FOTBAL  »  LIGA 2  »  DACIA MIOVENI - FC VASLUI 2

Primul punct pentru argeseni

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 august 2007 00:00

Dorinel a revenit prima data in Arges dupa esecul cu echipa lui Penescu. „As minti daca n-as recunoaste ca am o strangere de inima”, spunea „Neamtul”.Dar emotiile lui erau si mai mari cand l-au vazut pe observatorul Florin Prunea, prietenul sau de la echipa nationala. stia ca in cele cinci meciuri in care Prunea a fost observator, F.C. Arges, echipa lui „Munti”, le pierduse pe toate, deci ii purta ghinion.  De partea cealalta, Florin Marin avea si el emotiile lui; fara punct obtinut in primele doua etape si cu un program infernal in urmatoarele doua, deplasari la Dinamo si Bistrita, risca sa devina „Giannini II” pentru fotbalul argesean. Iar atunci cand i-a vazut accidentati pe Stanca, Jula, Daouda, Ionescu, R. Neagoe si Voicu, l-a apucat tremuratul. Emotii a avut si Ilie Baicu, fundasul aparut in fotbal la 29 de ani, pentru ca evolua impotriva fostei sale echipe. Intrati cu tricourile umflate pe ei dupa victoria cu Dinamo, jucatorii lui nea Adi Porumboiu au dominat prima repriza si conduceau la pauza cu 1 – 0. Umiliti la gandul ca devin ciuca batailor, Baicu si ai lui au intors meciul in numai doua minute, 62-63, calaii lui Haisan fiind Iliuta din Stalpeni si Lupascu de la Precizia Sacele. N-a fost sa fie prima victorie a Daciei in Liga lui Mitica pentru ca Ljubinkovici a demonstrat ca merita singur 3.000.000 de euro, atata cat cere Porumboiu pe el si Mardare. Iar daca Adrian Porumboiu a avut si el emotii la revenirea in Arges, acolo unde a facut scoala si a jucat la juniorii Argesului, „sarbul de aur” al Vasluiului n-a avut nicio emotie.

Supararea lui Adrian Porumboiu
Adrian Porumboiu s-a aratat nemultumit de arbitrajul debutantului Radu Petrescu, precum si de evolutia echipei lui in repriza a doua. „Rezultatul este echitabil. Arbitrul a avut numeroase greseli de ambele parti. Mai are mult de invatat; totusi, este tanar si trebuie sa-i dam credit. Dupa o repriza buna, echipa noastra a jucat slab in cea de-a doua; Dorinal Munteanu alearga la 40 de ani mai mult decat jucatorii lui, si asta trebuie sa ne dea de gandit.

„Nu am stiut sa gestionam avantajul de 2 – 1”

Florin Marin – antrenor principal Dacia Mioveni
„Am inceput prost si am luat gol din faza fixa, dar am revenit in repriza a doua si a inscris doua goluri. Din pacate nu am stiut sa gestionam acest avantaj. Numeroasele accidentari ne-au inpiedicat sa obtinem victoria. Nu sunt multumit de acest 2 – 2 pentru ca puteam castiga, cu toate absentele pe care le-am avut. Ljubinkovici este un jucator ofensiv foarte bun pe care, din pacate nu l-am marcat in fazele importante si asta ne-a costat”.

Dorinel Munteanu: „Am castigat un punct”
„Am castigat un punct; dupa cum a decurs jocul nu puteam obtine cela trei puncte decat cu noroc. Noi am avut 5-6 minute in repriza a doua cu mari probleme in care am primit doua goluri. Dacia a reusit sa intoarca jocul de la 0 – 1, dar bine ca am egalat la 2. Sunt multumit de atitudinea dovedita de jucatorii mei, mai putin acea perioada din repriza a doua. Cu patru puncte castigate in cele doua deplasari speram sa ne indeplinim obiectivul. ”

Iar n-a venit Netoiu
La meciul Dacia Mioveni – F.C. Vaslui si-au anuntat prezenta Gigi Netoiu, principalul sponsor al echipei Dacia, Ion Moldovan, antrenorul cu care argesenii au promovat in prima liga, si fostul antrenor al Stelei, Walter Zenga. Nici unul din cei trei nu au fost insa prezenti vineri seara pe stadionul din Mioveni. In schimb, au fost in tribuna oficiala prefectul Ianis Popa si presedintele Comsiliului Judetean Arges, Constantin Nicolescu.

Lupascu a debutat cu gol
In partida de vineri seara au debutat in prima liga inca trei jucatori la Dacia. Este vorba de fundasul central Mihai Olteanu, de mijlocasul Iulian Vladu, si atacantul Marius Lupascu. Acesta din urma a reusit chiar sa si inscrie la debut, pentru 2 – 1.

La Mioveni, echipa lui Dorinel Munteanu a fost insotita de o inimoasa galerie care a cantat tot timpul si a dominat atmosfera de pe stadion. Suporterii vasluieni au venit cu doua autobuze si un maxi taxi puse la dispozitie de patronul Adrian Porumboiu.

Playtech: BOMBĂ! Câți bani primește Monica Gabor după divorțul de Mr. Pink. Surpriză colosală, nimeni nu se aștepta la asta