îl salut”.

FC Argeș - Ripensia 1-2 (Popescu 75 / Fotescu 45+1, Zaluschi 81)

Vezi AICI live + statistici

Vezi AICI clasamentul

EchipeLE DE START:

FC Argeș: Agachi - Dănescu, Turda, Vișa - Mușat (Barbu 54), Panait, Șerban (Brînzan 46) - Buleică (Popescu 46), Năstăsie, Blejdea - Buhăescu
Rezerve: Popa, Brînzan, Șerbănică, Popescu, Barbu, Szecui, Matiș
Antrenor: Nicolae Dică

Ripensia: Dobre - Lungu, Tînc, Hecsko (Monea 67), Toma - Tudorache, Burdeț, Fotescu (Popovici 74) - Zaluschi, Chera (Țieranu 66), Voinea
Rezerve: Mociu, Popa, Țieranu, Stoi, Golda, Popovici, Monea
Antrenor: Alexandru Pelici

Stadion: Nicolae Dobrin, Pitești
Arbitru: Sorin Costreie / Asistenți: Mihăiță Necula, Mihăiă Alexandru

Sărbătoare la Pitești

La ora 19:53, fanii argeșeni au cântat „Ole, ole, la mulți ani, Argeșule!”, 1953 fiind anul înființării echipei din Trivale. Argeșenii au profitat de debutul în noul sezon al Ligii 2, pentru a sărbători 66 de ani de la înființarea clubului mult iubit.