LIGA 3  ·  DECIZIE

Surpriză după Comitetul de Urgență de azi! Ce se întâmplă cu FC U Craiova și CS Universitatea Craiova II

Nu va mai exista un derby al orgoliilor oltene, așa cum s-a întâmplat sezonul trecut // foto: Raed Krishan
Nu va mai exista un derby al orgoliilor oltene, așa cum s-a întâmplat sezonul trecut // foto: Raed Krishan

Joi, 08 August

Federația Română de Fotbal a anunțat astăzi, după întrunirea Comitetului de Urgență, componența celor cinci serii din noul sezon al Ligii a 3-a. 

Marea surpriză este reprezentată de faptul că FCU Craiova, echipa finanțată de Adrian Mititelu, și CS Universitatea Craiova II, satelitul echipei din prima ligă, nu mai sunt în aceeași serie, așa cum s-a întâmplat în urmă cu an. 

Sezonul trecut, cele două echipe rivale au fost repartizate în aceeași serie, una dintre confruntările directe aducând și ciocniri dure între grupările de ultrași ale celor două echipe. 

Dacă CS Universitatea II rămâne în Seria a III-a, formația finanțată de Adrian Mititelu va fi prezentă în Serie a IV-a, alături de nume precum CS Gilortul Târgu Cărbunești, Flacăra Horezu, CS Hunedoara, Metalurgistul Cugir, ACS Poli Timișoara, AS Fortuna Becicherecu Mic sau ACS Progresul Pecica

Componența celor cinci serii

SERIA I: AFC Botoșani 2, ACS Foresta Suceva, ACS Șomuz Fălticeni, CSM Bucovina Rădăuți, CS Știința Miroslava, CSM Pașcani, FC Ozana Târgu Neamț, ACSM Ceahlăul Piatra Neamț, CS Aerostar Bacău, CSM Bacău, ACS Hușana Huși, ACS KSE Târgu Secuiescu, CSM Focșani 2007, ACS Suporter Club Oțelul Galați, CS Sporting Liești, ACS Universitatea Dunărea de Jos Galați

SERIA a II-a: AFC Metalul Buzău, CS Făurei, ACS Dacia Unirea Brăila, CS Viitorul Ianca, ACS Recolta Gheorghe Doja, AFC Unirea 04 Slobozia, ACS Înainte Modelu, AS FC Agricola Borcea, ACS Mostiștea Ulmu, CS Medgidia, CS Podeidon 2 Mai Limanu, CSA Axiopolis Sport Cernavodă, CS Afumați, SC Popești-Leordeni, SC Fotbal Club FCSB SA 2, CS Tunari

SERIA A III-a: AFC Progresul 1944 Spartac, CS Balotești, SC FC Voluntari SA 2, ACS SR Municipal Brașov, ACS Olimpic Cetate Râșnov, ACS Unirea Bascov, AFC Astra 2, CS Blejoi, AS FC Pucioasa, CSM Flacăra Moreni, ACS Vedița Colonești M.S., CSM Slatina, CSM Alexandria, ACSO Filiași, U Craiova 1948 Club Sportiv SA 2, CS Tractorul Cetate

SERIA a IV-a: U Craiova 1948 SA, CS Gilortul Târgu Cărbunești, ACS Flacăra Horezu, CS Viitorul Dăești, LPS Cetate Deva, CS Hunedoara, AFC Metalurgistul Cugir 1939, CSC Ghiroda și Giarmata Vii, ACS Poli Timișoara, ACS Dumbrăvița, AS Fortuna Becicherecu Mic, CS Șoimii Lipova, CS Gloria Lunca-Teuz Cermei, CS Național Sebiș, CS Crișul Chișineu Criș, ACS Progresul Pecica

SERIA a V-a: ACS Industria Galda, AFC Unirea 1924, CS Viitorul Șelimbăr, CS Luceafărul Oradea, CS Sânmartin, SCM Zalău, ACS Sticla Arieșul Turda, FC CFR 1907 Cluj SA 2, FC Unirea Dej, CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca, CSM Avântul Reghin, CSM Târgu Mureș, ACS Unu Fotbal Club Gloria, AFC Odorheiu Secuiesc, ACS Fotbal Comuna Recea, CS Minaur Baia Mare

Luni, FRF va găzdui tragerea la sorți pentru stabilirea programului competițional. Prima etapă e programată pe 24 august.  

