FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA 18

S-a încheiat meciul liderului Hermannstadt, epilogul rundei 18 în Liga a 2-a

Articol de GSP - Publicat luni, 20 noiembrie 2017 19:49

AFC Hermannstadt, una dintre favoritele certe la promovarea în Liga 1, a remizat în această seară pe terenul CS Mioveni, scor 1-1, și a obținut punctul de care avea nevoie pentru a reveni pe primul loc în clasamentul ligii secunde.

La primul meci de la venirea lui Laurențiu Roșu pe banca tehnică, argeșenii au făcut o partidă solidă, evoluând extrem de curajos împotriva echipei sibiene.

AFC Hermannstadt a deschis scorul în minutul 69, prin Cosmin Neagu, care, după o pasă a lui Rusu, l-a învins pe goalkeeper-ul Mioveniului cu un șut de la 12 metri.

Fragilul avantaj al oaspeților a rezistat doar 5 minute: CS Mioveni a egalat prin Ionuţ Mîrzeanu, fostul mijlocaș central al lui FC U Craiova, acesta finalizând cu exactitate din interiorul careului după o lansare a lui Cosmin Năstăsie.

S-a terminat 1-1, iar în urma rezultatului de egalitate AFC Hermannstadt a revenit pe primul loc în clasamentul ligii secunde, având un singur punct peste urmăritoarea Dunărea Călărași, care are 40 de puncte.