FOTBAL  »  LIGA 2  »  POLI IAȘI

Poli Iași, victorie zdrobitoare în Bulgaria » Echipa lui Niculescu a marcat de 4 ori cu ȚSKA 1948 Sofia

Claudiu Niculescu, antrenor Poli Iași

Articol de - Publicat miercuri, 13 iulie 2022 21:04 / Actualizat miercuri, 13 iulie 2022 21:33

Politehnica Iași, echipa antrenată de Claudiu Niculescu, a câștigat cu ȚSKA 1948 Sofia, echipă din prima ligă bulgară, într-un meci amical, cu scorul de 4-0.

Divizionara secundă se află în cantonament în Bulgaria, acolo unde se pregătește pentru noul sezon de Liga 2, când speră să atace promovarea.

Rangers, pe urmele unei vedete de la FCSB » Internaționalul român ar putea deveni coleg cu Ianis Hagi
FCSB

Poli Iași - ȚSKA 1948 Sofia 4-0

La pauza meciului cu ȚSKA 1948 Sofia, scorul era 0-0. Poli Iași s-a dezlănțuit însă în repriza a doua, când a marcat de 4 ori în 35 de minute.

Prima reușită a fost semnată de Vașvari, în minutul 52. Apoi, a venit rândul lui Plohotniuk să iasă la rampă. Atacantul a reușit o „dublă”, în minutele 70 și 77. Ciubăncan a închis tabela, cu un gol înscris în minutul 87.

Echipa de start a lui Poli Iași: Brînză - Martac, Lică, Plămadă, Finică - Vașvari (căpitan) - Dumitru, Marchioni, Fică, Karachanakov - Tomczyk.
Au mai jucat: Ștefanovici, Kouadio, Tincu, Anton, Fr. Cristea, Plohotniuk, Ciubăncan, Ciaun, Pelivan, Cracea, Chistol.

Poli Iași, 4 meciuri amicale în Bulgaria

În primul amical, moldovenii s-au confruntat cu Makedonija Skopje (Macedonia de Nord), cu care a remizat, 1-1 (1-0). Golul Iașului a fost marcat de bulgarul Karachanakov, în minutul 44.

Poli Iași va mai juca două meciuri amicale, cu Akritas Chlorakas (pe 17 iulie) și Sabah Masazir (pe 20).

Antrenorul care a promovat-o pe Sepsi în Liga 1 a revenit la echipă » Ce post va ocupa

Andrei Cristea a preluat ACS FC Dinamo și anunță: „Vrem să redevenim o forță în fotbalul românesc!” » Detalii despre salarii și planurile următoare