FOTBAL  »  LIGA 2  »  CS OTOPENI - SPORTUL 2-1

Manualul tragerii de timp » O echipă românească a stabilit un record de cartonaşe primite pentru întîrzierea jocului

Comănescu (dreapta) a fost nevoit să scoată cartonaşele din buzunar de 15 ori!

Articol de GSP - Publicat sambata, 27 octombrie 2012 00:00 / Actualizat sambata, 27 octombrie 2012 20:06

Liga secundă din România a scăzut mult în spectaculozitate faţă de sezoanele trecute. Dificultăţile principale sînt reprezentate de frecventele retrageri, lipsa fondurilor şi a mizei, deoarece locurile retrogradabile aproape că nu mai există.

Totuşi, partida dintre CS Otopeni şi Sportul Studenţesc a întrecut, după părerea multor microbişti şi oficiali, orice limite.

Scenariul a fost simplu: ilfovenii au marcat două goluri în prima repriză, dar au primit un cartonaş roşu imediat după pauză. Încercînd să tragă cu dinţii de rezultat, băieţii lui Ion Viorel au recurs la tertipuri care mai de care mai inedite.

Mai întîi, pentru a nu încasa gol, cei din Otopeni au început să trimită toate baloanele peste tribună, în timp ce mingile de rezervă se evaporaseră de pe margine de ceva vreme! O scurtă perioadă s-a jucat cu mingile celor de la Sportul Studenţesc, lucru care l-a enervat la culme pe preşedintele gazdelor, Mugur Porumbacu.

O mică dramă s-a produs cînd portarul gazdelor, Bucuroiu, a primit cartonaş galben. Pe rînd, repunerile din şase metri au fost bătute de alţi patru jucători, toţi fiind avertizaţi la rîndul lor pentru trageri de timp!

Oaspeţii au reuşit golul de 1-2 (Ghinga, minutul 93), dar arbitrul Comănescu a fost nevoit să umble din nou la buzunarul cu cartonaşe: a mai avertizat un jucător al Otopeniului, care refuza să reia meciul de la mijlocul terenului!

15 cartonaşe a arătat Adrian Comănescu: 9 "galbene" pentru gazde, 4 pentru oaspeţi şi 2 "roşii", ambele pentru Otopeni