FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #6

VIDEO Liga 2, etapa #6. CSA Steaua, pas greșit cu Unirea Dej » Cum arată acum clasamentul din play-off

Unirea Dej a înscris primul gol în acest play-off +7   FOTO
Unirea Dej a înscris primul gol în acest play-off

Articol de - Publicat sambata, 29 aprilie 2023 13:40 / Actualizat sambata, 29 aprilie 2023 14:35

CSA Steaua a remizat dramatic cu Unirea Dej, în etapa a 6-a din play-off-ul Ligii 2, scor 1-1. Ambele goluri au venit în ultimele 10 minute

• Celelalte meciuri ale etapei de play-off sunt Poli Iași - Oțelul și Gloria Buzău - Dinamo.

Programul complet din Liga 2

Liga 2, etapa #6 din play-out » Minaur e a patra retrogradată! Toate rezultatele + clasamentul actualizat
etapa #6

CSA Steaua a avut o prestație modestă la Dej și nu a putut trece de Unirea, ultima clasată în play-off.

Prima repriză a fost una în care ritmul a fost unul scăzut, iar Unirea Dej a avut cea mai importantă ocazie. În minutul 15, Alexandru Pop a reluat foarte bine cu capul, de la 6 metri, dar mingea a lovit bara porții Stelei,

După pauză, jocul a continuat în aceeași notă, însă ultimele 10 minute au fost incendiare. În minutul 79, Unirea Dej a obținut un penalty, după o intrare imprudentă a lui Bodișteanu. Alexandru Pop a transformat excelent, iar gazdele erau pe cale să obțină prima victorie din play-off.

Liga 2, etapa #6.  CSA Steaua, pas greșit cu Unirea Dej » Cum arată acum clasamentul din play-off

Cu două minute înainte de final, CSA Steaua a reușit egalarea. Cristian Balgiu a șutat excelent de la distanță, învingându-l pe portarul gazdelor.

După 6 etape, CSA Steaua e pe 2, cu 48 de puncte. Unirea Dej e ultima, cu 35 de puncte.

FOTO Scenografie spectaculoasă a gazdelor

Scenografie spectaculoasă a gazdelor
Unirea Dej a obținut un penalty, după o intrare imprudentă a lui Bodișteanu. Alexandru Pop a transformat excelent
Cristian Balgiu a șutat excelent de la distanță, învingându-l pe portarul gazdelor
Suporterii steliști prezenți la meci
+3 FOTO

Brigada someșeană a pregătit o scenografie deosebită pentru acest meci. Stadionul este plin, aproximativ 3.000 de spectatori asistând la partidă, inclusiv peste 100 de fani ai Stelei.

Lovitura de start a fost dată, simbolic, de Miklos Layos, fost jucător al Unirii Dej între 1970 și 1980. El a fost component al naționalei surdo-muților a României. În 1977 a devenit campion mondial la Jocurile Mondiale ale Surzilor.

Lovitura de start a fost dată, simbolic, de Miklos Layos, fost jucător al Unirii Dej între 1970 și 1980

Unirea Dej - CSA Steaua, echipe de start

Unirea Dej: Railean – Gîț, D. Pop, Chira, Maftei – Ad. Pop, Militaru, Matiș – Al. Pop, Cocian, Blaj
Rezerve: Chindriș, Checicheș, Buta, Burdeț, Cătinean, An. Pop, Bogdan, Fulga, Frăsineanu
Antrenor: Dragoș Militaru

CSA Steaua: Dincă – Drăghici, Beța, Ciocoteală, Corbu – Popa, Bărbulescu, D. Matei, Bodișteanu – Chunchukov, Kayondo
Rezerve: Iancu, Mihăescu, A. Ilie, Oroian, E.Pacionel, Balgiu, Enceanu, Sabău, I. Răducanu
Antrenor: Daniel Oprița

Stadion: Municipal (Dej)
Arbitru: Porumbel Valentin (Olteniţa) / A1: Stroe Gabriel Sabin (Piteşti), A2: Păunescu Florin (Râmnicu Vâlcea)

Derby-ul Dinamo - Steaua se va juca pe Arena Națională! Alb-roșiii au început demersurile
Dinamo
Dinamo și-a aflat sancțiunea după incidentele provocate la meciul cu Steaua, din Ghencea
Dinamo
Începe returul! FC Buzău - Dinamo, de 1 mai: bilete separate pentru galeria „câinilor” și 15 lei intrare generală