Articol de - Publicat joi, 02 noiembrie 2023 17:51 / Actualizat joi, 02 noiembrie 2023 18:38

România, cu Alex Bourceanu (38 de ani) pe teren, a câștigat cu Emiratele Arabe Unite, scor 2-0, în sferturile Campionatului Mondial de minifotbal.

Cu fostul stelist în echipă, România nu a avut emoții și a încheiat un nou meci fără să primească gol, după ce în optimi trecuse de Thailanda cu 7-0.

Alexa nu a mai suportat umilința! Și-a dat demisia după înfrângerea cu Alexandria + Un antrenor de play-off e primul pe listă
BOTOȘANI

România, în semifinalele Campionatului Mondial de minifotbal

Bourceanu face parte din lotul României și a jucat și în sfertul cu Emiratele Arabe Unite. Fostul campion cu FCSB s-a retras din fotbal și s-a apucat de minifotbal, în timp ce se pregătește să devină antrenor.

Cu EAU, România a deschis scorul prin Șumălan, care a punctat cu un șut puternic la colțul scort, din marginea careului, în minutul doi. „Tricolorii” au marcat al doilea gol tot în prima repriză, după un șut deviat.

În semifinale, România va juca împotriva învingătoarei din meciul Ungaria - Slovacia. La primele trei ediții ale Mondialului, „tricolorii” au terminat de două ori pe locul 3.

6 titluri europeneare în palmares România la minifotbal. La ultimele două ediții, „tricolorii” au fost învinși în finală