FOTBAL  »  LIGA 2  »  „U” CLUJ - ASU POLI TIMIȘOARA 1-0

„U” Cluj - ASU Poli Timișoara 1-0 // Bogdan Lobonț, victorie italienească în Liga 2! Cum arată ACUM lupta pentru promovare

Articol de GSP - Publicat luni, 04 martie 2019 19:27

„U” Cluj a trecut de ASU Poli Timișoara, scor 1-0, în ultimul meci al etapei cu numărul 23 din Liga 1, printr-un gol marcat în minutul 53 de fostul dinamovist Mircea Axente (31 de ani).

„U” Cluj, favorita specialiștilor în lupta pentru promovarea în Liga 1, și-a făcut treaba italienește, semn că Bogdan Lobonț începe să își imprime cunoștințele dobândite la AS Roma.

Unicul gol al partidei a venit în minutul 53, autor fiind Mircea Axente. Vârful trecut și pe la Poli a trimis mingea în poartă din preajma careului de 6 metri, după o pasă ideală venită din flancul stâng.

Clujenii urcă pe locul 3, cu 50 de puncte, la egalitate cu Chindia Târgoviște, la două puncte în spatele liderului Sportul Snagov și la unul distanță de Academica Clinceni.

ASU Poli rămâne pe 12, la doar 3 puncte deasupra pozițiilor retrogradabile.

clasament liga a doua

„U” Cluj - ASU Poli 1-0
A marcat: Axente '53

U Cluj: Dur-Bozoancă- Berci, Ursu, Abrudan, Căpușă - Giurgiu, Taub - Axente, Goga, Florescu - Gavra
Rezerve: Dinu - Cordoș, Coman, Wumasi, Hațiegan, Janos, Pârvulescu
Antrenor: Bodgan Lobonț

ASU Poli: Murariu - Jurj, Meraj, Scutaru, Cojocaru - Vasile, Dros - Schieb, Ignea, Manea - Plămadă
Rezerve: Munteanu - Motreanu, Trip, Bedea, Vidrașan, M. Ene. C Ene
Antrenor: Cosmin Petrescu

Rezultatele Etapei cu numărul 23

FC Argeș - Târgoviște 0-1 (M. Leca '89)
ACS Poli - Luceafărul Oradea 1-1 (Bădăuță 80' / V. Pop 22')
Aerostar Bacău - Energeticianul 1-1 (Buhăcianu 32' / A. Popescu 85')
CS Mioveni - Pandurii 2-2 (Rădescu 45+2, Măzărache 63 / Blejdea 20', P. Popescu 59')
Daco-Getica - CS Balotești 1-2 (Nica 44' / V. Mihai 15', 55')
Farul - Sportul Snagov 1-2 ( Fotescu 90'/Ioniță 13', Tazouti 53')
Unirea Brăila - Academica Clinceni 0-2 (F. Achim 30', P. Pîrvulescu 60')
Ripensia - UTA Arad 1-0 (Mansour 48')
Petolul - Metaloglobus 1-1 (Marinescu '12-pen. / C. Herea '4)
U Cluj - ASU Poli 1-0 (Axente 53)

Vezi și:

Petrolul, pas greșit în lupta pentru promovarea în Liga 1! Meci cu ritm nebun, marcat de erorile portarului Brînză