LIGA 2  ·  PROGRAM

Program Liga 2, sezonul 2020-2021 » Dueluri tari încă din prima rundă!

Program Liga 2 2020-2021 » Cunoaștem duelurile din prima etapă!
Program Liga 2 2020-2021 » Cunoaștem duelurile din prima etapă!

Articol de GSP - Publicat luni, 24 august 2020 13:14 / Actualizat luni, 24 august 2020 15:17

Astăzi, la Casa Fotbalului, a avut loc tragerea la sorți a programului sezonului viitor de Liga 2, care va debuta pe 29 august.

Tragerea la sorți a fost efectuată conform sistemului Berger pentru 22 de echipe, din moment ce în Liga 2 există 21 de echipe. Astfel, una dintre formații va sta în fiecare etapă. Cele mai lungi distanțe vor fi parcurse pe ruta Constanța - Timișoara și Constanța - Recea, aproape 800km fiecare, doar dus.

Conform noilor modificări făcute formatului, echipele vor juca o singură dată între ele în sezonul regulat, apoi în play-off/play-out. Ocupantele locurilor 3-4 din Liga 2 vor juca baraj cu locurile 7-8 din play-out-ul Ligii 1.

Play-out-ul Ligii 2 va fi împărţit în două grupe, A şi B. În grupa A, vor fi 7 echipe, iar locurile 6-7 vor retrograda, în timp ce în grupa B din play-out-ul Ligii 2 vor fi opt echipe şi vor retrograda locurile 6, 7, 8. 

Echipele sunt obligate să folosească, pe toată durata meciurilor, un jucător eligibil U19 şi unul eligibil U21.

Program complet Liga 2, sezonul 2020-2021:

Etapa 1

  • Viitorul Pandurii - Rapid București
  • Slatina - Dunărea Călărași
  • Comuna Recea - Csikszereda 
  • FC U Craiova 1948 - Ripensia 
  • CSM Reșița stă
  • Petrolul Ploiești - Farul 
  • Aerostar Bacău - U Cluj
  • ASU Poli Timișoara - CS Mioveni
  • Gloria Buzău - Chiajna
  • Unirea Slobozia - Turris
  • Metaloglobus - Pandurii 

Etapa 2 

  • Rapid - Pandurii 
  • Turris  - Metaloglobus
  • Chiajna - Unirea Slobozia
  • CS Mioveni - Gloria Buzău
  • U Cluj - ASU Poli Timișoara
  • Farul - Aerostar Bacău
  • CSM Reșița - Petrolul Ploiești
  • Ripensia  stă
  • Csikszereda - FC U Craiova 1948
  • Dunărea Călărași - Comuna Recea
  • Viitorul  - Slatina

Etapa 3

  • Slatina - Rapid
  • Comuna Recea - Viitorul Pandurii 
  • FC U Craiova 1948 - Dunărea Călărași
  • Csikszereda stă
  • Petrolul - Ripensia 
  • Aerostar Bacău - CSM Reșița
  • ASU Poli Timișoara - Farul 
  • Gloria Buzău - U Cluj
  • Unirea Slobozia - CS Mioveni
  • Metaloglobus -  Chiajna
  • Pandurii - Turris 

Etapa 4

  • Rapid - Turris 
  • Chiajna - Pandurii 
  • CS Mioveni - Metaloglobus
  • U Cluj - Unirea Slobozia
  • Farul - Gloria Buzău
  • CSM Reșița - ASU Poli Timișoara
  • Ripensia - Aerostar Bacău
  • Csikszereda - Petrolul Ploiești
  • Viitorul Pandurii - FC U Craiova 1948
  • Slatina - Comuna Recea
  • Dunărea Călărași stă

Etapa 5

  • Comuna Recea - Rapid
  • FC U Craiova 1948 - Slatina
  • Petrolul Ploiești - Dunărea Călărași
  • Aerostar Bacău - Csikszereda
  • ASU Poli Timișoara - Ripensia 
  • Gloria Buzău - CSM Reșița
  • Unirea Slobozia - Farul
  • Metaloglobus - U Cluj
  • Pandurii  - CS Mioveni
  • Turris  - Chiajna
  • Viitorul Pandurii stă

Etapa 6

  • Rapid - Chiajna
  • CS Mioveni - Turris 
  • U Cluj - Pandurii 
  • Farul - Metaloglobus
  • CSM Reșița - Unirea Slobozia
  • Ripensia  - Gloria Buzău
  • Csikszereda - ASU Poli Timișoara
  • Dunărea Călărași - Aerostar Bacău
  • Viitorul Pandurii - Petrolul Ploiești
  • Comuna Recea - FC U Craiova 1948
  • Slatina stă

Etapa 7 

  • FC U Craiova 1948 - Rapid
  • Petrolul Ploiești - CSM Slatina
  • Aerostar Bacău - Viitorul Pandurii 
  • ASU Poli Timișoara - Dunărea Călărași
  • Gloria Buzău - Csikszereda
  • Unirea Slobozia - Ripensia 
  • Metaloglobus - CSM Reșița
  • Pandurii - Farul
  • Turris - U Cluj
  • Chiajna - CS Mioveni
  • Comuna Recea stă

