FOTBAL  »  LIGA 2  »  LIGA B

LIGA B // Surpriză mare în primul meci al etapei din liga secundă » "Dubla" fostei mari speranțe a lui Dinamo a decis meciul

Articol de GSP - Publicat vineri, 07 septembrie 2018 18:58

Etapa a 6-a din Liga 2 a debutat cu o surpriză notabilă: Chindia Târgoviște, una dintre favoritele la promovare, a fost învinsă pe teren propriu de CS Mioveni, 0-2.

Ambele goluri ale oaspeților au fost reușite de Valentin Balint (24 de ani), fosta mare speranță a lui Dinamo. Acesta a înscris un gol în fiecare repriză, ambele din penalty.

Un al treilea penalty a fost dictat în prelungirile partidei, dar Chindia l-a irosit după ce Daniel Florea a executat lamentabil.

Pentru dâmbovițeni a evoluat și Alin Dudea (21 de ani), fundașul împurmutat de Chindia de la Dinamo în această vară.

Înfrângerea îi cauzează Chindiei o cădere de 2 locuri în clasament, echipa antrenată de Viorel Moldovan situându-se acum pe locul 6, cu 10 puncte.

În schimb, CS Mioveni a urcat până pe locul 3, argeșenii acumulând 12 puncte.