FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ITALIA, AZI, 21:30, PRO TV ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

11 fotbalişti români au debutat la «naţională» contra Italiei. Vezi cine sînt!

Rica Raducanu, Raducanu, Romania

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 noiembrie 2010 00:00

Istoria meciurilor dintre selecţionatele României şi Italiei a prilejuit debutul unor fotbalişti români sub "tricolor".

Chiar dacă Italia a fost întotdeauna un adversar de temut, 11 jucători au avut ocazia să li se cînte imnul în premieră într-o partidă cu "squadra azzurra".

Prima dispută România - Italia a însemnat şi debutul a trei fotbalişti români la prima reprezentativă. Pe 11 iunie 1939, într-un amical disputat la Bucureşti, formaţia antrenată de Vittorio Pozzo se impunea cu 1-0, gol Colaussi. Românii erau pregătiţi la acea vreme de selecţionerul unic Virgil Economu. Iosif Slivăţ, fundaşul lui AMEFA Arad, Iosif Lengheriu, mijlocaşul Rapidului, precum şi Ioan Lupaş, jucătorul Tricolorului Ploieşti, şi-au început cariera la lotul reprezentativ cu prilejul acestui joc.

După 27 de ani, în preliminariile Campionatului European din 1968, România înîlnea pentru a treia oară Italia. Disputat la Napoli pe 26 noiembrie 1966 şi încheiat cu scorul de 3-1 pentru italieni, jocul a însemnat şi debutul lui Augustin Deleanu, mijlocaşul Politehnicii Iaşi, la lotul naţional, într-o partidă în care singurul gol al "tricolorilor" a purtat semnătura lui Nicolae Dobrin, aflat la prima reuşită la «naţională».

Revanşa din preliminarii s-a disputat la Bucureşti, pe 24 iunie 1967. Aflat la primul meci pe banca tehnică a României, Angelo Niculescu a debutat cu o înfrîngere, golul lui Bertini din minutul 81 hotărînd soarta celor două puncte puse în joc. Titular în poarta «naţionalei» era atunci, aflat de asemenea la debut, goalkeeper-ul Rapidului, Rică Răducanu.

Hajnal, gol la 12 minute de la debut
O poveste interesantă o are Iuliu Hajnal, mijlocaşul echipei ASA Tîrgu-Mureş. La partida din 17 iunie 1972, încheiată cu un egal spectaculos, 3-3, Hajnal a închis tabela cu trei minute înaintea finalului. Pentru români mai punctaseră italianul Spinosi în proprie poartă şi Flavius Domide de la UTA, jucător schimbat chiar cu Hajnal.

Următoarea partida dintre România şi Italia s-a disputat pe 5 iunie 1976. Amicalul jucat la Milano s-a încheiat cu victoria clară a "macaronarilor", scor 4-2, toate golurile fiind înscrise în repriza secundă. Debutantul în acest joc s-a numit Nicolae Tănăsescu, ofensivul fundaş dreapta al Sportului Studenţesc intrînd în minutul 19 în locul lui Iuliu Hajnal. Golurile noastre au fost marcate de Mircea Lucescu şi Dudu Georgescu.

Dan Petrescu şi Cigan, debut victorios la Sibiu
Pe 29 martie 1989, pe stadionul "Municipal" din Sibiu, România întîlnea din nou "Squadra Azzurra" într-o partidă amicală. Titular în banda dreaptă a apărării "tricolorilor" s-a aflat Dan Petrescu, actualul antrenor al ruşilor de la Kuban Krasnodar bifînd primul joc la prima reprezentativă. Tot prima apariţie în tricoul «naţionalei» a însemnat şi intrarea la pauză a lui Sorin Cigan, atacantul lui FCM Braşov înlocuindu-l pe Rodion Cămătaru. A fost ultima victorie înregistrată de echipa naţională a României în faţa Italiei.

Mihăiţă Pleşan şi Ciprian Marica încheie lista jucătorilor care au debutat în întîlnirile dintre România şi Italia, cei doi evoluînd 16, respectiv 11 minute în amicalul disputat la Ancona pe 16 noiembrie 2003 şi cîştigat de gazde cu 1-0, gol Marco Di Vaio.

Alţi 4 pot debuta azi
Doi stelişti şi doi gălăţeni aşteaptă să îşi facă azi debutul. Ciprian Tătăruşanu are cele mai mari şanse să apere poarta României. Pot bifa primul joc şi stelistul Florin Gardoş, dar şi gălăţenii Cornel Rîpă şi Silviu Ilie.

Şi italienii au 4 jucători care pot debuta în echipa Italiei în această seară. Balzaretti (Palermo), Ranocchia (Genoa), Diamanti (Brescia) şi Ledesma (Lazio) sînt fotbaliştii care îşi pot trece în CV în urma meciului de azi prima selecţie în "squadra azzurra".