Etapa 8

  • Rapid - CS Mioveni
  • U Cluj -Chiajna
  • Farul - Turris Turnu Măgurele
  • CSM Reșița - Pandurii 
  • Ripensia - Metaloglobus
  • Csikszereda - Unirea Slobozia
  • Dunărea Călărași - Gloria Buzău
  • Viitorul Pandurii  - ASU Poli Timișoara
  • Slatina - Aerostar Bacău
  • Comuna Recea - Petrolul Ploiești
  • FC U Craiova 1948 stă

Etapa 9

  • Petrolul - FC U Craiova 1948
  • Aerostar Bacău - Comuna Recea
  • ASU Poli Timișoara - Slatina
  • Gloria Buzău - Viitorul Pandurii 
  • Unirea Slobozia - Dunărea Călărași
  • Metaloglobus - Csikszereda
  • Pandurii Târgu Jiu - Ripensia 
  • Turris  - CSM Reșița
  • Chiajna - Farul
  • CS Mioveni - U Cluj
  • Rapid stă

Etapa 10

  • Rapid - U Cluj
  • Farul - CS Mioveni
  • CSM Reșița - Chiajna
  • Ripensia  - Turris 
  • Csikszereda - Pandurii 
  • Dunărea Călărași - Metaloglobus
  • Viitorul Pandurii - Unirea Slobozia
  • Slatina - Gloria Buzău
  • Comuna Recea - ASU Poli Timișoara
  • FC U Craiova 1948 - Aerostar Bacău
  • Petrolul stă

Etapa 11: 

  • Petrolul Ploiești - Rapid 
  • ASU Poli Timișoara - FC U Craiova 1948 
  • Gloria Buzău - Comuna Recea 
  • Unirea Slobozia - Slatina 
  • Metaloglobus - Viitorul Pandurii 
  • Pandurii - Dunărea Călărași 
  • Turris - Csikszereda 
  • Chiajna - Ripensia 
  • U Cluj - Farul 
  • Aerostar Bacău stă

Etapa 12

  • Rapid - Farul 
  • CSM Reșița - U Cluj 
  • Ripensia - Mioveni 
  • Csikszereda - Chiajna 
  • Dunărea Călărași - Turris 
  • Viitorul Pandurii - Pandurii 
  • Slatina - Metaloglobus 
  • Comuna Recea - Unirea Slobozia 
  • FC U Craiova 1948 - Gloria Buzău 
  • Petrolul Ploiești - Aerostar Bacău 
  • ASU Poli Timișoara stă

Etapa 13

  • Aerostar Bacău - Rapid 
  • ASU Poli Timișoara - Petrolul Ploiești 
  • Unirea Slobozia - FCU Craiova 1948 
  • Metaloglobus - Comuna Recea 
  • Pandurii - Slatina 
  • Turris - Viitorul Pandurii 
  • Chiajna - Dunărea Călărași 
  • Mioveni - Csikszereda 
  • U Cluj - Ripensia 
  • Farul - CSM Reșița 
  • Gloria Buzău stă

Etapa 14

  • Rapid - CSM Reșița 
  • Ripensia - Farul 
  • Csikszereda - U Cluj 
  • Dunărea Călărași - Mioveni 
  • Viitorul Pandurii - Chiajna 
  • Slatina - Turris 
  • Comuna Recea - Pandurii 
  • FC U Craiova 1948 - Metaloglobus 
  • Petrolul Ploiești - Gloria Buzău 
  • Aerostar Bacău - ASU Poli Timișoara 
  • Unirea Slobozia stă

Etapa 15:

  • ASU Poli Timișoara - Rapid 
  • Gloria Buzău - Aerostar Bacău 
  • Unirea Slobozia - Petrolul Ploiești 
  • Pandurii - FC U Craiova 1948 
  • Turris - Comuna Recea 
  • Chiajna - Slatina 
  • Mioveni - Viitorul Pandurii 
  • U Cluj - Dunărea Călărași 
  • Farul - Csikszereda 
  • CSM Reșița - Ripensia 
  • Metaloglobus stă

Etapa 16:

  • Rapid - Ripensia 
  • Csikszereda - CSM Reșița 
  • Dunărea Călărași - Farul 
  • Viitorul Pandurii - U Cluj 
  • Slatina - Mioveni 
  • Comuna Recea - Chiajna 
  • FC U Craiova 1948 - Turris 
  • Petrolul Ploiești - Metaloglobus 
  • Aerostar Bacău - Unirea Slobozia 
  • ASU Poli Timișoara - Gloria Buzău 
  • Pandurii stă

Etapa 17

  • Gloria Buzău - Rapid 
  • Unirea Slobozia - ASU Poli Timișoara 
  • Metaloglobus - Aerostar Bacău 
  • Pandurii - Petrolul Ploiești 
  • Chiajna - FC U Craiova 1948 
  • Mioveni - Comuna Recea 
  • U Cluj - Slatina 
  • Farul - Viitorul Pandurii 
  • Ripensia - Csikszereda 
  • Turris stă

Etapa 18:

