FOTBAL  »  LIGA 3  »  CSA STEAUA

CSA Steaua, victorie fără emoții în Liga 3 » Trupa lui Daniel Oprița a deschis scorul după o fază controversată

CSA Steaua - Progresul Spartac FOTO Facebook AS47

Articol de GSP - Publicat sambata, 20 martie 2021 16:42 / Actualizat sambata, 20 martie 2021 19:06

Progresul Spartac a pierdut partida de pe teren propriu cu CSA Steaua București, scor 0-2, în runda #12 din Liga 3.

CSA Steaua a continuat forma bună arătată la meciul cu FCSB 2 și a început în forță partida de pe stadionul din Intrarea Vrabiei.

„Militarii” au deschis scorul în minutul 25. Balonul trimis din lovitură liberă de Emilian Pacionel a lovit bara transversală, Mădălin Mihăescu a profitat de „aglomerația” din careul Progresului și a marcat singurul gol din prima repriză. Jucătorii gazdelor au reclamat un fault în atac la reușita lui Mihăescu, dar arbitrul a considerat că a fost gol valabil.

VIDEO. Golul controversat marcat de CSA Steaua

În repriza, Steaua și-a dublat avantajul de pe tabelă tot după o fază fixă. George Călințaru a centrat de pe partea dreaptă, iar Dragoș Huiban a înscris cu o lovitură de cap în poarta apărată de Andrei Voican.

CSA Steaua revine pe primul loc

CSA Steaua revine pe primul loc și ajunge la borna 30, după 12 etape disputate în Liga 3. La două lungimi în spate se află FCSB 2, care a câștigat cu scor de tenis partida din această etapă, scor 6-0, împotriva Concordiei Chiajna.

În următoarea etapă, băieții lui Daniel Oprița vor evolua cu Dinamo 2, pe terenul 5 din Complexul Sportiv Steaua, iar FCSB 2 se va deplasa în Regie pentru meciul cu Rapid 2.

CSA Steaua - Progresul Spartac, echipele de start:

CSA STEAUA: Mușat - Călințaru, da Silva, Beța, A. Ilie - Mihăescu, Enceanu - Răsdan, E. Pacionel, Huiban - Chipirliu
Rezerve: Bălbărău - Neacșu, Vlad, Băjenaru, Mihalache, Zaharia, Morariu, Bactăr, D. Nicolae
Antrenor: Daniel Oprița

PROGRESUL SPARTAC: Voican - Lixandru, Alexandru, Parfeon, Sandru - Petruț, Matei, Petcu, Ohaci - M. Ion, E. Radu
Rezerve: Ciontoș, Demeter, Dumitru, Andrei, Ș. Pacionel, Matei
Antrenor: Andrei Irimia

Se anunță baraj CSA Steaua - FCSB 2

Pe configurația actuală a clasamentelor, am avea în penultimul act: FCSB II - Mostiștea Ulmu și CSA Steaua - Afumați. Dacă vor învinge, FCSB și CSA Steaua se vor duela apoi în meci direct, dublă manșă, pentru promovare, partide care sunt programate pe 22 și 29 mai.

VIDEO. Daniel Oprița i-a ironizat pe cei de la FCSB 2: „Trebuie mutați cu Clinceni, ei de-acolo sunt”

Revoltă fără precedent la Ploiești, după ce Petrolul a pierdut un meci capital pentru play-off: „Acești nenorociți și-au bătut joc de mii de suporteri!”

Poli Iași o amenință pe Dinamo înaintea meciului direct: „Spargem gheața, e momentul renașterii!”