FOTBAL  »  NATIONALA  »  ARMENIA U21 - ROMÂNIA U21 0-1

Armenia U21 - România U21 0-1 » „Tricolorii” mici au dat lovitura pe final și au urcat pe primul loc în grupa din preliminariile EURO 2025

România U21
România U21

Articol de - Publicat marti, 26 martie 2024 15:00 / Actualizat marti, 26 martie 2024 16:14

România U21 a câștigat dramatic pe terenul Armeniei U21, scor 1-0, în etapa cu numărul 6 din preliminariile EURO 2025. „Tricolorii” pregătiți de Daniel Pancu (46 de ani) au depășit-o pe Elveția, liderul grupei, care va juca marți, de la 18:00.

România a câștigat pe final o partidă pe care a avut-o în mână. Jucătorii lui Pancu s-au jucat cu ocaziile, însă au obținut trei puncte extrem de importante în perspectiva calificării directe la turneul final din Slovacia.

S-a decis cine este titular diseară, cu Columbia, între Ianis Hagi și Olimpiu Moruțan: „Iată cum a gândit Iordănescu”
COLUMBIA - ROMÂNIA

România U21 a dominat, însă golul a venit pe final datorită inspirației selecționerului Daniel Pancu

Partida a început cu „tricolorii” în atac. Șutul lui Louis Munteanu a fost respins în corner. Același Munteanu a mai ratat o ocazie uriașă 8 minute mai târziu. Vârful constănțenilor a trimis în bară după o pasă din partea lui Rareș Ilie.

Prima repriză a fost la discreția României, însă „tricolorii” nu au deblocat tabela din Armenia.

Repriza a doua s-a jucat pe aceleași coordonate. Din nou, Louis Munteanu a deschis scorul în minutul 49, însă golul a fost anulat din cauza unui fault în atac comis de atacantul lui Gheorghe Hagi.

Frustrați de ocaziile irosite, jucătorii României au cedat și au fost la un pas de bătaie cu armenii în minutul 65. 9 minute mai târziu, selecționerul Daniel Pancu avea să facă schimbarea care a decis soarta partidei.

Cristian Mihai, mijlocașul celor de la UTA Arad, a intrat pe teren în locul colegului său, Cătălin Vulturar. În minutul 87, Armenia a rămas în inferioritate numerică. Simonyan a primit cartonașul roșu.

Inevitabilul s-a produs în minutul 88. Cristian Mihai a deblocat tabela cu o lovitură de cap, după o centrare din partea lui Constantin Grameni.

S-a terminat 1-0 pentru România U21, care a urcat, cel puțin temporar, pe primul loc în grupa E a preliminariilor EURO 2025, cu 13 puncte după 6 meciuri.

Elveția va juca marți în compania Albaniei, iar în cazul în care nu va câștiga, atunci „tricolorii” lui Pancu vor rămâne pe primul loc. Pentru România U21 urmează duelul cu Muntenegru, de pe teren propriu, care va avea loc pe 6 septembrie.

Ce urmează pentru naționala U21 » De ce următorul meci din preliminarii e abia peste 6 luni + Marea dorință a lui Pancu: „Măcar o săptămână”
ROMÂNIA U21

Clasamentul din grupa E a preliminariilor EURO 2025

Clasamentul în grupa E a preliminariilor EURO 2025, foto: captură de ecran Flashscore

FINAL » Armenia U21 - România U21 0-1

Armenia U21 - România U21, echipe de start:

• Armenia U21: Matinyan - Ayvazyan, Simonyan, Sargsyan, Nalbandyan, Aventisian - Galstyan, Manvelyan, Piloyan, Tarakhchyan - Kalukyan
  • Rezerve: Abrahamyan, Afyan, Alaverdyan, Davtyan, Hovhannisyan, Janoyan, Manukyan, Sargsyan, Vardanyan
  • Selecționer: Gyulbudaghyants
  • România U21: Sava - Oroian, Ignat, Matei Ilie, Stefanovici - Corbu, Vulturar, Grameni - Rareș Ilie, Munteanu, Baiaram
  • Rezerve: Hindrich, Amzăr, Burnete, Dănuleasa, David Maftei, Cristian Mihai, Luca Mihai, Musi, Ianis Stoica