  • Rapid - Csikszereda 
  • Dunărea Călărași - Ripensia 
  • Viitorul Pandurii - CSM Reșița 
  • Slatina - Farul 
  • Comuna Recea - U Cluj 
  • FC U Craiova 1948 - Mioveni 
  • Petrolul Ploiești - Turris 
  • Aerostar Bacău - Pandurii 
  • Gloria Buzău - Unirea Slobozia 
  • Chiajna stă

Etapa 19

  • Unirea Slobozia - Rapid 
  • Metaloglobus - Gloria Buzău 
  • Pandurii - ASU Poli Timișoara 
  • Turris - Aerostar Bacău 
  • Chiajna - Petrolul Ploiești 
  • U Cluj - FC U Craiova 1948 
  • Farul - Comuna Recea 
  • CSM Reșița - Slatina 
  • Ripensia - Viitorul Pandurii 
  • Csikszereda - Dunărea Călărași 
  • Mioveni stă

Etapa 20:

  • Rapid - Dunărea Călăraș
  • i Viitorul Pandurii - Csikszereda 
  • Slatina - Ripensia 
  • Comuna Recea - CSM Reșița 
  • FC U Craiova 1948 - Farul 
  • Petrolul Ploiești - Mioveni 
  • Aerostar Bacău - Chiajna 
  • ASU Poli Timișoara - Turris 
  • Gloria Buzău - Pandurii 
  • Unirea Slobozia - Metaloglobus 
  • U Cluj stă

Etapa 21:

  • Metaloglobus - Rapid 
  • Pandurii - Unirea Slobozia 
  • Turris - Gloria Buzău 
  • Chiajna - ASU Poli Timișoara 
  • Mioveni - Aerostar Bacău 
  • U Cluj - Petrolul Ploiești 
  • CSM Reșița - FC U Craiova 1948 
  • Ripensia - Comuna Recea 
  • Csikszereda - Slatina 
  • Dunărea Călărași - Viitorul Pandurii 
  • Farul stă

Tragerea la sorți:

Cele 21 de echipe din Liga 2

  1. Rapid
  2. Petrolul
  3. U Cluj
  4. Farul
  5. Mioveni
  6. Turris Tr. Măgurele
  7. U Craiova 1948
  8. Metaloglobus
  9. Gloria Buzău
  10. Viitorul Târgu Jiu
  11. Dunărea Călărași
  12. Ripensia
  13. CSM Reșița
  14. Concordia Chiajna
  15. Csikszereda
  16. ASU Poli Timișoara
  17. Aerostar Bacău
  18. Unirea Slobozia
  19. CSM Slatina
  20. Comuna Recea
  21. Pandurii Tg. Jiu

Pandurii va juca în Liga 2

Pandurii Târgu Jiu a primit dreptul de a evolua în Liga 2 la recurs, după ce, inițial, Comisia de Disciplină nu îi acordase cerificarea din cauza problemelor financiare. Decizia Comisiei de Recurs poate fi atacată la TAS în termen de 21 de zile.

Mai multe știri din Liga 2:



Dan Negru recunoaște de ce i s-a dus faima de zgârcit. Gestul pe care-l face la piață, strigă vânzătorii după el
Libertatea
Comentarii (16)
David Gabriel  •  25 August 2020, 10:00

toate echipele care stau ar fi trebuit de fapt sa joace cu .....dinamo dar din mila si interesele unora se vor chinui iar in liga1. sper din tot sufletul ca la anul sa mearga acolo unde le este locul sporiv meritat, adica liga2

cneius  •  24 August 2020, 17:56

Saracii de la Farul...doua deplasari la Timisoara si una la Cluj, vor avea nevoie de ceva bani...

bogdan26  •  24 August 2020, 15:04

Parca erau mai multe articole despre cum Pandurii are datorii si va fi exclusa, iar liga 2 va avea 20 de echipe.. stiri marca gesepe. Exemple: https://www.gsp.ro/fotbal/liga-2/pandurii-tg-jiu-liga-2-mai-saraca-cu-o-echipa-607555.html . Sau: https://www.gsp.ro/fotbal/liga-2/frf-a-decis-o-singura-serie-cu-20-de-echipe-in-liga-2-607267.html

Vezi toate comentariile (16 )
Comentează
Agenda
Oră Competiție / Post TV
16:30 Handbal M, CM 2021
Japonia - Angola
Digi 2
17:00 Fotbal, Liga 1
Voluntari - UTA Arad
Digi 1, Telekom 1, Look Sport
19:00 Handbal M, CM 2021
Spania - Tunisia
Digi 4
20:00 Fotbal, Liga 1
Viitorul - FCSB
Digi 1, Telekom 1, Look Sport
20:00 Fotbal, La Liga
Cadiz - Levante
Digi 3, Telekom 3
21:30 Fotbal, Bundesliga
Leverkusen - Borussia Dortmund
Digi 2, Telekom 2
21:30 Handbal M, CM 2021
Germania - Ungaria
Digi 4
22:30 Fotbal, La Liga
Alaves - Sevilla
Digi 3, Telekom 3
Program TV complet
Liga 1