FOTBAL  »  LIGA 2  »  VIITORUL PANDURII - DINAMO 2-0

video Viitorul Pandurii - Dinamo 2-0. Loseri și în B! „Câinii” bifează a doua înfrângere consecutivă, după un meci în care au fost inexistenți!

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 august 2022 20:36 / Actualizat duminica, 21 august 2022 01:48

Dinamo a fost învinsă și de Viitorul Pandurii Târgu Jiu, 0-2, ajungând la două înfrângeri consecutive în Liga 2. Trupa lui Burcă s-a prezentat lamentabil pe stadionul „Tudor Vladimirescu”, iar o repriză secundă de coșmar a consemnat un nou eșec al „câinilor”.

Vezi AICI toate rezultatele din etapa #3 din Liga 2

Surclasați runda precedentă de Oțelul Galați (1-3), echipă abia promovată în eșalonul secund, roș-albii au cedat și contra Viitorului Târgu Jiu, formație fără vreun obiectiv măreț, care nu marcase niciun gol în primele două etape

Stupoare în studio după o fază șocantă din Viitorul Tg. Jiu - Dinamo: „Putea să-l scoată din fotbal!”
VIITORUL TG. JIU - DINAMO 2-0

Viitorul Târgu Jiu - Dinamo 2-0. „Câinii” bifează a doua înfrângere la rând

Trupa lui Ovidiu Burcă a fost ridiculizată la Târgu Jiu, chiar dacă, pe hârtie, antrenorul lui Dinamo a putut alinia o formație mult mai competitivă decât în primele două etape, una în care s-au regăsit și nou-veniții Bena și Ghezali.

Ocaziile gorjenilor din prima repriză au fost doar un preambul pentru spaima ce a persistat în apărarea lui Dinamo pe toată durata reprizei secunde.

Gazdele au deschis scorul în minutul 56, la o fază în care defensiva lui Burcă a fost făcută șah-mat. Claudiu Dragu a pătruns ca prin brânză printre fundașii dinamoviști, iar Oncescu nu l-a putut opri.

Lovitura decisivă a picat în minutul 86, când Micle s-a descotorosit cu ușurință de Amzăr și a trimis în plasă grație unei lovituri de cap. 2-0, iar „câinii” ar trebui să-și reconsidere cât mai repede obiectivul.

