FOTBAL  »  LIGA 4  »  AFC RAPID - ACADEMIA RAPID

VIDEO + FOTO 3 goluri în ineditul AFC Rapid - Academia Rapid » Pancu a ieșit accidentat: "O tristețe de meci. Să rămână o echipă și la noi, și la Steaua, și la Dinamo!"

Articol de , - Publicat sambata, 30 septembrie 2017 13:04

Academia Rapid, una dintre favoritele la promovare din Liga 4 București, a câștigat categoric duelul inedit cu AFC Rapid, scor 3-0. Disputa a avut loc în "Giulești" în fața a 1000 de spectatori.

Golurile Academiei Rapid au fost reușite de Olariu, în minutul 15, Iacob, în minutul 57, și Goge, în minutul 70.

Academia Rapid a urcat pe primul loc, acumulând 18 puncte și un golaveraj impresionant: 26-1. Steaua se află pe locul doi, însă roș-albaștrii au un meci mai puțin.

Partida dintre cele două formații giuleștene a fost una care va rămâne în istorie. AFC susține că are palmaresul Rapidului de la George Copos, în timp ce Academia e susținută de Primăria Sectorului 1 și la rândul ei a închiriat pentru un an marca FC Rapid București.

Ce a declarat Pancu după meci:

"A fost o tristețe de meci. Trebuie să-l uităm cât mai repede. Noi avem marca și culorile închiriate. Au fost foarte puțini suporteri pentru că nu au știut cum să reacționeze la această situație. Ne dorim să rămână o singură echipă. Organele statului vor decide care echipă e cea adevărată.

La început eram ironici cu FCSB, dar uitați-vă acum. Cred că e spre binele sportului să rămână o echipă și la noi și la Steaua și la Dinamo. O să ne străduim să oferim spectatol cu CSA Steaua. Interesul în rândul suporterilor e foarte mare", a mărturisit atacantul de 40 de ani al Academiei Rapid.

AFC Rapid - Academica Rapid 0-3
Au marcat: Olariu '15, Iacob '57, Goge '70

Daniel Pancu, atacantul Academiei Rapid, a fost înlocuit în minutul 30 din cauza unei accidentări la genunchi.