FOTBAL  »  LIGA 2  »  RAPID

Rapid și-a luat revanșa într-un amical » A învins echipa care a eliminat-o din Cupa României

FOTO Facebook Progresul Spartac 44

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 ianuarie 2021 13:36 / Actualizat sambata, 23 ianuarie 2021 13:41

Rapid a învins Progresul Spartac, scor 2-0, într-un amical disputat pe stadionul Progresului din sudul orașului București.

Rapid a câștigat al doilea amical al iernii, scor 2-0, împotriva echipei care a eliminat-o din Cupa României în acest sezon, după golurile marcate de Adi Bălan și Cătălin Hlistei. În prima partidă de verificare disputată în acest an, giuleștenii au învins Odorheiu Secuiesc cu 4-1.

Rapid, o echipă diferită în fiecare repriză

Nicolae Grigore, antrenorul alb-vișiniilor, a aliniat două echipe diferite pentru fiecare repriză a partidei câștigate.

Prima repriză: Devenish-Meares - Florică, Dandea, Zunic, Goge, Pănoiu, Jorza, Drăghiceanu, Ursu, Bălan, Ilie
A doua repriză: Drăghia - Leasă, Nastos, Ignat, Finica, Barbu, Lazăr, Sefer, Ioniță, Ernest, Hlistei

Andrei Eremia, tehnicianul celor de la Progresul Spartac, a mizat pe următorul „11” pentru meciul cu Rapid:

Voican – Sandru, Alexandrescu, Parfeon, Stroe – Lixandru, Matei, Pacionel, Ditu – Ion, Radu, iar în repriza secundă au mai intrat Jipa, Ohaci, Cârlig și Purice.

Progresul Spartac - Rapid 0-2

Adi Bălan a scăpat singur cu portarul Voican și a deschis scorul în prima repriză, la câteva momente după ce progresiștii au ratat două ocazii mari la poarta lui Devenish-Meares. În minutul 70, Cătălin Hlistei a majorat diferența pe tabelă dintr-un penalty obținut tot de el și a stabilit scorul final al partidei. Progresul Spartac a dominat finalul meciului, dar bleu-albaștrii nu au reușit să înscrie golul de onoare.

VIDEO. Nicolae Grigore despre promovare, Marius Șumudică și Dinamo: „N-am vrea să ajungem într-o astfel de situație”

A semnat Constantin Budescu deja cu altă echipă? Decizia Astrei care trădează o posibilă mutare

Lovitură grea pentru Dinamo! Banca închide toate conturile societății lui Pablo Cortacero

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”