Vezi și: 

CSA Steaua și-a aflat adversara din turul secund al Cupei României » Cu cine se înfruntă băieții lui Oprița + programul complet

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!



Mark Wiens, unul din cei mai apreciați vloggeri culinari din lume, dat pe spate de o mâncare românească. Nu se mai oprește din lăudat

Libertatea

Comentarii (8)

fcu1948  •  14 August 2019, 17:52
Postat de echilibrat pe 08 August 2019, 17:23

Care Stiinta ? Stiinta Turceni ? Stiinta Miroslava ? Brandul Stiinta Craiova apartine Universitatii Craiova, echipa de liga 1. Poti verifica asta pe site-ul OSIM. Asta e una la mina. Doi - baietii de la FRF au mutat noua clona a familiei mititelu intr-o serie super usoara, ca sa poate promova. Pomana de la FRF - corect ?

NU EXITA POMANA mai mare decât un loc oferit DIRECT in Liga 2 unei echipe nou înființate precum csu clona.

ucv1948  •  08 August 2019, 17:50
Postat de gigi_one pe 08 August 2019, 16:16

promoveaza 100% Stiinta... mult mai usoara seria vest. pe de alta parte, ma gandesc ca frf a vrut sa-i faca viata mai usoara Slatinei lui Valcov, pariu ca ei vor promova... cat despre clonatul ala cu acs-ul lui... aia nu se stie daca vor termina campionatul si el viseaza ca vor promova...

Ce faci mah , acum te pricepi si la fotbal ? Ca la politica esti as ... pe site,ul celor de la Adevarul

firaldo  •  08 August 2019, 17:30
Postat de petschovschi pe 08 August 2019, 16:34

Adica in loc de Craiova, Horezu, Tg-Carbunesti si Daesti era normal sa fie Sanmartin, Luceafarul (ambele din Bihor), Alba Iulia si Galda (din Alba, ambele fiind anul trecut in seria vestica). Repet, o bataie de joc a FRF.

Mititelu joaca in cealalta serie datorită plangerilor celorlalte echipe care trebuiau să facă 200 km dus intors in plus....ptr ca asa cum stim...se numeste Craiova dar joaca la Severin.Stai tu linistit ca nu cred ca-i convine ca este in serie cu ACS Politehnica Timișoara.Avea mai mari șanse in seria cealaltă.

Vezi toate comentariile (8)

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
08:00 Handbal F, CM 2019

Muntenegru - Spania

Digi 1, Look Plus
08:00 Handbal F, CM 2019

Serbia - Slovenia

Digi 2
12:00 Handbal F, CM 2019

România - Ungaria

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
13:30 Handbal F, CM 2019

Olanda - Norvegia

Digi 1, Telekom 2, Look Plus
13:30 Handbal F, CM 2019

Franța - Danemarca

Digi 2, Telekom 3
13:30 Handbal F, CM 2019

Rusia - Suedia

Digi 3
18:00 Fotbal, Liga 2

FC Argeș - Sportul Snagov

Digi 1, Telekom 1, Look Sport
20:00 Fotbal, Ligue 1

Lille - Brest

Digi 3, Look Sport
20:30 Fotbal, Liga 1

FCSB - Gaz Metan

Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:30 Fotbal, Bundesliga

Frankfurt - Hertha

Telekom 3
21:45 Fotbal, Serie A

Inter - Roma

Digi 2, Telekom 2, Look Sport
21:45 Fotbal, Ligue 1

Nimes - Lyon

Digi 4
22:00 Fotbal, La Liga

Villarreal - Atletico Madrid

Digi 3, Telekom 4, Look Sport
Program TV complet

Liga 1