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Dinamo 2-0

• FINAL de meci. Dinamo pierde cu Viitorul Târgu Jiu și ajunge la două eșecuri consecutive în Liga 2.
  • min.86: GOL! Viitorul Târgu Jiu mai înscrie o dată, prin Micle, după o nouă fază în care defensiva roș-albilor s-a prezentat lamentabil. Angajat în careu, Micle pune capul la bătaie și îl învinge pe Oncescu.
  • min.81: A patra schimbare a lui Burcă. iese Valentin Lazăr, inexistent astăzi, și intră Alexandru Pop.
  • min.75: Intrare oribilă a lui Alexandru Dulca asupra lui Buleică, „centralul” îi acordă doar „galben”. Între timp, la Târgu Jiu a început să plouă.
  • min.67: Alte două schimbări efectuate de Ovidiu Burcă: intră Țîră și Buleică, ies Neluț Roșu și Ghezali.
  • min.66: Încă o ocazie la poarta lui Dinamo, Stoian reia cu capul în urma unui corner, Oncescu reține balonul și își lansează jucătorii pe contraatac.
  • min.62: Schimbare în garnitura lui Burcă: iese Bordușanu, intră Ahmed Bani.
  • min.56: GOL Viitorul Târgu Jiu. Apărarea „câinilor” e făcută șah-mat, Claudiu Dragu scapă singur cu Oncescu și înscrie fără emoții. Țintuit pe linia porții, Oncescu n-a ieșit la timp pentru a închide unghiul, facilitând misiunea vârfului gorjenilor.
  • min.47: Amzăr pătrunde din bandă, alege din nou să caute o execuție pretențioasă, dar șutează mult peste poartă.
  • min.46: A început repriza secundă!
Gorjenii au irosit cele mai mari ocazii ale primei reprize / Captură Orange Sport
  • PAUZĂ pe stadionul „Tudor Vladimirescu” din Târgu Jiu. Cele două echipe se află la egalitate, scor 0-0.
  • min.45: Prima repriză e prelungită cu două minute.
  • min.45: Dinamo beneficiază de o lovitură liberă din lateral. Bordușanu își asumă execuția, dar trimite în zid.
  • min.41: Încă o ocazie pentru Dinamo. Amzăr ajunge în poziție de finalizare, caută vinclul, dar mingea ocolește de puțin stâlpul din stânga al porții gorjenilor.
  • min.36: Ca într-un meci de box, e rândul gorjenilor să treacă în ofensivă. Apărarea lui Dinamo e prinsă pe picior greșit, dar șutul lui Claudiu Dragu din 12 metri se duce mult peste poartă.
  • min.32: La faza imediat următoare, Neluț Roșu alege la rândul său o execuție pretențioasă, finalizând printr-o „foarfecă” o centrare venită din lateral. Balonul ajunge în brațele lui Raul Opric.
  • min.31: Ocazie importantă a „câinilor”. Trupa lui Burcă leagă o combinație în viteză, Buhăescu e angajat în careu și alege o execuție cu călcâiul. Atent, portarul Opric reține balonul.
  • min.22: Bordușanu își încearcă norocul de la 20 de metri, șutul acestuia e deviat, roș-albii mulțumindu-se doar cu o lovitură de colț.
  • min18: Buhăescu lovește bara din câțiva metri, însă arbitrul întâlnirii fluieră un presupus fault în atac.
  • min.14:  Amzăr e ridiculizat în flanc, Claudiu Dragu primește o centrare excelentă, dar lovitura de cap a acestuia se duce peste poartă.
  • min.11: Prima mare ocazie le aparține gorjenilor. Oncescu greșește o degajare, gazdele recuperează rapid balonul, iar Gabriel Dodoi ajunge în poziție de șut. Execuția acestuia de la 20 de metri se duce puțin pe lângă poarta visătorului goalkeeper dinamovist.
  • min.9. Nou-venitul Ghezali obține o lovitură liberă de la marginea careului, însă Valentin Lazăr irosește faza fixă printr-o centrare fără adresă, de slabă calitate.
  • min.5: Cele două echipe încă încearcă să-și găsească reperele. Fără acțiuni periculoase până în acest moment.
  • min.1: Start de meci! „Câinii” beneficiază de primul atac.
  • Ne pregătim de startul partidei de la Târgu Jiu! Fotbaliștii celor două echipe au ieșit pe teren.

Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Dinamo, echipe de start:

Viitorul Pandurii Tg. Jiu: Opric - Răsdan, Ad. Stoian, Rogac, Băican, Vl. Toma, Țegle, Al. Dulca, Banu, Dodoi, Dragu
Rezerve: Geantă – Chelariu, Core, Misarăș, Vulpe, Vespe, Micle, Geană, P. Mitrică
Antrenor: Florin Stîngă

Dinamo: Oncescu - Moura, Giafer, Bena, Amzăr - D. Iglesias, N. Roșu, Bordușanu - Ghezali, Buhăescu, Lazăr
Rezerve: Fara, Țone, I. Roșu, Țîră, Cr. Ionescu, Bani, Patriche, Buleică, Pop
Antrenor: Ovidiu Burcă

Stadion: Municipal (Tg. Jiu)
Arbitru:  Mircea Ardelean // Asistenți: Doru Lucaciu, Cosmin Bojan

Mihai Eșanu, prezentat la o echipă din Liga 1!

După interesul lui Mohammad Murad, alt om de afaceri din Liban ar vrea investească la Dinamo! Negoiță confirmă pentru GSP că e dispus la negocieri

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”