FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - FINLANDA 1-0

Mutu i-a făcut analiza lui Pușcaș: „Un atacant de națională trebuie să fructifice una din 3 ocazii”

George Pușcaș/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 iunie 2022 14:09 / Actualizat duminica, 12 iunie 2022 14:20

Adrian Mutu (43 de ani), cel mai bun marcator din istoria naționalei României, cu 35 de goluri, la egalitate cu Gică Hagi, a analizat prestația lui George Pușcaș (26 de ani) din victoria cu Finlanda, scor 1-0.

Atacantul naționalei a ratat un penalty în meciul cu finlandezii, în minutul 16, la scorul de 0-0, după o execuție modestă, pe centrul porții. Ulterior, Pușcaș i-a centrat decisiv lui Nicușor Bancu, la singurul gol al partidei, în minutul 30.

George a mai ratat o ocazie, în minutul 62. Poziționat ușor lateral dreapta în interiorul lui „16”, atacantul italienilor de la Pisa a șutat pe direcția portarului Joronen.

Mutu, episod fabulos cu Totti: „Dau eu un milion de euro, doar să vii” / „Era să leșin!”
„Revenirea din Infern”

Adrian Mutu: „Pușcaș va trece peste acest blocaj doar prin gol”

Actualul antrenor de la Rapid consideră că Pușcaș se află într-un blocaj mental. George a ratat o ocazie imensă și la înfrânegerea României cu Bosnia, scor 0-1. Atacantul naționalei l-a driblat atunci pe porttarul bosniac, însă șutul său a fost respins din fața liniei poții goale de un fundaș advers.

„Pușcaș are nevoie de continuitate, are nevoie de încredere. Va trece peste acest blocaj doar prin gol. Se știe că atacanții trăiesc la intensitatea golului. Chiar dacă România a câștigat și Puşcaş a oferit un assist foarte bun pentru Bancu, eu cred că în sinea lui e supărat. Știe ce ocazie a avut, a avut ocazii mari.

Un atacant de echipă națională trebuie să fructifice cel puțin una dintre cele 3 ocazii. Nu mai vorbesc de penalty-ul ratat. Trebuie să fim alături de el. Indiferent de faptul că a ratat, Pușcaș a jucat și pentru echipă, a alergat, a fost acolo unde trebuie, a muncit”, a spus Adrian Mutu, potrivit as.ro.

Clasamentul actualizat

EchipăGolaverajPuncte
1. Bosnia3:25
2. Finlanda3-24
3. Muntenegru3-34
4. România1-33

Toate formațiile au câte 3 meciuri disputate.

S-au jucat în grupa României:

• 4 iunie: Muntenegru – România 2-0, Finlanda - Bosnia 1-1
  • 7 iunie: Bosnia-Herțegovina – România 1-0, Finlanda - Muntenegru 2-0
  • 11 iunie: România - Finlanda 1-0, Muntenegru - Bosnia 1-1

Urmează să se joace:

• 14 iunie: România - Muntenegru, ora 21:45, stadion Giulești (în direct pe PrimaTV, liveTEXT pe GSP.ro)
  • 23 septembrie: Finlanda – România, ora 21:45
  • 26 septembrie: România - Bosnia-Herțegovina, ora 21:45

G.I. Joe sau România - Finlanda? Câți români au urmărit la TV prima victorie „tricoloră” din Nations League

Ilie Dumitrescu, impresionat de un „tricolor”: „A fost omul meciului!”

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”