FOTBAL  »  LIGA 2  »  FORTUNA - "U" CLUJ 0-3

Norma de trei

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 septembrie 2009 00:00

"U" Cluj s-a impus fără nici o emoţie la Covaci şi rămîne în ceafa liderului UTA

După CFR Timişoara, a venit rîndul unei alte echipe timişene, Fortuna Covaci, să încaseze trei goluri de la Universitatea Cluj. Sosirea lui Cornel Ţălnar pe banca "şepcilor roşii" le-au redat clujenilor apetitul ofensiv, care au înscris prima oară după 25 de minute. Faza a fost una cu pedigree timişorean, fostul mijlocaş al lui Poli, Sebastian Cojocnean a centrat, iar Adrian Popa a înscris din 10 metri.

Oaspeţii au controlat apoi partida şi au profitat imediat după pauză de lipsa de experienţă a nou-promovatei din Covaci. Szilagyi a văzut meciul naţionalei cu Austria şi a copiat la indigo execuţia lui Gigel Bucur (53), plasînd puternic cu capul sub bară, un balon venit din centrarea lui Bucşă. "Şepcile" au tremurat o singură dată la ocazia lui Suciu din minutul 70, dar Ţene a îndeplinit norma de trei goluri cu un sfert de oră înainte de final după ce a pătruns singur spre careu şi l-a învins pe portarul Mitric.

Ţălnar: "Nu sînt mulţumit"
Antrenorul oaspeţilor a spus la finalul meciului că mai are multe lucruri de pus la punct. "O victorie cu 3-0 în deplasare nu are cum să te indispună, dar sînt conştient că mai am multe lucruri de îmbunăţit. Planul nostru este unul de lungă durată. Obiectivul este să intrăm în prima divizie, dar nu vreau să ajungem acolo şi să ne facem de rîs imediat cum dăm de o echipă puternică", a explicat "Ţînţarul".